Spinany zdroj 12V/5A

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#31 Příspěvek od Atlan »

Neviem preco sa krvopotne drzis toho zapojenia :) Postav to s uc3842 bude tam o par suciaastok viac, malo by to vydrzat aj skrat na vystupe ( neskusal som). Asi sa chces niecomu priucit inac nechapem... toto ta vbude stat vela casu a experimentov kym to spojazdniš... na danom trafe a trandaku :)

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#32 Příspěvek od gepard »

Atlan píše:Neviem preco sa krvopotne drzis toho zapojenia :) Postav to s uc3842 bude tam o par suciaastok viac, malo by to vydrzat aj skrat na vystupe ( neskusal som). Asi sa chces niecomu priucit inac nechapem... toto ta vbude stat vela casu a experimentov kym to spojazdniš... na danom trafe a trandaku :)
Přesně! Naprosto souhlasím, nemá cenu se takhle trápit. Jináč ten ferit. transf. jsem zatím ve všech zdrojích viděl jen bez vzduch. mezery - proč se taky ochuzovat o možný transf. výkon nebo trápit na primáru spínací tranzistor a tepelně odpor pro snímání proudových impulsů? Vzduchová mezera se používá u tlumivky na sekundární straně - pro vyhlazení a "vyrušení" napěť. / proudových špiček. Je opravdu lepší použít UC-čko3842(3843/3844), hlídá na primáru proud (právě přes ten snímací odpor) a sám si vše reguluje (délkou aktiv. části impulsu vůči celé, pevně zvolené periodě - frekvence je pevně nastavena vnějšími součástkami C+R).

Určitě si pročti toto: http://www.belza.cz/swmodeps/compow1.htm
- jsou tady zapojení k zamyšlení!

... ještě něco .. jen to chce upravit na sekundáru počet závitů ... a zrušit střed vinutí ...
http://www.danyk.wz.cz/iz_2_35.html
-- Gepard --

Uživatelský avatar
jarod
Příspěvky: 61
Registrován: 13 říj 2007, 02:00

#33 Příspěvek od jarod »

http://www.danyk.wz.cz/iz_2_35.html
toto zapojenie som si robil ako prve, ale po niekolkych vypaleniach IR2153 som sa zacal obzerat po inej scheme. Vsetko fungovalo, zacal som robit zatazove sskusky- pri odbere asi 1A sa mi IO odpalilo, po par pokusoch to uz prestane bavit.

Tej schemy sa uz drzim asi len preto, lebo by som chcel uz dostat z toho tych 5A :) asi je tam problem este s tym trafakom.

Ako sa inak pocitaju vykony v spinanych zdrojoch? Je to obdobne ako u klasickeho trafaku?

Ale asi spravim zapojenie s UC3844 ako mi radite.

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#34 Příspěvek od gepard »

Zdárec, doporučil bych ti literaturu přesně na tohle stavěnou - VÝPOČTY A TABULKY:

AR č.4/1994 modré / řada B - FERITOVÁ JÁDRA PRO VÝKONOVÉ POUŽITÍ V KMITOČTOVÉM ROZSAHU DO 200 kHz, PŘÍKLADY ZAPOJENÍ SPÍNANÝCH ZDROJŮ


AR č.2/1995 modré / řada B - TRANSFORMÁTORY A CÍVKY PRO ELEKTRONIKU
-- Gepard --

Uživatelský avatar
ViPali
Příspěvky: 524
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava

#35 Příspěvek od ViPali »

Skús tú zenerku zmenšiť na 10 - 12V. Je tam riziko, že sa bude tranzistor "menej" otvárať, takže bude mať väčší spínací odpor a väčšiu výkonovú stratu (chladiť !), ale malo by to ochrániť tranzistor.
Pravdepodobne ide o to, že Uz 16V je na hranici bezpečnosti FET 840 (ktorý očakáva max 15V), čím môže dôjsť k prierazu G a tým k prieniku 300V na kolektor tranzistoru a zenerku.
Ako elektrikár sa cítim slobodne.
Môžem hovoriť do vedenia!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od ZdenekHQ »

Danyk je určitě šikovnej kluk, ale u některých zapojení mám pocit, že jejich funkčnost je silně závislá na naprostých detailech - takový trošku smrtelný balancování.

Každej pořádnej spínanej zdroj musí mít nadproudovou ochranu výkonových prvků a to takovou, že se okamžitě zablokuje, a ne že zablokování závisí na kladné zpětné vazbě či vůbec není použito. Takovej napůl otevřenej FET, to je rychlej konec.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od AmarokCZ »

ZdenekHQ píše:Každej pořádnej spínanej zdroj musí mít nadproudovou ochranu výkonových prvků a to takovou, že se okamžitě zablokuje, a ne že zablokování závisí na kladné zpětné vazbě či vůbec není použito.
Nadproudovou ochranu nemá mnoho továrně vyráběných zdrojů (třeba většina ATX) natož v amatérských podmínkách....
Jinak plně souhlasím (po vlastních zkušenostech) s tím, že to chce nějaký IO jako UC3844 nebo TL494.
Jarod píše: to AmarokCZ, ano chcem to ako nahradu klasickeho transformatoru. Podobne zapojene na IR2153 som mal, tiez od Danyka. Nema to skratovu odolnost a pri pokusoch som par tranzistorov a IO odpalil a uz ma to nebavilo kupovat nove.

