Generátor sinusu 0-400MHz

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
bobss

Generátor sinusu 0-400MHz

#1 Příspěvek od bobss »

Ahoj, chci se zeptat, jestli nìkdo neví jak udìlat generátor sinusovky latitelný v rozmezí 0-400 MHz s krokem cca 50-125kHz.

Návštěvník

#2 Příspěvek od Návštěvník »

Tøeba DDS od Analog Devices.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#3 Příspěvek od tandel »

A musí to být fakt od nuly? Tak třeba dva oscilátory, fázový závěs, apod.

bobss

#4 Příspěvek od bobss »

Konkrétnì by to mìlo být od 5 MHz do tìch 400Mhz.
Dva oscilátory a fázový závìs? To vypadá zajímavì, akorát nevim jak to pøesnì udìlat.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Stáhni si schema z amára na "Wobbler 800Mhz" ( PE 4/1999 ? )

PLL musíš dodělat.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
taz
Příspěvky: 312
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#6 Příspěvek od taz »

Jeden proměnný oscilátor, třeba 100-500MHz a jeden pevný 100MHz (řízený Q). Od proměnného odečteš ten pevný. Fázovým závěsem budeš řídit ten proměnný.

bobss

#7 Příspěvek od bobss »

To vypadá slibnì, ale nevim kde sehnat nebo jak udìlat ty oscilátory, jaký typ fázového závìsu použít. A hlavnì nevim jak se s tim fázovim závìsem pracuje. Za jakoukoli pomoc dìkuju.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#8 Příspěvek od jasin »

Člověče do toho se nepouštěj. To je oříšek i pro zkušeného amatéra. Podle toho jak se ptáš je jasné, že nemáš šanci to dát dohromady. Jedině, že bys sehnal dobrý návod i s plošňákama. Takový návod jsem ale neviděl. :(

Mimochodem ořech je už jen ten oscilátor 100 až 500 MHz. Dosahuje se přeladitelnost 1:3, ale 1:5 těžko :roll:
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

V tom wobbleru to má kompletně zpracovaný na samostatný desce včetně směšovače. Samozřejmě je to SMD.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Návštěvník

#10 Příspěvek od Návštěvník »

Zkus napsat na co to vùbec chceš

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#11 Příspěvek od FERYACT »

Bez vf voltmetru 400-500MHz si ani nevrzneš stejně jako čítače.
Stavět podle návodu podobný přístroj je fantasie.Je vidět že tomu
nerozumíš.Sebemenší maličkost bys nedokázal opravit.
Raději skus celé zařízení koupit.vyjde ti to levněji.

bobss

#12 Příspěvek od bobss »

No sice vf voltmetr nemám ale mám spektrální analizátor do 3GHz.
Je fak, že tomu nerozumim, ale nìkdy se to musim nauèit, zaèátky jsou holt tìšký. Ten generátor by se mi docela hodil, tak jsem si ho chtìl postavit

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#13 Příspěvek od jandu »

To čo napísal FERYACT, nie je ani polovica toho, čo si takáto stavba vyžaduje. Je to práca pre značne skúseného elektrotechnika. Aj keď už dnes sa dajú zohnať niektoré špeciálne obvody, na vytvorenie kvalitného sínusového signálu cestou zmiešavania dvoch signálov je treba viac, ako vf voltmeter. Ďaľším orieškom je odfiltrovanie nežiadúcej druhej zložky zmiešavania / signál + a-/. A do tretice - ten fázový záves.
Schodnejšia - ale tiež nie ľahká je cesta, čo navrhuje ZdenekHQ. Ak je to tá konštrukcia, na ktorú myslým, tak je aspoň dobre prepracovaná.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od ZdenekHQ »

Hlavně základem je oscilátory odečítat a ne sčítat. Jednak kvůli přeladitelnosti, jednak kvůli harmonickým.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od jef111 »

To:bobss
Já nemám rád lidi, kteří mě řeknou že na něco nemám nebo že to je nerentabilní atd., ať se na to vykašlu. Většinou jim dokážu opak, ale....
Podle toho jak se ptáš soudím, že toho o VF technice až tolik nevíš. Já se ani zdaleka mezi přeborníky v oboru neřadím, i když se jí zabývám už přes 8 let (co to je že proti některým velmistrům). V současnosti se třetí týden zabývám konstrukcí ubohého kmitočtového normálu 24MHz pro čítač (teoreticky se to zdá brnkačka) a čím víc se tím zabývám, tím víc zjišťuju jak málo toho vím.
Co bych ti doporučil - sehnat si několik knih o VF technice, přečíst je slovo od slova 3x dokola, 100x popřemýšlet o elementárních otázkách šíření elmag. vlny a mnoho let po nocích strávit motáním cívek a šťouráním ve vf zařízeních. Pak možná budeš jen něco málo tušit o tom, co všechno to rychlé štěrkání s elektrony (tedy zůstaňme u elektronů) v tom zamotaném kusu drátu dovede. Raději se zaregistruj na aukru, počkej si na to až se tam nějaký takový generátor bude prodávat a neboj se za něj vysolit pár tisíc. Nebo si (pro začátek) vezmi třeba jen dokumentaci od obyčejného generátoru BM492 - do 10MHz, nebo podobného, a zkus konstrukci napodobit a přiblížit se jeho garantovaným parametrům. Až to zvládneš, zkus se pustit do takového "generátoru snů", jaký zde popisuješ. Kdysi jsem taky sníval o podobném generátoru, za ideál jsem považoval od 0 do 30MHz (pro KV). Dnes takový generátor mám, ovšem ne proto že bych ho vyrobil, ale proto, že jsem měl štěstí na koupi a dostal jsem jej za desetinu ceny kovu který v něm je (odhaduju mj. tak 1kg stříbra). Osobně si troufám tvrdit (přes všechnu svoji hrdost), že něco podobného nikdy nedokážu vytvořit. A co se týče přeladitelnosti, to je prosím necelá desetina toho, co si Ty představuješ. Slétni tedy z oblak na zem a zkus začít s něčím jednodušším, nejlepší pro začátky je asi rádio pro pásmo 80m.
Naposledy upravil(a) jef111 dne 05 bře 2008, 22:53, celkem upraveno 1 x.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“