Závada PC monitoru Hyundai V770

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
goro
Příspěvky: 3
Registrován: 29 říj 2005, 02:00

Závada PC monitoru Hyundai V770

#1 Příspěvek od goro »

Zdravím. Odešel mi PC monitor Hyundai V770. Uvnitř něco "zasršelo" a už nejede. Někde jsem četl nějakou zmínku že je to vadný tranzistro, což se prý u tohoto monitoru stává. Nic bližšího však napsáno nebylo. Už je po záruce, tak reklamovat nejde. Schéma zapojení tohoto monitoru jsem nikde nenašel. Poraďte v čem je problém.

wiktor

#2 Příspěvek od wiktor »

na to schema se zkus podivat na eserviceinfo.com tam jestli by nebylo naky schema aco ten monitor neni slyset treba slaby cvakani nebo neblika ledka.

Uživatelský avatar
miloge
Příspěvky: 3
Registrován: 28 říj 2004, 02:00

cvakání...

#3 Příspěvek od miloge »

Zdravim, mam podobnej problém s monitorem hyundai b790+ a to cvakání tam slyšet je...frekvence cca 1Hz, neměl sem jěště moc času se na to mrknout, ale jestli víš co s tím je, ušetřil bys mi hodně času...Jo a ledka pry taky problikava, ale jen občas...čím by to mohlo být?

Uživatelský avatar
denis15
Příspěvky: 641
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Opava

#4 Příspěvek od denis15 »

Zkus se kouknout na tranzistor u VN trafa-vetšinou se prorazí a zdroj pak nenabíhá a "ťuká". Když se to rozběhne, nebo raději předem vyměň kondíky poblíž (nevím hodnotu ale jsou na 160V) a zkontrolovat kondíky ve zdroji-nejlépe vyměnit. Samo, že základ je, aby běžel zdroj.
Sám jsem starší monitor odprásknul nastavením většího rozlišení a odpochodoval do věčných lovišť.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#5 Příspěvek od kokun »

Včera nám taky "odešel" tento monitor (Type No: C17R07071) - toto Nr. je "důležité", poněvadž sch. z www.eserviceinfo.com je pro Nr. C17F05071 - což je úplně jiný model.
Poslední dva dny sebou obraz po krajích "zacukával", včera už bylo cítit "spáleninu". QH14 a 15: 2SC945 - spálené "na uhel". QH12 a 13: IRF630B - místo polovodičů "dokonalé vodiče". CH33: ellyt 1u/50V - "napůl" vystřelený, .... ?? :cry: (Nevím ani v jakých je to obvodech, monitory vůbec nedělám, jsem spíše přes tvp. Vzhledem k tomu, že je to ale doma, tak jsem se do toho kouknul - jinak to nemá žádnou hodnotu, aby to šlo někam do servisu - stáří 5, či 6 let).

Nedaří se mi najít na free serverech schéma, ani tu na EB jsem nic nenašel - neměl by někdo, prosím o pomoc. Předem moc děkuji.
Naposledy upravil(a) kokun dne 04 čer 2009, 19:28, celkem upraveno 1 x.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#6 Příspěvek od kokun »

kokun píše:Včera nám taky "odešel" tento monitor (Type No: C17R07071) - toto Nr. je "důležité", poněvadž sch. s www.eserviceinfo.com je pro Nr. C17F05071 - což je úplně jiný model.
Poslední dva dny sebou obraz po krajích "zacukával", včera už bylo cítit "spáleninu". QH14 a 15: 2SC945 - spálené "na uhel". QH12 a 13: IRF630B - místo polovodičů "dokonalé vodiče". CH33: ellyt 1u/100V - "napůl" vystřelený, .... ?? :cry: (Nevím ani v jakých je to obvodech, monitory vůbec nedělám, jsem spíše přes tvp. Vzhledem k tomu, že je to ale doma, tak jsem se do toho kouknul - jinak to nemá žádnou hodnotu, aby to šlo někam do servisu - stáří 5, či 6 let).

Nedaří se mi najít na free serverech schéma, ani tu na EB jsem nic nenašel - neměl by někdo, prosím o pomoc. Předem moc děkuji.
Nemaje schéma, pustil jsem se do opravy i bez něj.

Nakonec to nebylo až tak obtížné: V podstatě jsem pouze vyměnil to, co bylo vadné - což jsem popsal výše.
Přestože "shořené součástky" byly samozřejmě důvodem "zápachu", toto ale asi nebylo příčinou toho "cukání se" obrazu - po pečlivé prohlídce jsem ještě objevil "dokonalého studenta" na E/QH12, který byl umístěn na společném chladiči s tr. ŘKS (asi koncák nějaké "korekce").

