Rušení tenzometrického snímače síly

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#16 Příspěvek od Crifodo »

feryact: možná jsem to napsal ne úplně srozumitelně, jde o to že údržbář má ve své moci (ne-li profesní cti) zapojení RC členu ke stykačům a tak podobně, zatímco jeden z nájemců na věži obyčejně nemůže kafrat ostatním subjektům do polohy a směrování antén, o rušení na AM přicházejícím z ionosféry nemluvě.
Jinak samozřejmě platí, že vždycky je čistší řešit příčinu a ne důsledek. To platí nejen v elektronice :wink:

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#17 Příspěvek od PavelFF »

Ještě mě napadá, jestli ta ložiska nejsou mimoosá (prostě nakřivo) a zastrčení tyče způsobí deformaci krabice a tím tenzometru.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od ZdenekHQ »

Pořád se jako nejlepší a už zmíněný řešení nabízí nějakej integrátor s dlouhou časovou konstatnou. Ty stožáry se třepou i při bezvětří, stačí blízká dálnice :)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#19 Příspěvek od FERYACT »

Crifido,možná že jsem to nenapsal dostatečně srozumitelně ale uvedl jsem
že polovina strojů nešla nastartovat.Ne proto že jim chyběl RC člen
u stykače .Stroje byly řízeny počítačem, dvěma měniči, dvěma motory,
pneumatikou.Měniče sloužily k řízení rozběhu a rychlostí otáčení.
Otáčky,rychlosti,metry,úhel zavinutí byl nastavován na monitoru stroje.
A na tak drahém stroji za statisíce se šetřilo na prkotinách

Uživatelský avatar
rtg5273
Příspěvky: 164
Registrován: 24 led 2006, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od rtg5273 »

ZdenekHQ píše:Možná otázka trošku mimo : zkusil jsi změnit délku tyče ?
ne, zatím ne, také jsem nad tím uvažoval. je to z hlazenky, docela tvrdý matroš.. zkosušel jsem vložit např 25cm silonový mezikus mezi tyčku a snímač a je to furt stejné.

Uživatelský avatar
rtg5273
Příspěvky: 164
Registrován: 24 led 2006, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od rtg5273 »

Crifodo píše:každopádně je potřeba ten signál na vstupu µp prozkoumat osciloskopem, asi to nebudou rušit GHz ale spíš silné pole AM vysílačů, ta tyč působí jako anténa, koncentruje elmag. pole a tenzometr asi funguje jako rámová anténa. Zkoušel jsi tenzometr stínit a jeho vývody oddělit tlumivkama?
Možná by i mělo smysl použít pomalý můstkový ss zesilovač s hodně dlouhou konstantou, v krajním případě softwarovou filtraci dat. Jak časté měření potřebuješ?
To pásmo pro záchranku by rušit taky mohlo, bývá to okolo 75 MHz ale zase se zapíná snad jen sporadicky?
V krajním případě všechno feromagneticky stínit a převod na čidlo uskutečnit izolačním materiálem.
sw filtraci používám, a měření je každou minutu ukládáno. sbírám data cca po 5s, vyhodim max min a pak zprumeruju.
Naposledy upravil(a) rtg5273 dne 26 úno 2008, 21:08, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rtg5273
Příspěvky: 164
Registrován: 24 led 2006, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od rtg5273 »

FERYACT píše:Napřed odruš okolní zdroje rušení a pak teprv odrušuj svoji tenzo.tyčku.
My jsme se podepsali v práci tím že jsme dávali neodrušeně stroje
do haly až přišel zlom a polovina strojů nešla nastartovat.Tak se vzájemně
rušily."Ušetřené" odrušovací prvky jsme pokorně namontovali.
neřešitelné..

Uživatelský avatar
rtg5273
Příspěvky: 164
Registrován: 24 led 2006, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od rtg5273 »

ZdenekHQ píše:Pořád se jako nejlepší a už zmíněný řešení nabízí nějakej integrátor s dlouhou časovou konstatnou. Ty stožáry se třepou i při bezvětří, stačí blízká dálnice :)
je to na vysočině, a celkem v polích, klídek pohoda... :) jen 50m stožár, hoooodně robustní. vibrace nepřipadají v ůvahu.

Uživatelský avatar
rtg5273
Příspěvky: 164
Registrován: 24 led 2006, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od rtg5273 »

PavelFF píše:Ještě mě napadá, jestli ta ložiska nejsou mimoosá (prostě nakřivo) a zastrčení tyče způsobí deformaci krabice a tím tenzometru.
ne, nic takového, je to stabilní, nehýbe se to, vibrace, krut atd nehrozí. je to vše v ose přes kuličky, takže bodové namáhání, žádná deformace..

