Signalizace napětí baterie 12V

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
edison10
Příspěvky: 6
Registrován: 28 úno 2008, 01:00

Signalizace napětí baterie 12V

#1 Příspěvek od edison10 »

Dobrý den, potřeboval bych poradit nějaké jednoduché schéma zapojení signalizace. Mám k dispozici baterii s napětím 12V která se průběžně dobíjí z veřejného osvětlení. K této baterii mám připojenu externí vysocesvítivou 3V LED diodu která mi signalizuje, že je baterie nabitá. Problém je, že bych potřeboval, aby při poklesu napětí baterie pod cca 10,5V rovnou zhasla. Neexistuje nějaký jednoduchý zapojení třeba pomocí jednoho tranzistoru a trimru ? Předem díky ..

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#2 Příspěvek od DKL »

Použij "lavinový generátor" - má nepatrnou spotøebu a pokud si pohraješ s nastavením tak se dá použít velmi dobøe jako indikátor napìtí - tedy pokud nebazíruješ na desetinách voltu.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#3 Příspěvek od masar »

Možná postačí tohle:
Přílohy
signalizace.png
(2.17 KiB) Staženo 174 x

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#4 Příspěvek od DKL »

Podívej se tøeba sem http://konstrukt.wz.cz/img/lb.gif anebo sem http://www.svetelektro.com/clanky/primi ... m-228.html , myslím že jednodušší to ani nemùže být.

Uživatelský avatar
edison10
Příspěvky: 6
Registrován: 28 úno 2008, 01:00

#5 Příspěvek od edison10 »

princip "lavinového generátoru" asi použít nepůjde, problém je v tom, že dioda nemůže blikat, ale musí jen trvale svítit .. jinak ale díky za snahu ..

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#6 Příspěvek od tandel »

Pokud nebazíruješ na desetinách voltu, tak to zapojení podle masar bude fungovat, udělal bych to taky tak nějak.

Uživatelský avatar
edison10
Příspěvky: 6
Registrován: 28 úno 2008, 01:00

#7 Příspěvek od edison10 »

Posílám díky masarovi :D Takhle nějak jsem si to taky představoval .. O Volty vůbec nejde, jde spíš o to, aby mi ta dioda v případě dočasně nefunkčního veřejného osvětlení "nevycucla" baterii do nuly .. pak by ztratila rychle na životnosti .. už se mi to právě stalo .. :(

Uživatelský avatar
edison10
Příspěvky: 6
Registrován: 28 úno 2008, 01:00

#8 Příspěvek od edison10 »

Tak ještě jednou moc DÍKY .. O víkendu jsem to testnul a funguje to přesně jak jsem si představoval. Při napětí 10,5V dioda zhasíná a hned vím, že nemám nabito .. :D

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“