Podstatné - monitor už 2 dny jede - a doufám, že ještě chvíli pojede. Přesto bych ale to schéma uvítal, abych si ujasnil, v jakýchže obvodech to "hořelo" :roll:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#7 Příspěvek od kokun »

kokun píše:Včera nám taky "odešel" tento monitor (Type No: C17R07071) - toto Nr. je "důležité", poněvadž sch. z www.eserviceinfo.com je pro Nr. C17F05071 - což je úplně jiný model. ....
Nedaří se mi najít na free serverech schéma, ani tu na EB jsem nic nenašel - neměl by někdo, prosím o pomoc. Předem moc děkuji.
Znovu začal "stávkovat" tento monitor - "korekce ) (" (nejprvě jsem myslel, že je to tím vedrem, že se přehřívá, ale teď už začíná "stávkovat" i hned po zapnutí) - na úder nereaguje, že by tam byl student - už proto, že byl "nedávno kuchnutý" a studenti odstraněni (snad všichni!?) :roll:

Skutečně nikdo nemá link na to schéma - moc by pomohlo :pray:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#8 Příspěvek od breta1 »

Jestli je tam na spolecnem chladici s VN tranzistorem takova dvojita dioda, zapojena mezi kolektor VN tranzistoru a zem, hledej studenak na ni [vezmi na pomoc lupu]. To by odpovidalo popisu zavady.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#9 Příspěvek od kokun »

breta1 píše:Jestli je tam na spolecnem chladici s VN tranzistorem takova dvojita dioda, zapojena mezi kolektor VN tranzistoru a zem, hledej studenak na ni [vezmi na pomoc lupu]. To by odpovidalo popisu zavady.
Dík za reakci, při nejbližší příležitosti hned prověřím (pokud se mi ho znovu podaří oddeklovat? - když si vzpomenu, jaký je to "hlavolam") :roll:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#10 Příspěvek od kokun »

kokun píše:
breta1 píše:Jestli je tam na spolecnem chladici s VN tranzistorem takova dvojita dioda, zapojena mezi kolektor VN tranzistoru a zem, hledej studenak na ni [vezmi na pomoc lupu]. To by odpovidalo popisu zavady.
Dík za reakci, při nejbližší příležitosti hned prověřím (pokud se mi ho znovu podaří oddeklovat? - když si vzpomenu, jaký je to "hlavolam") :roll:
Tak nejen tu dvojdiodu, ale propájel jsem vše, co by s tou závadou ("měnící se ) (" !!) mohlo souviset - výsledkem je to, že "už se obraz necuká", ale ") (" je trvalá (seřídit v MENU samozřejmě nejde!). Zřejmě některá součástka odešla nadobro.

Parametry a osazení tohoto monitoru:


HYUNDAI - Model No: V770 - Type No: C17R07071 ............ výrobce: IQT (MADE BY IQT), Kyungki-do, Korea

ICP01 - říz. zdroje - ST/UC3842
QP04 - zdroj KS - .../2SK2545
ICM01 - říď. uC ? - Hyunday/V550/770 V3.7
ICM02 - ............. - .../C81DC | C204
ICH01 - ............. - PH/TDA4857PS - 2
ICH02 - obv. kor.)( ? - .../KA358
QH09 - ŘKS - KS - .../2SC5404
ICV01 - vertikál - PH/TDA4866 - 5
modul obrazovky:
ICC01 - ............. - SAMSUNG/E204A | S1D2500A01 - DO
ICC02 - ............. - MYSON/MTV021N - 41
ICC03 - ............. - .../LM2437T

Uvítal bych, kdyby se u někoho to schéma našlo. Děkuji - i za případné podněty.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#11 Příspěvek od breta1 »

Ty korekce podušky bývají (až na vzácné vyjímky) na jedno brdo. Přestože tento výřez je právě z C17F05071, korekce bude možná podobně řešená. Hledej kam jde střed dvojdiody přes nějakou tlumivku na tranzistor.
Zde korekci dělá QH03, ten bývá proražený.
Přílohy
poduška.png
(264.29 KiB) Staženo 157 x

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#12 Příspěvek od kokun »

breta1 píše:Ty korekce podušky bývají (až na vzácné vyjímky) na jedno brdo. Přestože tento výřez je právě z C17F05071, korekce bude možná podobně řešená. Hledej kam jde střed dvojdiody přes nějakou tlumivku na tranzistor.
Zde korekci dělá QH03, ten bývá proražený.
Břéťo, vřelý dík za tvé rady, velmi mi pomáháš. Odpovídám až nyní, protože monitor je stále "v demontovaném stavu" v dílně - tak jsem "vlítl" na synův PC. :wink:
Já to schéma (co je na eserviceinfo) předem zavrhoval, poněvadž má úplně jiné osazení IC.
Když jsi mi tu ale dal ten "výřez" části schématu, tak vidím (přestože osazení IC je jiné), že zapojení ŘKS je téměř shodné (a souhlasí i poz. čísla součátek), tak jsem si stáhnul celé a "je zatím k použití".

