velikost bočníku pro dig. ampermetr

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

velikost bočníku pro dig. ampermetr

#1 Příspěvek od badoch »

Prosím o radu. Jelikož jsem už moooc dlouho pryč ze školy, a elektroniku už dělám jen vyjímečně, potřeboval bych znát velikost bočníku a kde ho sehnat.

Na proudovém zdroji cca 24V/DC max 10A bych potřeboval měřit hodnotu protékaného proudu a to nejlépe pořád. Uvažuji použít "digi modul" s GM, cca 120Kč, který má max vstupní rozsah 199,9mV/DC (panel Led metr HD 3129)

Prosím Vás mohl by mi někdo říct velikost toho bočníku a s čeho ho udělat , případně kde ho koupit ? (vím, že se dělá z drátu/kovu a ma minimální odpor. Takže výroba v mých podmínkách je takřka asi nemožná)

Ještě jeden dotaz, modul bude napájen se stéjného zdroje , jen bych tam dal stabilizátor na 9V. Je toto možné, nebo budu muset udělat další kompletní zdroj včetně trafa pro napájení modulu.

Moc děkuji za pomoc a radu

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Jindra2 »

Pro 10A potřebuješ úbytek na bočníku 100 mV, pak ti bude zobrazovat
voltmetr hodnotu 100. Pak už je to ohmův zákon. R=0,1/10=0,01 ohmu.
Zhotovit bočník můžeš klidně z měděného drátu o průřezu 1 mm2, nebo 1,5 mm2 a vhodné délky. Délka jde taky spočítat z měrného odporu mědi, nebo z tabulek elektroinstalčního materiálu. Možná někdo namítne, že měď není vhodná na přesné bočníky, ale je nejdostupnější a v praxi
stačí.
Jindra

Uživatelský avatar
Kocur
Příspěvky: 343
Registrován: 27 bře 2005, 01:00
Bydliště: Loštice

#3 Příspěvek od Kocur »

Nevím jestli semnou budou ostatní souhlasit,ale já bych koupil ručičkovej 0-10A,je v něm už bočník hotovej a za stejný peníze bez práce s přesností 2,5% což je dobré.Jinak bočník se dělá třeba z odporovýho drátu který lze koupit nebo paralerním řezením malých odporů stejné hodnoty,tak aby to stačilo pro odběr těch 10A.Výpočet z hlavy nevím,já to vždy odzkoušel prakticky a pak ocejchoval.,protože nemám měřák malých odporů.Pro ten stabilizátor bych udělal vinutí vzlášt,asi by dost topil kdyby měl srazit napětí z 24V na 9V.

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

ampérmetr

#4 Příspěvek od Mourek »

nejjednodušší je opravdu ručkový měřák, ale digi vypadá líp. Udělal bych to tak že bych do toho zdroje dal kus drátu jako bočník , používal jsem třeba odporovou spirálu z vařiče, ale tady je to tak malý odpor, že stačí kus obyčejného drátu zapájet do tišťáku. nastavil bych to odhadem tak aby to třeba při 1A mělo ubytek 15mV. Potom paralelně k tomuto odporu dám potenciometrický trimr cca 1kohm a mezi - vývod a běžec zapojim měřák a nastavím přesnou hodnotu.
Tento snímací odpor bych dal do - větve, mezi - zdířku a usměrňovač. Pokud je zdroj nastavitelný nebo stabilizovaný zpětnou vazbou musí být odpor uvnitř zpětné vazby. Poku používáš trojsvorkový monolit tak mezi -usměrňovače a zemí stabilizátoru. Jinak se o těch 0,1V zhorší stabilita zdroje.
Napájení lze z trafa, protože udávají spotřebu 60 ma , řekněme 100 při 25 V to bude 2,5W a to se dá kouskem chladiče rozptýlit. Jiný problém je se zemí. V manuálu píše GM o dvou verzích , s odděleným napájením a společnou zemí. Oddělené napájení je v pohodě, ale pokud by byla společná zem musíš to zapojit tak jak jsem napsal pak by to mělo chodit. Ale radši nad tím před zapnutím přemýšlet.

Uživatelský avatar
toom
Příspěvky: 327
Registrován: 17 zář 2004, 02:00

#5 Příspěvek od toom »

Tak s tím bocnikem to neni zase takovy problem, mas nekolik moznosti. Muzes ho udelat z mosazi, ktera ma vic nez 4x vyssi odpor nez med, nebo muzes pouzit transformatorove plechy. U obou si muzes bocnik "ladit" brousenim, vrtanim a pod. Nejlepsi by byl Kanthal. Jinak se daji bocniky koupit, popripade muzes kuchnout nejaky stary ruckovy merak. Jinak pokud koupis ty LCD moduly, tak Te chci upozornit, ze jestli jsou na bazi 7106, tak budes muset mit napajeni oddelene. Staci si to dovinout na ten transformator, jestli tam teda mas prostor.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od jezevec »

Na bočník použij konstantan, mají ho v GESu, má malý teplotní součinitel odporu (0,05). Např. měď má součinitel 4,3, to znamená, že při zahřívání poroste odpor a bude to ukazovat nesmysly, zvlášť při trvalém zatížení.
Použití hotového bočníku z ručkového měřáku je možné pouze v případě, že na něm bude při proudu 10A úbytek minimálně 100mV, jinak bys musel oželet 1 číslici na displeji.

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od badoch »

Děkuji za náměty, nějak se stím skusím poprat. To napájení udělám samostatně, trafiček mám plno, a místa je taky dost. Vím, že kdysi jsem měl s podobnou aplikací problém a nakonec jsem musel taky dodat další zdroj. Ta přesnost měření nemusí být nijak velká jde jen asi o orientační údaj. Ideální by byl ten ručkový A. ale nevím kde ho sehnat. Při cenách za poštovné a dobírky to není tak jednoduché. Jako bočník asi použiju mosazný drát na svařování.

Uživatelský avatar
Kocur
Příspěvky: 343
Registrován: 27 bře 2005, 01:00
Bydliště: Loštice

#8 Příspěvek od Kocur »

No vždyt píšeš že ten digitalní chceš koupit v GMe,tak se zeptej i na ten ručkovej.V nabídce je za 97Kč.

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od badoch »

Kocur píše:No vždyt píšeš že ten digitalní chceš koupit v GMe,tak se zeptej i na ten ručkovej.V nabídce je za 97Kč.
Dík za tip, já našel jen digitální a teď když jsem to začal hledat na www, tak jsem zjistil, že je stejně neposílají na dobírku a dokonce nemají ani ten modul co jsem chtěl. Takže jsem se díval na GES a tam je mají taky , takže koupím vše v gesu. Nějak mě nenapadlo že se dají koupit ručkové měřidla, holt už nemám přehled :cry: .
bude to pro mě jednodušší stím ručkovým měřákem, mají tam 10A/DC za 146Kč. A to se vyplatí :lol:

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“