BASCOM8051 + LCD

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MiLe
Příspěvky: 123
Registrován: 18 říj 2005, 02:00

BASCOM8051 + LCD

#1 Příspěvek od MiLe »

...uz som aj registrovany aj prihlaseny, tak snad to zostane zverejnene :) ...

Zdravim Vas,
mate niekto skusenost s tvorbou programov v BASCOMe? Konkretne som sa snazil rozbehat klasicke LCD 16x2, s atmelom AT89c2051, 4bitova komunikacia a nefunguje to Konkretne vo vypise chybali niektore znaky, alebo tam boli nespravne... akoby bol displej zle inicializovany..., alebo nestihal...
Robite v BASCOMe? aky na to mate nazor?
Vdaka caute...

Jak jsi viděl, zobrazil se ti dotaz jek ten první, tak druhý. Tak ten starší mažu. Hill

Návštěvník

Bascom

#2 Příspěvek od Návštěvník »

Pravdìpodobnì špatná inicializace :(
Kukni - Options - kompiler - LCD

Uživatelský avatar
MiLe
Příspěvky: 123
Registrován: 18 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od MiLe »

V options - kompiler - lcd je len /ak som nieco neprehliadol/ pripojenie jednotlivych vyvodov a to mam isto OK, pretoze ten displej cast retazca vypise OK ale niektore znaky z toho retazca bud uplne chybaju alebo su zle.

Uživatelský avatar
durmitor
Příspěvky: 199
Registrován: 02 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

LCD

#4 Příspěvek od durmitor »

Nevim jaky mas zkusenosti s LCD nebo programovvanim 51 obecně. Ja sice nejsem zadnej odbornik. Sice s 51 delam uz par let, ale LCD jen posledni rok. Taky sem mel docela problemy to rozchodit. Obzvlast kdyz delam v assembleru. Zatim sem totiz nenarazil na zadnej kompilator Pascalu, Basicu nebo C, kterej by pokrejval moje potreby (zatim se na ty dobry nesehnal crack). No ale zpatky k veci.
Stahni si katalogovej list radice. HD... Je tam tabulka znaku ulozenejch v CG RAM. Ja osobne sem mel ten problem taky. Nekolikrat. Reseni:

1) Moc rychlej oscilator procesoru. (nestihnou se nastavit nejmin vyznamny bity (poznas podle tabulky)

2) Spatnej kabilek k displeji (zavada muze byt i takhle prosta - je to blby ale stalo se mi

3) Mala doba pro zpracovani operace - doby v datasheetu

Vim ze sem urcite nenapsal vsechno, ale doufam ze ti to pomuze.... Me pomohlo...

Návštěvník

#5 Příspěvek od Návštěvník »

V asemblery mi to chodi v pohode... 8bitova komunikacia bez problemov a 4bitova s malym problemom - potrebuje neviem preco reset...
Ale v tom BASCOMe su uz tie rutiny spravene... len neviem ci su OK, tiez si myslim, ze to bude nieco s casmi alebo zlou inicializaciou ale neviem...

Uživatelský avatar
durmitor
Příspěvky: 199
Registrován: 02 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od durmitor »

Jde ty rutiny vypsat v ASM?

Uživatelský avatar
MiLe
Příspěvky: 123
Registrován: 18 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od MiLe »

To je prave ten problem, rutiny v asm niesu. Su tam sice v jednom adresary nejake kniznice kde je asm kod pouzity ale keby som sa v tom mal vyznat a kontrolovat to tak by som to ozaj rychlejsie napisal pomocou svojich, funkcnych asm rutin...

Uživatelský avatar
durmitor
Příspěvky: 199
Registrován: 02 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od durmitor »

No to asi jo. V cem je teda problem si udelat pro BASCOM vlastni knihovnu pro LCD?

Uživatelský avatar
MiLe
Příspěvky: 123
Registrován: 18 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od MiLe »

To tu nikto nepozna Bascom? alebo nan nemate nazor? 150 ludi to precita a 2 - 3 cosi napisu... to mi je len diskuzia...

Uživatelský avatar
durmitor
Příspěvky: 199
Registrován: 02 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od durmitor »

Tenhle problem taky registruju, protoze kdyz se na neco zeptam, tak odepise jen par lidi a musim priznat, ze se nerozjede tak ziva konverzace jakou bych od lidi registrovanech na bastrlirskym webu predpokladal.

A ted spatky k tematu. Bohuzel nemam s Bascomem zadny zkusenosti, delam vsechno v assembleru, protoze sem nenarazil na nic co by mi za to stalo delat to v necem jiny. (ale cim dal vic se presvedcuju ze s necim budu muset zacit - ale spis asi C - ale necham se treba presvedcit i na Bascom)
Mozna Ti ale pomuze tahle kniha:
Petr Novak - Mobilni roboty - pohony, senzory, rizeni
Podpis na houby

Návštěvník

#11 Příspěvek od Návštěvník »

tam je nieco o BASCOMe? podla nazvu mi to nepripada...
Ten bascom, na prvy pohlad vyzera fantasticky- da sa tam napr pocitat uplne bezproblemovo s 16,32 a tusim aj viac bitovymi cislami a podobne... Ale na druhy pohlad sa mi zda trocha "nedotiahnuty" :( a zial neviem, ci sa mi to zda alebo je to fakt tak!?

Uživatelský avatar
nekmil
Příspěvky: 780
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Havířov

#12 Příspěvek od nekmil »

To množství příkazů se Ti zdá "nedotiahnuty" ?
Příklad: obsluha maticové klávesnice v ASM - 59 řádků
v Bascom AVR - 1 řádek
netvrdím že délka výsledného kodu BIN je ideální.
Profesionálové asi dají přednot C ale programátor amatér je nadšen :wink:

Uživatelský avatar
Vena
Příspěvky: 151
Registrován: 02 lis 2004, 01:00

#13 Příspěvek od Vena »

Ted jsem taky v Bascomu programoval ovladani disleje LCD a mel sem trochu strach ze budu mit stejny problem ale po par pokusech to slape. Nejsem zadny programator ale pokud mas nejky dotaz? Zapojil jsem ten displej podle napovedy bascomu. V knizce "Programovani AVR v jazyce Bascom" je zapojen vstup R/W na port procesoru ale u 8051 jsem zjistil ze musi byt pripojen na +5V. To byl asi nejvetsi problem:)

Uživatelský avatar
durmitor
Příspěvky: 199
Registrován: 02 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od durmitor »

Vena píše: "Programovani AVR v jazyce Bascom" je zapojen vstup R/W na port procesoru ale u 8051 jsem zjistil ze musi byt pripojen na +5V. To byl asi nejvetsi problem:)
V tomhle se asi pletes. Kdyz das na RW 1 tak je to nastaveny pro cteni, Ty ale potrebujes zapis a proto to musis dat na zem
Podpis na houby

Uživatelský avatar
Vena
Příspěvky: 151
Registrován: 02 lis 2004, 01:00

#15 Příspěvek od Vena »

Jo asi mas prvdu ja si to prsne nepamatuju vim ze sem to zkousel na +5 a i na zem ale uz nevim a pred sebou to nemam abych si to overil.

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“