Regulovatelny zdroj 0-30V 0-3(5)A

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
VIKES80
Příspěvky: 58
Registrován: 05 úno 2008, 01:00

Regulovatelny zdroj 0-30V 0-3(5)A

#1 Příspěvek od VIKES80 »

zdravim vsechny priznivce bastleni,mam prozbu,nasel by se nekdo,kdo ma schema na spolehlivy a hlavne plne funkcni zdroj vise uvedeny.Co jsem koukal po netu,a nasel nejaka schemata,tak takrka u vsech jsou nejake nedostatky co se tyce funkcnosti...

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od stepa »

Jake nedostatky ma tenhle?
http://www.electronics-lab.com/projects ... index.html
Momentalne dodelavam zdroj z GESu(trochu jsem si ho upravil), hotovy to bude tak do 14ti dnu(i s dokumentaci).

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#3 Příspěvek od tandel »

Ten zdroj z toho odkazu je moc pěkný, ale někomu se třeba ze zásady nelíbí přerušená zem rezistorem...

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#4 Příspěvek od Killroy »

stepa mimo jiné píše:..momentalne dodelavam zdroj z GESu(trochu jsem si ho upravil), hotovy to bude tak do 14ti dnu(i s dokumentaci).
Na to jsem zvědav, používám ho a má pár necností. Úprava se vítá.. :lol:

Killroy

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#5 Příspěvek od gepard »

Zdárec, tak to by mě zajímalo taktéž...
-- Gepard --

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#6 Příspěvek od FERYACT »

Já jsem si ten zdroj postavil už před rokem a po odzkoušení čeká na kamaráda abych je zabudoval do šasis.Tak by mne zajímalo co neumí.
Ať nešlápnu vedle.Předělávám dílenský duo zdroj.Chtěl bych odstranit
z měření napětí a proudu 4ks C520D /DDR/No a to nastavení napětí.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od stepa »

Tak dostaveno! Zadne nectnosti jsem neobjevil, az nato, ze po stavbe to kmitalo jako blazen(ve schematu maji maly kondy na vystupu, musel sem prihodit 470uF). Dodelal jsem si nejaky veci navic, nejake hodnoty soucastek poupravil. Po prvotnim asi hodinovem testovani slape jako vitr, chladice jsem az moc predimenzoval :)

http://stepa.wz.cz/index.php?page=zdroj2

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#8 Příspěvek od Killroy »

Tak ten se ti opravdu povedl. Já jsem se původně domníval že jdeš cestou úprav stávající hotové konstrukce, ale tys začal bagrovat už od základů a vymyslel sis to úplně jinak...:lol: Jinak ten G303 je opravdu dost poddimenzovaný a při trvalé zátěži dost topí. 2N3055 jsem nakonec vyházel a nahradil je 2N3772 včetně výkonnějších E rezistorů. Je to o něco lepší a dá se s tím žít.

Killroy

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od PavelFF »

Tak dostaveno! Zadne nectnosti jsem neobjevil, az nato, ze po stavbe to kmitalo jako blazen(ve schematu maji maly kondy na vystupu, musel sem prihodit 470uF). Dodelal jsem si nejaky veci navic, nejake hodnoty soucastek poupravil. Po prvotnim asi hodinovem testovani slape jako vitr, chladice jsem az moc predimenzoval Smile

http://stepa.wz.cz/index.php?page=zdroj2
to stepa: Co znamená neměřitelné zvlnění? Jak citlivý máš na to přístroj?

