Uprava celovky

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
zombi
Příspěvky: 20
Registrován: 16 bře 2007, 01:00

Uprava celovky

#1 Příspěvek od zombi »

Nazdar , potrebujem pomoct s upravou celovky , problem nastal s tranzistorom kedze neviem ktory by mal co najmensie saturacne napatie pri prude 300mA , kedze je napajana 3x AAA a ak napatie klesne pod 4V tak s obycajnym tranzistorom Usat 0.5V mi zakonite klesne aj napatie na ledkach , cize aky trand by ste poradili? vdaka

napajacie napatie na scheme si nevsimajte , lediek je 8 kusov paralelne
Přílohy
schema.jpg
(39.17 KiB) Staženo 77 x

Uživatelský avatar
Banda
Příspěvky: 1170
Registrován: 22 bře 2005, 01:00
Bydliště: OV

#2 Příspěvek od Banda »

Jak má fungovat podle tebe toto schéma a co opravdu potřebuješ, aby tvé zapojení umělo? Respektive napiš čeho chceš docílit a mi se postaráme o zbytek :)

Stan3

#3 Příspěvek od Stan3 »

Upravoval jsem už nìkolik svítilen pro LED. Pokud je napájení z 4xAA tj. 6V,použiju podobné zapojení jako Zombi, jen s malým odporem v emitoru. Pøi napájení 2xAA(AAA) už udìlám mìniè,buï z tran. nebo IO(MAX...) a diody radìji dávám do série. Dal jsem 3xLED,napìtí cca 10-11V, proud cca 20mA.
Pøi napájení 3V se odbìr pohybuje cca 130-150mA(úèinnost mìnièe cca 65%)s IO je úèinnost ponìkud vìtší.
Pro Zombi: zapojil bych 4 LED do série, paralelnì druhou ètyøku, mìniè udìlal napø. z MC34063. Proud pro LED bude cca 40mA,napìtí cca 13V a odbìr z bat. pøi 4,5V cca 200-300mA.(Jsou to jen hrubé výpoèty,v praxi bude záležet na použitých souèástkách,shottkyho diody, odpor cívky)

Uživatelský avatar
zombi
Příspěvky: 20
Registrován: 16 bře 2007, 01:00

#4 Příspěvek od zombi »

no prave to je na tej celovke hlupe ze je napajana 3x AAA , keby bola 4x tak nie je ziadny problem , baterie by sa vybili kazda na 1 V a dovtedy by ledkami tiekol konstantny prud , pre 2 menice by som tam ale nemal dost miesta. Rad by som to vyriesil len vymenou tranzistora , Zetex vyraba tranzistory s nizkym saturacnym napatim ale to by som asi nevedel zohnat . Najjednoduchsie bude rozdelit ledky do parov a pouzit 4 tranzistory , to by snad pomohlo znizit napatie na tranzistore na +-0.2V .

Stan3

#5 Příspěvek od Stan3 »

Proè dva mìnièe? Staèí jeden pro 2x4LED. Pokud to postavíš jako "pavouka" tak se to vejde do velmi malého prostoru.

Uživatelský avatar
zombi
Příspěvky: 20
Registrován: 16 bře 2007, 01:00

#6 Příspěvek od zombi »

je tam minimum miesta. Zatial som to vyriesil tak ,ze som nasiel v zasobach tranzistor 2SA684 , pri napati zdroja 3.4V a prude 200mA je na diodach stale 3.3V , cize na tranzistore len 0.1V co mi vcelku postacuje , asi to tak aj necham . pri 4V tecie diodami 250mA

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“