Uživatelský avatar
brtnik
Příspěvky: 329
Registrován: 05 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od brtnik »

Postupuj od jednoduchého ke složitìjšímu:
prvotní krok - vylouèení mechanické cesty zavleèení rušení - nahradit tyèku mechanickým ekvivalentem z izolantu. vibrovat mùže vìž, tyè se mùže rozkmitat i vìtrem (náhodná rezonance).
Druhý krok - vylouèení rušení z napájení (rozpojit všechny možné zemní smyèky, napájet krátkodobì z baterie).
Tøetí - vf. zablokování vstupu mìøicího prøevodníku (feritové tlumivky, kondenzátory u mùstku) a tak dále viz pøedchozí odpovìdi.

Vždy je nutné odstranit pøíèinu a ne až následky, v oblasti mìøení je to však jen idealizovaný stav, témìø vždy je nutné mìøení realizovat v "reálném" prostøedí kde bìžnì úroveò rušení øádovì pøekraèuje užiteèný signál. Dá se filtrovat na úrovni hardware i software, je ale nutná znalost charakteru rušení, každý filtr vnáší do mìøeného signálu zkreslení a pøídavnou chybu a je lepši filtr selektivní než širokopásmový. Z popisu není patrné, jak se "mìní" mìøená hodnota (je to ofset nebo stochastické kolísání, vzniklé náhodným "strefováním se" do periodicky kolísajícího vstupního signálu pøi vzorkování pøevodníkem - lze eliminovat úpravou vzorkovacího kmitoètu (synchronizací s rušením) nebo je stochastický už vstupní signál?

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#26 Příspěvek od FERYACT »

rtg5273,udělej mi jednu laskavost a zatěž měřící metrovou tyčku negativní námrazou,tedy s citem ji nadzvedni.Co udělá měření?Zmenší se procento?
Nejde o najustování výchozí nulové hodnoty?Na tento nápad mne přivedl
"brtnik" svými dotazy.

Uživatelský avatar
rtg5273
Příspěvky: 164
Registrován: 24 led 2006, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od rtg5273 »

brtnik píše:Postupuj od jednoduchého ke složitějšímu:
prvotní krok - vyloučení mechanické cesty zavlečení rušení - nahradit tyčku mechanickým ekvivalentem z izolantu. vibrovat může věž, tyč se může rozkmitat i větrem (náhodná rezonance).
Druhý krok - vyloučení rušení z napájení (rozpojit všechny možné zemní smyčky, napájet krátkodobě z baterie).
Třetí - vf. zablokování vstupu měřicího prřevodníku (feritové tlumivky, kondenzátory u můstku) a tak dále viz předchozí odpovědi.

Vždy je nutné odstranit příčinu a ne až následky, v oblasti měření je to však jen idealizovaný stav, téměř vždy je nutné měření realizovat v "reálném" prostředí kde běžně úroveň rušení řádově překračuje užitečný signál. Dá se filtrovat na úrovni hardware i software, je ale nutná znalost charakteru rušení, každý filtr vnáší do měřeného signálu zkreslení a přídavnou chybu a je lepši filtr selektivní než širokopásmový. Z popisu není patrné, jak se "mění" měřená hodnota (je to ofset nebo stochastické kolísání, vzniklé náhodným "strefováním se" do periodicky kolísajícího vstupního signálu při vzorkování převodníkem - lze eliminovat úpravou vzorkovacího kmitočtu (synchronizací s rušením) nebo je stochastický už vstupní signál?
zkusim polaborovat s tema feritama.. diky

Uživatelský avatar
rtg5273
Příspěvky: 164
Registrován: 24 led 2006, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od rtg5273 »

FERYACT píše:rtg5273,udělej mi jednu laskavost a zatěž měřící metrovou tyčku negativní námrazou,tedy s citem ji nadzvedni.Co udělá měření?Zmenší se procento?
Nejde o najustování výchozí nulové hodnoty?Na tento nápad mne přivedl
"brtnik" svými dotazy.
tam mam sw korekci, pri zatizeni jisty vystup, pri odlehceni jiny. zatizeni zkoriguju sw. o to tu nejde.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#29 Příspěvek od masar »

Taky by bylo dobré eliminovat funkci tenzometru jako "seismometru" jeho "akustickým" odizolováním od konstrukce stožáru.

Uživatelský avatar
rtg5273
Příspěvky: 164
Registrován: 24 led 2006, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od rtg5273 »

masar píše:Taky by bylo dobré eliminovat funkci tenzometru jako "seismometru" jeho "akustickým" odizolováním od konstrukce stožáru.
myslíš odizolovat hliníkové tělo snímače... stínění kabelu od snímače je spojeno s tělem..

zkusím též až se tam dostanu..

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“