Zdroj z GESu ostatním taky kmital? Tvůj způsob odstranění kmitání je takový jednoduchý, ale trochu nevhodný - při proudovém omezení se zdroj na začátku omezování nechová jako zdroj proudu, ale (logicky) jako nabitý kondenzátor.
Asi o nic nejde, ale mám takovou vzpomínku, jak jsem si na zdroji (s podobně velkou výstupní kapacitou) nastavil proudové omezení a bohužel i zbytečně velké napětí začal testovat LED. Odpravil ji právě ten počáteční proudový náraz z kondíku na výstupu.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#10 Příspěvek od masar »

Svatá pravda. Taky bych doporučil podumat nad vhodnějším způsobem odstranění kmitání. :wink:

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od stepa »

PavelFF píše:to stepa: Co znamená neměřitelné zvlnění? Jak citlivý máš na to přístroj?
Koukal jsem na to 556kou a nic nenameril.
Zdroj z GESu ostatním taky kmital?
Jak mam tohle vedet? :) Se zeptej konstrukteru, kteri ten zdroj navrhovali a ne mne.
Tvůj způsob odstranění kmitání je takový jednoduchý, ale trochu nevhodný - při proudovém omezení se zdroj na začátku omezování nechová jako zdroj proudu, ale (logicky) jako nabitý kondenzátor.
Asi o nic nejde, ale mám takovou vzpomínku, jak jsem si na zdroji (s podobně velkou výstupní kapacitou) nastavil proudové omezení a bohužel i zbytečně velké napětí začal testovat LED. Odpravil ji právě ten počáteční proudový náraz z kondíku na výstupu.
Jednoduchy je, to priznavam, nijak extra jsem to neresil, jeste nato mrknu...ale sam sis odpovedel. Je preci blbost mit na zdroji nastavenych napr. 15V, nastavenou proudovou pojistku a testovat LED(je to jako jit s kanonem na mouchu). Jednodussi mas rovnou nastavit napeti, proc si to komplikovat?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#12 Příspěvek od masar »

To je sice pravda, ale nejde jen o LED. Já jsem např. potřeboval testovat hrst miniaturních zenerek na BK127 a podařilo se mi pár těch "nízkonapěťových" odbourat. A tam je tuším kapacita mnohem menší. :wink:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

A zase testovat LEDky nebo miniaturní Zenerky na třeba i "pouze 1A" laboratorním/dílenském zdroji, byť nastaveném na pouhých 20mA, je chozením s kanónem na vrabce - na tohle mám speciální udělátko s nastaveným proudem 1-2-5-10-20mA, osazené "signálkovým" trafíčkem TAH-2 a přímo zdířkami pro připojení voltmetru - takže když potřebuju, rovnou měřím i propustné/zenerovo napětí.

Přiznávám bez mučení, že ty malé proudy používám minimálně a zdrojek je skoro trvale přepnutý na těch 20mA....
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#14 Příspěvek od masar »

Když člověk je tvor pohodlný a je mu zatěžko si to "udělátko" vyrobit, ba ani rezistor do série zařadit, protože by musel měřit jiným měřákem než tím vestavěným ve zdroji, tak to prostě riskne, ikdyž o tom riziku ví. :oops: :wink:

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#15 Příspěvek od PavelFF »

to stepa: Co znamená neměřitelné zvlnění? Jak citlivý máš na to přístroj?

Koukal jsem na to 556kou a nic nenameril.
Tak jinak, jakou výslednou citlivost na obrazovce osciloskopu jsi měl? Se zahrnutím zeslabení sondy, přídavného zesílení osciloskopu apod. Nemám totiž 556ku ani nevím, jestlis použil sondu 1:1 nebo 1:10.
Na tohle používám právě ruský N313, který má citlivost 1mV/d.

Když člověk je tvor pohodlný a je mu zatěžko si to "udělátko" vyrobit, ba ani rezistor do série zařadit, protože by musel měřit jiným měřákem než tím vestavěným ve zdroji, tak to prostě riskne, ikdyž o tom riziku ví.
Přesně tak. Teď už, jsa poučen z předchozích nezdarů , najíždím napětím zdroje pěkně odspodu a nic nezničím. Dělat na všechno speciální přípravky a udělátka mě sice taky baví, ale než je pak hledat, aranžovat přívody napájení a měřáky - většinou zvítězí lenost.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“