Transiwatt TW 140

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
difosgen666
Příspěvky: 4
Registrován: 28 úno 2008, 01:00

Transiwatt TW 140

#1 Příspěvek od difosgen666 »

Ahojte. Neviete mi poradit co mam robit, ked zapnem Reproduktory A, tak je vsetko okej a ked zapnem aj B, tak mi vyhodi poistky. A ked som ho rozobral, tak som zistil, ze su odpalene vykonove rezistory na koncakoch a aj elektroliticky C, tak som ich vymenil a ked zapnem ,tak sa zacnu tie dva rezistory velmi zahreivat a tak to musim vypnut, lebo by som ich znicil. V com moze byt problem? V tranzistoroch? No ja by som ich aj vymenil, ale take uz nedostame kupit :cry: Co by sa s tym dalo robit? Dakujem za odpovede :roll:

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#2 Příspěvek od tandel »

V com moze byt problem? V tranzistoroch? No ja by som ich aj vymenil, ale take uz nedostame kupit

Myslím, že tranzistory jako KC149, KC147, KU611, KD607, KD617 nebo náhrady se určitě sehnat dají. Co se týče závad, problémy bývají s kondenzátory.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Jenys »

tandel píše:V com moze byt problem? V tranzistoroch? No ja by som ich aj vymenil, ale take uz nedostame kupit

Myslím, že tranzistory jako KC149, KC147, KU611, KD607, KD617 nebo náhrady se určitě sehnat dají. Co se týče závad, problémy bývají s kondenzátory.
Tak pokud si pamatuji, tak největší zrada byla s kmitáním koncáků u tranzistorových zesiků. Chtělo by to kouknout na skopu, co to dělá. Jestli se to hřeje, tak kmitá na vysoké frekvenci a to není slyšet. Co se týká tranzistorů, aspoň výkoňáků, to není problém, něco doma mám a něco je v zásobě v práci ze starých zásob. Napiš jaké to jsou?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#4 Příspěvek od masar »

Ty rezistory se musejí hřát. Jde jen o to, aby se hřály tak jak mají. Na každém z nich musíš naměřit 1/4 napájecího napětí, t.j. cca 16V. Pokud naměříš víc, je to závada. Bez měření se neobejdeš. :wink:

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#5 Příspěvek od SIDTIM »

difosgen666 píše:Ahojte. Neviete mi poradit co mam robit, ked zapnem Reproduktory A, tak je vsetko okej a ked zapnem aj B, tak mi vyhodi poistky. A ked som ho rozobral, tak som zistil, ze su odpalene vykonove rezistory na koncakoch a aj elektroliticky C, tak som ich vymenil a ked zapnem ,tak sa zacnu tie dva rezistory velmi zahreivat a tak to musim vypnut, lebo by som ich znicil. V com moze byt problem? V tranzistoroch? No ja by som ich aj vymenil, ale take uz nedostame kupit :cry: Co by sa s tym dalo robit? Dakujem za odpovede :roll:
Pokud budu vycházet z toho, co jsi zde uvedl, chápu to tak, že zesilovač normálně pracoval, pokud jsi nepřipojil B-skupinu reproduktorů. Pak nutno prověřit, zda na této skupině nebyl zkrat, či extrémně nízká impedance. Chyba může být také v samotném přepínači, resp. na hlavní desce. Navíc, a to je velmi pravděpodobné, reprokonektory pro B-skupinu byly typu "s vypínačem" a piny se v tomto provedení mohly pod tahem přívodních vodičů dotýkat (tedy zkrat). Prostě změř to přímo v zásuvkách nebo zrakem zkontroluj pájecí piny konektorů.
Pokud jsi už zesilovač odpálil, výměna tranzistorů nebude až takový problém. Při výměně konců dej pozor, ať nedojde ke zkratu na chladič-vše zkontroluj šlusmetrem. Všechny elyty u TW 140 enormně trpí teplem. Vyměň je klidně všechny,neproděláš na tom.
To, že rezistory R115,R116,R117,R118 hned po zapnutí topí, je v pořádku - teče jimi dost velký proud díky budiči v A-třídě (T15,T16 - KU611). Tyto tranzistory se za provozu také dost zahřívají (odpovídá pracovní třídě).
Koncové dvojice 607/617 po zapnutí i pár minutách bez buzení budou chladné (nebo vlažné), nesmějí "topit". Jejich čas příjde teprve s odebíraným výkonem.
Podtrženo,sečteno:
1/kontrola B-skupiny, vyloučení zkratů a svodů v zesilovači, vyloučení připojení zkratovaných repro nebo impedance pod cca 3ohmy
2/výměna vadných součástek-pozor na polarity a pracovní napětí elytů, příp na Uce0 (závěrná napětí) nahrazovaných tranzistorů, pečlivá výměna koncových dvojic- vyloučit zkrat na chladič
3/výměna všech elytů, nejčastěji jsou ale vadné kondy 200uF/35, 70V)
4/kontrola, resp. výměna diod mezi bázemi koncových dvojic (KY 132). Možno i nahradit zkratem, u některých verzí zesilovačů tyto diody z jistých výrobních sérií zlobily, stejně tak u novějších AURA.
5/ při zapínání po opravě raději pojistky zaměň za rezistory o hodnotě pár desítek ohmů tak na 6W.
Jinak, TW 140 patří k těm "hodnějším" zesilovačů, nechá si celkem dost líbit, v "kolejích" ji drží silná zpětná vazba, která lecos podrží a uhlídá.

Howg! Hodně štěstí! :)
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
difosgen666
Příspěvky: 4
Registrován: 28 úno 2008, 01:00

#6 Příspěvek od difosgen666 »

Jej...dakujem za vsetky reakcie k mojmu problemu so zosilnovacom :) Nasiel som nahrady za vsetky tranzistory a tak ich vymenim a aj elektorliticke kondenzatory. Hadam to potom uz pojde a ja budem mat dobry pocit z posluchu na celkom dobrom zosiku na tie casy kedy bol vyrobeny :D

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#7 Příspěvek od Devo70 »

To čo chceš urobiť je riadna blbosť. Chceš vymeniť všetky tranzistory a elektrolyty. Takto sa neopravuje. Vieš vôbec zmerať tranzistor, či je dobrý? Máš doma nejaký merák?

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#8 Příspěvek od tandel »

...na celkom dobrom zosiku na tie casy kedy bol vyrobeny

Hodně lidí vztekají ty zkratované báze koncáků. Ale je aspoň jednoduchý a nenáročný na opravy.

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#9 Příspěvek od SIDTIM »

Mám s tím osobní zkušenost :( .
Vlastnil jsem před lety AuRu, tuším, Z5. Konec-klasický TW, hrál solidně.
Pak odešel jeden kanál. Výměna komplementární dvojice, vč. budiče. Závada se po několika měsících ještě zopakovala. Vyměnil jsem diodu (ohmicky dobrá, závěr držel nad poměry v zesilovači, ALE....
No, a pak jsem si přečetl, jak "technici v NAD poradili diodu nezapojovat" (cit. J. Janda).
Myslím, že TW40 měla báze spojeny natvrdo...
..a co shoří, nezhnije..!

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“