odber

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
saskin
Příspěvky: 76
Registrován: 24 kvě 2007, 02:00

odber

#1 Příspěvek od saskin »

Chcel by som vediet prečo ma zosilňovač s TDA1562 odber až 6A
a 120W zosilňovač s 2x (IRF540 + IRF9540), (4x FMD2400) ma odber len 2.5 A možeš byt že na tom druhom zosiku neni tíh 120 sinusovi vikon ? alebo ako je to :?

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Prece zalezi na napajecim napeti ne? Kdyz budu zesik napajet 2x50 V tak bude mit polovicni proudovy odber nez pri 2x25 V a to bude mit treba porad stejny vykon.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od stepa »

Kde ses toulal pres pul roku saskine? Odpovedel forbidden..vsechno zalezi na napajeni, protoze vykon je nasobek proudu a napeti.

Uživatelský avatar
saskin
Příspěvky: 76
Registrován: 24 kvě 2007, 02:00

#4 Příspěvek od saskin »

ok diky to som xcel len vediet .. lebo mi to neslo do hlavy

naa mal som ine zaujmi :DDD

Uživatelský avatar
PLV
Příspěvky: 400
Registrován: 21 říj 2007, 02:00
Bydliště: Litovel

#5 Příspěvek od PLV »

Někdy má taky zesilovač velký odběr, když kmitá na vysokém neslyšitelném kmitočtu. :lol:
Netřep se mnou!

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od mtajovsky »

forbidden píše:Prece zalezi na napajecim napeti ne? Kdyz budu zesik napajet 2x50 V tak bude mit polovicni proudovy odber nez pri 2x25 V a to bude mit treba porad stejny vykon.
Předpokládám, že se nikdo neurazí, když to řeknu rovnou - tohle není pravda, pokud se nemění impedance zátěže. Výkon se myslí výkon na zátěži a tak je irelevantní počítat s napětím zdroje. To by platilo při úvahách o výkonovém odběru ze zdroje.

A teď odpověď na původní dotaz. Odběr ze zdroje závisí na dodávaném výkonu a impedanci zátěže. Pokud se bavíme o beztransformátorových koncových stupních, tak odebíraný proud je při daném výkonu a odporu zátěže nezávislý na napájení. Jiná situace by ovšem nastala, jestliže bychom přizpůsobili impedanci zátěže pomocí transformátoru. Pak se musí počítat s transformovanou zátěží a potom může mít zesilovač 120W menší proudový odběr než zesilovač 50W.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

Nemusí to být úplně pravda, zesilovač může obsahovat jinou formu transformace napětí do zátěže - ať už klasický izolační měnič, nebo stepup konvertor atd., existují i hybridní zesilovače třídy G, kde je zdroj vyššího napětí realizován jako řízený stepup.

Uživatelský avatar
paveltl
Příspěvky: 572
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Domažlice

#8 Příspěvek od paveltl »

Když pominu mìnièe napìtí je tu ještì jedna možnost.
Aby zesilovaè napájený 2x25V dával stejný výkon jako ten napájený 2x50V, musí být v mùstku. Zatímco ten napájený z 2x50V bude klasický.
No a pak ten mùstkovaný bude brát dvojnásobný proud než ten klasický.

A zrovna TDA1562Q je kombinace obojího. Mùstkový zesilovaè s nábojovou pumpou. Takže je schopen po krátkou dobu (než se vybijí kondenzátory mìnièe) dodat vyšší výkon než odpovídá napájecímu napìtí. Proto má tak vysoký odbìr.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od forbidden »

mtajovsky píše:To by platilo při úvahách o výkonovém odběru ze zdroje.
Ale on se ptal na odber zesilovace, predpokladal jsem, ze tim myslel odber ze zdroje samozrejme. Odpoved byla obecna, nebral jsem v uvahu ruzna zapojeni zesilovacu. Proste mam obecny mustkovy zesilovac a chci z nej dostat treba 50 W sin. Kdyz ho budu napajet 2x25 V, tak bude brat cca 2A (nechci se pocitat s ucinnosti a tak). A kdyz ho budu napajet 2x50 v, tak abych dosahl stejnyho vykonu, tak mi staci zhruba polovicni proud ze zdroje.

Uživatelský avatar
Deny
Příspěvky: 102
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Severní Morava

#10 Příspěvek od Deny »

Doporučuji, saskine, koukni na :
http://www.aldax.cz/
je to tam velmi dobře vysvětleno, především dimenzování zdrojů pro zesilovače a pod. Jinak samozřejmě ostatní maji pravdu, každý tu svou. Nelze pouze vycházet z výkonu zesilovače, ale jsou zde další okolnosti.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od mtajovsky »

forbidden << Já to v obecné rovině takhle chápu, měl jsem jen obavu, aby si tazatel nemyslel, že prostě na daném koncovém AB stupni začne zvyšovat napájecí napětí a tím automaticky dosáhne snížení proudového odběru.

Uživatelský avatar
paveltl
Příspěvky: 572
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Domažlice

#12 Příspěvek od paveltl »

forbidden píše:
mtajovsky píše:To by platilo pøi úvahách o výkonovém odbìru ze zdroje.
Ale on se ptal na odber zesilovace, predpokladal jsem, ze tim myslel odber ze zdroje samozrejme. Odpoved byla obecna, nebral jsem v uvahu ruzna zapojeni zesilovacu. Proste mam obecny mustkovy zesilovac a chci z nej dostat treba 50 W sin. Kdyz ho budu napajet 2x25 V, tak bude brat cca 2A (nechci se pocitat s ucinnosti a tak). A kdyz ho budu napajet 2x50 v, tak abych dosahl stejnyho vykonu, tak mi staci zhruba polovicni proud ze zdroje.
Tak teï jsi støelil úplnì mimo.
Když budeš stejný zesilovaè napájet z 2x25V tak dostaneš do zátìže 4R øeknìme 30W, ale když jej budeš napájet 2x50V tak dá do stejné zátìže už 200W. Samozøejmì pokud to snese. (pokud budu odeèítat 10V z napájecího napìtí na ztráty v zesilovaèi)
U zesilovaèe je totiž zátìž konstatní a z napìtí a odporu ti vychází výkon. Výkon je tudíž závislý na napìtí.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#13 Příspěvek od masar »

Snad jsi chtěl napsat 200W. :wink:
Ale vidím, žes to stihl opravit rychleji než já.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od forbidden »

Nic jsem mimo nestrelil, jen jsem to asi spatne napsal. Vy se porad bavite o nejakym konkretnim zesilovaci co mate na stole. Ja jsem jen chtel rict, ze kdyz budu treba navrhovat nejakej zesilovac na nejakou zatez a nejaky vykon, tak mam na vyber pri vypoctech dimenzovani zdroje. Kdyz uz mam nejakej ten zesilovac na stole, tak bez zvyseni impedance repraku, vyssim napetim proud nesnizim, to je jasny.

Uživatelský avatar
paveltl
Příspěvky: 572
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Domažlice

#15 Příspěvek od paveltl »

Já poøád vycházím z toho co pisatel napsal v prvním pøíspìvku.
Takže to tvoje poèítání napìtí a proud pro 50W je pro tazatele asi zmatek. Kdybys napsal pøedtím že to platí pro zmìnìnou zátìž, pak by to bylo nìco jinýho.

Masar: jj stihl... jestlipak víš co mi vypdalo z výpoètu pøi pøedchozí chybì? (bylo to 1,4).

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“