náhrada PIC12C509A

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

náhrada PIC12C509A

#1 Příspěvek od hafca »

Jsem v téhle části elektroniky velkej začátečník, proto ten možná divnej dotaz. Mám zapojení, kde je použitý PIC12C509A, ale programátor, který mám jej podle vypsaných typů neumí. Dal by se ten procesor nahradit jiným bez úpravy softu? Nebo, v čem se ty PIC vlastně liší? Programátor co mám postavený umí procesory 10F..až 16F..
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
taz
Příspěvky: 312
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od taz »

Bez úpravy softu ti to nepůjde

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jankop »

12C509 existoval ve verzi, že se dal jednou naprogramovat a dost. Pak byla velmi drahá verze s okénkem, ten se dal mazat UV lampou. Současné procesory 10F...,12F..., 16F..., jde mazat elektricky programátorem. Mám slušný programátor, ale řadu 12C... už také nedovede naprogramovat. Dostupný ekvivalent 12C509 je 12F509 a stojí cca 32Kč. Ovšem stoprocentní nahraditelnost ti garantovat nemohu, mohou tam být drobné odchylky. Musel bych to v kontextu tvého zapojení a software projít. Ale s trochou úsilí to určitě půjde.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od hafca »

Těch 32,- není taková rána, aby to nestálo za pokus. Je to do zapojení z téhle stránky http://www.rcmodely.sk/zobrazclanok.php?id=179. Jestli budeš mít volnou chvilku a koukneš na to, budu rád. Nespěchá to, narazil jsem na to dnes a na pouštění RC lodiček je ještě zima. :D
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Mendor
Příspěvky: 223
Registrován: 16 dub 2008, 02:00
Bydliště: Kladno

#5 Příspěvek od Mendor »

hafca píše:Těch 32,- není taková rána, aby to nestálo za pokus. Je to do zapojení z téhle stránky http://www.rcmodely.sk/zobrazclanok.php?id=179. Jestli budeš mít volnou chvilku a koukneš na to, budu rád. Nespěchá to, narazil jsem na to dnes a na pouštění RC lodiček je ještě zima. :D
Tak už ti to chodí, ten RC spínač ? Kdysi sem něco podobného postavil a i napsal program pro PIC který to ovládal, taky kamarádovi pro lodičku.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od hafca »

Zatím jsem to nezkoušel. Je hodně jiných starostí a tohle jsem musel odložit. Zároveň koukám po něčem, kde by byl použitej nějakej novější PIC, abych to nemusel moc předělávat. A je to taky do lodičky. :D
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Mendor
Příspěvky: 223
Registrován: 16 dub 2008, 02:00
Bydliště: Kladno

#7 Příspěvek od Mendor »

Pokud už máš hotovou desku tak není problém použít 12F629, nebo 12F675 program ti pro ně upravím a pokud ještě desku hotovou nemáš, tak se dá použít prakticky libovolný PIC. Dá se udělat i vícenásobný spínač, na více zařízení.

Podle toho co máš napsáno vedle „Bydliště“ nebudeme daleko od sebe.

Uživatelský avatar
Sesi
Příspěvky: 287
Registrován: 31 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od Sesi »

hafca: tohle zapojení jsem taky objevil, hledal jsem nějaký RC spínač ovládaný 3.kanálem pro RC auto.
Mám dělanej JDM PIC programátor a sw IC-Prog, ale ten nemá 12F508, 12F509 ve výběru. Někde na netu jsem našel info, že se ale dají 12F508(9) programovat jako 12C508(9). Měl jsem ale doma 12F508(ne 509) a chtěl jsem RC spínač na něm vyzkoušet, tak jsem to prostě naprogramoval s volbou 12C508 a funguje to, kód se do menší 508 vejde, akorát asi bude problém s načtením OSCCAL, paměťové místo se u 508 a 509 liší a kód je pro 509. Takže s 12F509 to musí jít taky.
Jiank samozřejmě chybí v IC-Prog volba pro vymazání obvodu(12C508 mazat nejde), ale v tom článku na netu dál psali, že lze 12F508 v IC-Progu vymazat pokud vybereš 16F84A a zvolíš vymazání - to také funguje. Jenom pak zase zpátky přehodit typ obvodu na 12C508.
Předem si načti z PICu a poznamenej kalibrační konstantu vnitřního oscilátoru, než ho vymažeš.
P.S.: PIC procesory občas používám, ale nepíšu si sám programy, jen použiju hotový kód. Proto jsem popsal mojí praktickou zkušenost a budu rád, když třeba poradí zkušenější uživatelé.

P.S.: Když už jsme u úpravy kódu - objevil jsem zapojení: http://www.rcdesign.ru/eng/electronics/batctrl , program je pro PIC12C671 - dokázal by někdo poradit, jak kód změnit pro použití PIC12F675, který je Microchipem doporučován jako náhrada(ale ne přímá)?

Uživatelský avatar
Mendor
Příspěvky: 223
Registrován: 16 dub 2008, 02:00
Bydliště: Kladno

#9 Příspěvek od Mendor »

Sesi píše:... Když už jsme u úpravy kódu - objevil jsem zapojení: http://www.rcdesign.ru/eng/electronics/batctrl , program je pro PIC12C671 - dokázal by někdo poradit, jak kód změnit pro použití PIC12F675, který je Microchipem doporučován jako náhrada(ale ne přímá)?
Hlavně, pokud to má měřit s nějakou přesností napětí, tak musí z napěťového děliče pryč trimr. Je náchylný na otřesy a prach, čemuž se nejde v modelech ubránit.
Jinak program je tak jednoduchý, že bude lepší napsat vlastní.

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“