Předtím jsem psal toto:
kokun píše:Nemaje schéma, pustil jsem se do opravy i bez něj.

Nakonec to nebylo až tak obtížné: V podstatě jsem pouze vyměnil to, co bylo vadné - což jsem popsal výše.
Přestože "shořené součástky" byly samozřejmě důvodem "zápachu", toto ale asi nebylo příčinou toho "cukání se" obrazu - po pečlivé prohlídce jsem ještě objevil "dokonalého studenta" na E/QH12, který byl umístěn na společném chladiči s tr. ŘKS (asi koncák nějaké "korekce").

Podstatné - monitor už 2 dny jede - a doufám, že ještě chvíli pojede. Přesto bych ale to schéma uvítal, abych si ujasnil, v jakýchže obvodech to "hořelo"
- což byla blbost, to nebyl MOSFET-QH12, ale právě ta "dvojdioda-DH12" (poz. číslo bylo špatně čitelné a že jsem QH12-ku předtím měnil, jsem si vůbec neuvědomil :cry: ).

Teď už tu "rozborku a zborku" zvládám během několika min., protože, když chci něco vyměnit, tak musí celá DPS jít ven, čímž je zase vše porozpojované a tudíž "nefunkční". Proto jsem schopen měřit součástky jen "pasívně", tj. nemohu "za provozu" (pod napětím).

Začal jsem od té dvojdiody-DH12, za prvé je v můstku toho diod. modulátoru a za druhé - byl na ní ten "student", čímž mohla utrpět. Nemaje nic podobného (v jednom paku), tak jsem použil to, co se dává do tvp: Damper di. BY228 (horní) + BY399 (dolní).
Po zapnutí to chvíli jelo, no po chvilce "tikání" - odešla ta Damper di. :cry: , páč je jen 3A-mpérová (pův. dvojdioda FMP 2FUR = 5A !!). Tak jsem místo ní dal nějakou 5A (5TUZ47 - jednoduchá, ze starého monitoru) - "poduška" přetrvává.
Nová "rozborka" - kontrola a měření: CH23 (492J/1k6V) a CH31 (442J/800V jsou dobré. :roll:

Co doporučuješ, zaměřit se na obv. QH1, QH2 a QH3 - "buzení toho diod. modulátoru", nebo někam jinam (netuším, co má za f-ci obvod s tr. QH11, QH12 a QH13 - původně "vyhořený obvod" - viz výše !!) :?:

Předem dík za reakce - i ostatním.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Pokracujem po 7 rokoch: vyriesil si to nakoniec?

Doniesol som si tento monitor od kontajnerov a tiez nejde korekcia podusky a nieco smrdi. Zatial som nemal cas ho rozobrat.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#14 Příspěvek od kokun »

rnbw píše:Doniesol som si tento monitor od kontajnerov a tiez ...
Že by to byl ten můj . . . ? :lol: :lol: :lol:

Tak ten můj tam skončil sice taky - před 2-ma roky, když jsem likvidoval provozovnu. Ležel v koutě dílny neopravený.
Když jsem ho tehdy (před lety) opravoval, tak mně sr*lo, že jsem ho před jakoukoliv výměnou součástky musel vždycky rozebrat a pro "výsledek zásahu" zase poskládat. Přitom se zase téměř nedalo dostat ke spojům DPS (pro měření), musel jsem měřit jen sezhora. Brzy mně to přestalo bavit . . .
Tehdy jsem raději opravil jiný CRT, který syn dotáhnul ze SD. Tam ho asi dali i funkční, než s ním někdo třísknul a byl nalomený plošák okolo síť. přívodu.
Po opravě jel tento nějakou dobu, než jsem ho zase později nahradil LCD - HP1702 (CRT jsem věnoval známému) - rovněž ze SD (vlákno o jeho opravě tu už rovněž zmizelo, při nějaké čistce).
Když i ten začal (po cca 2 letech) "haprovat", tak jsem opět ke kompu dal jiný LCD (17" 4:3), který je u něj doteď. Ale už se využívá jen sporadicky, jen ve spojení s muti-tiskárnou - už cca 1,5r. používám spíše noťas :wink:

Tak jsem ti moc neporadil . . . :cry:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#15 Příspěvek od Peterseal »

rnbw píše:Pokracujem po 7 rokoch: vyriesil si to nakoniec?

Doniesol som si tento monitor od kontajnerov a tiez nejde korekcia podusky a nieco smrdi. Zatial som nemal cas ho rozobrat.
Ma realne vyznam opravovat dneska stary CRT monitor?

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“