BM215 a 215A

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
caven
Příspěvky: 417
Registrován: 15 srp 2006, 02:00

#61 Příspěvek od caven »

včera jsem chtěl měřit el34 a když to přepnu do polohy nažhavit tak se má ručičku ustálit myslím že mezi jednočkou a dvojkou na rozsahu do 5-ti, nebo tak nějak a mě se zastaví snad až skoro u trojky tak jsem se chtěl zeptat čímby to mohlo býti ?? Díky za odpovědi...

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#62 Příspěvek od jardajar »

Dělají to i jiné lampy? Když zmáčkneš kalibrační tlačítko, souhlasí ti ráfička s riskou?

Uživatelský avatar
caven
Příspěvky: 417
Registrován: 15 srp 2006, 02:00

#63 Příspěvek od caven »

právě že to dělají všechny lampy a kalibrace je OK. ale dříve to bylo ok v tom vymeeném až tet poslední dobou to jde pokaždý za... hele a naco ej tam vůbec ta poloha předehřát ??? :)

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#64 Příspěvek od jardajar »

To přesně nevím, asi abys tu lampu žhavil před přepnutím na anodový proud.

Blbe ti oproti dřívějšku to měřidlo i v jiných polohách? Napadá mě jen nějaký kondík (asfalťáky), když kalibrace jede normálně. Nebo poškozený kontakt v přepínači, i když nevím, jestli by nezpůsobil spíše nulovou výchylku. Zkus se mrknout dovnitř jestli není utržený drátek na přepínači. Už jsem to zažil, spoj se rozpadl.

Uživatelský avatar
caven
Příspěvky: 417
Registrován: 15 srp 2006, 02:00

#65 Příspěvek od caven »

no byl upadlý drát na tom kalibračním tlačítku to už jsem jednou spravoval. Ale když byl ten drát upadlý tak to nic neukazovalo takže tím to asi není ...

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#66 Příspěvek od vombat »

Ještě k tomu napětí Ua. Nebude zakopaný pes v tom, že měříme efektivní hodnotu? Když naměřená napětí přepočítám na maximální hodnotu tj. vynásobím 1.414, vezmu v potaz tolerance nastavení napětí udaná výrobcem, tak jsem na číslech udávaných v návodu. Když si pohraju s nakalibrováním BM, tak to sedí celkem přesně. U žhavení klidně můžu měřit efektivní hodnotu, je to celkem jedno - nastavím efektivní žhavící napětí, proud je daný impedancí vlákna a můžu taky měřit jeho efektivní hodnotu, protože výkon střídavého proudu můžu počítat jako součin efektivních hodnot. Správný výkon žhavení (příkon) je podmínkou pro kalkulovanou emisi elektronů.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#67 Příspěvek od Sendyx »

No vždyť, už jsem o tom 2x psal. Celý BM215 je založen na tom, že se do lampy rve střídavé napětí Ua a Ug2.

Uživatelský avatar
caven
Příspěvky: 417
Registrován: 15 srp 2006, 02:00

#68 Příspěvek od caven »

chtěl bych se zeptat na jakém principu to měří vakuuum a strmost. Díky

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#69 Příspěvek od vombat »

To Sendyx: Je to tak, ale když měřím střídavé napětí např. v zásuvce, přepnu měřák na střídavé napětí a naměřím požadovaných 220V, nenaměřím nějakých 311V, u BM máš u svorky 300V, tedy bych na měřáku taky čekal 300V, ale je tam 1.414x míň. Máš naprostou pravdu v tom, že BM je pouhý tester. Začnu se poohlížet po nějakém L3-3.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#70 Příspěvek od mtajovsky »

vombat píše:To Sendyx: Je to tak, ale když měřím střídavé napětí např. v zásuvce, přepnu měřák na střídavé napětí a naměřím požadovaných 220V, nenaměřím nějakých 311V, u BM máš u svorky 300V, tedy bych na měřáku taky čekal 300V, ale je tam 1.414x míň. Máš naprostou pravdu v tom, že BM je pouhý tester. Začnu se poohlížet po nějakém L3-3.
Udělejte si raději vlastní. S možnostmi dnešní součástkové základny uděláte lepší, než jakýkoliv historický stroj. Bude mít třeba trochu složitější obsluhu, protože neseženete speciální věci jako propojovací pole nebo složité přepínače, ale co se týče zdrojů a měření, uděláte lepší.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#71 Příspěvek od Sendyx »

Za cenu, za jakou se dá sehnat L1-3, L3-3, DynaJet, Weston to asi někdo nepostaví. Vím o tom své. Leda pokud někdo nemá do čeho píchnout a necení si svého času.... a nebo míří poměrně vysoko.

BTW, kdyby měl někdo na prodej Sophii, dejte vědět :D

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#72 Příspěvek od mtajovsky »

To je pravda, už to spolehlivě zjišťuji a to nejen díky odprasknutým součástkám. Třeba pertinax (kartit) tl. 5mm - deska 1m čtv. stojí okolo 1000 Kč, Al plech, novodur a tak dále, materiály jsou sakra drahé.

Ale jsme přece bastlíři a aspoň mě tu radost z vlastní povedené práce nic nenahradí.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#73 Příspěvek od stepa »

Kolik potrebujes toho pertinaxu?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#74 Příspěvek od Sendyx »

Jo, před 4 roky jsem koupil 2m2 laminátu 3mm, 2000Kč :(

Upřímně řečeno na bastlení v tomto směru nemám čas, kdyby se dal sehnat stroj, který mi vyhoví, klidně jej koupím. Bohužel co si člověk neudělá to nemá.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#75 Příspěvek od mtajovsky »

stepa píše:Kolik potrebujes toho pertinaxu?
Díky, už jsem ty peníze obětoval.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“