tvarovac sinusu na obdlznik

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
borecman
Příspěvky: 73
Registrován: 06 čer 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od borecman »

dnes som skusal http://www.kutil.borec.cz/schmitt_kl_obv.htm a fuj, na obdlznik sa to veru nepodobalo :(

Uživatelský avatar
Sunmay
Příspěvky: 171
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od Sunmay »

nevím jakou máš úroveň signálu ale já častou používám 40106. Nebo OZ zapojený jako SKO.
Jak sem se dostal k elektrotechnice? No to je jednoduché, kdy sem byl malý měl sem strašně moc rád stavebnice a to mi zůstalo ... a řekněte mi, která stavebnice má víc součástek :D

Uživatelský avatar
borecman
Příspěvky: 73
Registrován: 06 čer 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od borecman »

uroven signalu mam cca 1,6Vpp

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#19 Příspěvek od Cust »

šel bych cestou jakou popsal jasin, a jako napěťovou referenci (nebo zenerku) bych vybral něco z nabídky nejbližšího obchodu, paralelně k referenci bych dal potenciometr a tím bych si reguloval úroveň napěti ve kterém komparátor přepíná

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#20 Příspěvek od masar »

Jasin doporučuje prostý komparátor, což není zcela bezpečné při nekvalitním sinusovém signálu, kdy může dojít k vícenásobným překlopením, zvláště při nízkých měřených kmitočtech. Doporučuji zavést alespoň minimální hysterezi. :wink:

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#21 Příspěvek od Cust »

masar píše:Jasin doporučuje prostý komparátor, což není zcela bezpečné při nekvalitním sinusovém signálu, kdy může dojít k vícenásobným překlopením, zvláště při nízkých měřených kmitočtech. Doporučuji zavést alespoň minimální hysterezi. :wink:
to přece jde udělat zavedením jednoho odporu z výstupu do + vstupu (kladná zpětná vazba) a myslel jsem to samo sebou ;-)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#22 Příspěvek od masar »

Ano, samozřejmě, ale pak už to není obyčejný komparátor. :wink:

Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 703
Registrován: 20 dub 2006, 02:00

#23 Příspěvek od Filda »

borecman píše:dnes som skusal http://www.kutil.borec.cz/schmitt_kl_obv.htm a fuj, na obdlznik sa to veru nepodobalo :(
Tak máš něco špatně. Já to dnes dělal (potřebuji to pro jeden výrobek). Pustil jsem do toho sinus z generátoru a vylezl nádherný obdelník (můžu ti to vyfotit jestli nevěříš :D )

Uživatelský avatar
borecman
Příspěvky: 73
Registrován: 06 čer 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od borecman »

ak mozes, hod foto aj sinusu ktory si do toho pustal :)

Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 703
Registrován: 20 dub 2006, 02:00

#25 Příspěvek od Filda »

borecman píše:ak mozes, hod foto aj sinusu ktory si do toho pustal :)
Mám to vyfocené v PC. Nemám to jak upravit a zmenšit tomu velikost (mám přeinstalovaný win a nemám tu žádný program na úpravu fotek). Pošli mě tvuj e-mail a ja ti to hodím tam. Teď už se mě s tím nechce piplat :wink:

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#26 Příspěvek od tandel »

Mělo by to fungovat zhruba asi tak nějak (i když to není přímo zmíněné zapojení):

Obrázek

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#27 Příspěvek od Duvsan »

Využijem vlákno. Potrebujem vytvarovať priebeh, ktorý by som pripodobnil integrovanému obdĺžniku. Chcem mu dať ten správny tvar. Ide o budenie v 100Hz Philipse. Takže frekvencia 31,25kHz, napätie cca 5V, napájanie 5V. Neviem, možno je načatý procesor. Dôsledkom je prehrievanie BU2520 a jeho upečenie. Myslel som si, že to bude brnkačka, ale skúsil som všetky variácie s tranzistormi v zapojení so spol. kolektorom, čo mi napadli, s MH7400 a MHB4001, okrem SKO či BKO (s tranzistormi som skúšal i to), na výstupe buď dostanem to, čo mám na vstupe, alebo zmením striedu, ale tých zaoblení sa neviem zbaviť. Nechápem. MH1ST1 už asi nezoženiem. Max. napätie mám k dispozícii 9V, pre OZ tak-tak, ale už sa bojím i toho. Ď

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#28 Příspěvek od masar »

1. Nevím, jak vypadá "integrovaný obdélník".
2. "Chcem mu dať ten správny tvar" - Obdélník není ideální tvar pro buzení tranzistoru KSŘ.
3. Žádné "zaoblení" nevidím. Že ty jsi ho sem zapomněl dát? A máš dobře vykompenzovanou sondu?
4. Zdá se mi, že opět rozbíjíš atom olova.
:wink:

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#29 Příspěvek od Duvsan »

Integrovaný RC členom. Promiň
S tým osciloskopom mi to tiež napadlo. Nemám sondu, len kábel, ale toto už nie je asi možné.
Myslím, že z procesoru by mal liezť obdĺžnik. Ďalej je mosfet, väzbové trafíčko a tak.
Tak dík

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#30 Příspěvek od masar »

Osciloskop bez sondy? To je skoro jako kůň bez jezdce. :wink:

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“