Podarilo sa mi dostat z toho pri Uout 20V 2A. Pri Uout 12V to dava 2.33A, potom napatie klesa.
Mno, mě to fungovalo na první spuštění ( http://amarokcz.wz.cz/SMPSU.htm ), žádnej polovodič neodešel do křemíkového nebe ani když jsem to přetížil na 200% po dobu asi 10minut - při dvojnásobném proudu (16A) napětí kleslo asi o 1.5V což bylo způsobeno hlavně tím, že nevhodně zvolené jádro mělo střední sloupek zbroušený asi o 1mm a tím vznikla docela velká mezera a tím ten úbytek, navíc při cca 400W pro jádro E42 je už docela dost...

EDIT 2/2013: změna odkazu na nový web
Naposledy upravil(a) AmarokCZ dne 07 úno 2013, 21:39, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
jarod
Příspěvky: 61
Registrován: 13 říj 2007, 02:00

#38 Příspěvek od jarod »

to Amarok: a ako by sa to zachovalo pri nahodnom skrate? Skusim spravit schemu co si uviedol, su tam predsa len trochu odlisne hodnoty suciastok, ako v zapojeni co som spravil ja.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#39 Příspěvek od rnbw »

Kazdy AT aj ATX zdroj ma ochranu pred skratom na vystupe.

Uživatelský avatar
jarod
Příspěvky: 61
Registrován: 13 říj 2007, 02:00

#40 Příspěvek od jarod »

Ja som myslel na zapojenie s IR2153 :) ak by sa skratovalo, tak co by sa stalo? Odisla by poistka alebo IO a tranzistory?
(http://amarok.php5.cz/SMPSU.htm)

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#41 Příspěvek od AmarokCZ »

rnbw píše:Kazdy AT aj ATX zdroj ma ochranu pred skratom na vystupe.
To máš pravdu, ale mluvilo se tu o ochraně spínacích prvků na primáru a téměř žádný nemá ochranu spínacích trandů na primáru - tím myslím, to, že když zatížím všechny větve na maximum jak uvádí výrobce (max. proud) tak tím odpálím ty tranzistory na primáru, vyjímkou je snad např. EC250X - ten má v primáru snímání proudu a tam se tohle nestane, jinak ta ochrana před zkratem je stejně vždycky dost pochybná, před zkratem ochrání ale před přetížením např. dvojnásobným proudem ne.


Jarod: Při zkratu na sekundáru se to chová jako klasický transformátor - zvýší se proud, klesne napětí a kdyby tam nebyly pojistky, tak by odešly diody (nebo spínací tranzistory, ale ty asi ne, protože mají docela rezervu)

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#42 Příspěvek od Andrea »

gepard píše:Zdárec,
Danyk má to trafo se vzduchovou mezerou, čímž je dle mého názoru sníženo sycení jádra, proto má i pod spín. trandíkem IRF 840 - odpor - 0,22Ohm - může mít větší impulsní proudy. Andrea má trafo bez vzduch. mezery a tam není zapotřebí takových proudových impulzů jako u Danyka.
Si dovolím reagovat, když mě tu jmenujete, to trafíčko co tam mám já má také vzduchovou mezeru, bez ní by to moc nešlo. Ta mezera zvyšuje max. velikost magnetizačního proudu a tedy i max. množství energie akumulované v jádře. Bez ní by se to trafo hned přesytilo a max. přenášený výkon by byl malý.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#43 Příspěvek od ZdenekHQ »

AmarokCZ píše: To máš pravdu, ale mluvilo se tu o ochraně spínacích prvků na primáru a téměř žádný nemá ochranu spínacích trandů na primáru - tím myslím, to, že když zatížím všechny větve na maximum jak uvádí výrobce (max. proud) tak tím odpálím ty tranzistory na primáru, vyjímkou je snad např. EC250X - ten má v primáru snímání proudu a tam se tohle nestane, jinak ta ochrana před zkratem je stejně vždycky dost pochybná, před zkratem ochrání ale před přetížením např. dvojnásobným proudem ne.
Přehlídl jsi slovo pořádný spínaný zdroj. A je v konečným důsledku jedno, jestli je ochrana tvořená emitorovým odporem nebo jinou metodou, důležitý je, aby se při přetížení či zkratu na sekundáru zamezilo střelbě a kouři.

Na druhou stranu některý obvody se na hranici provozních parametrů chovají opravdu nestandardně, např. u TOP225 stačí, aby vyschnul filtrační elyt na sekundáru a už se půlí.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#44 Příspěvek od tandel »

Andrea píše: Si dovolím reagovat, když mě tu jmenujete, to trafíčko co tam mám já má také vzduchovou mezeru, bez ní by to moc nešlo. Ta mezera zvyšuje max. velikost magnetizačního proudu a tedy i max. množství energie akumulované v jádře. Bez ní by se to trafo hned přesytilo a max. přenášený výkon by byl malý.
Si dovolím poznámku k těm stránkám, sou tam zajímavé recepty, zrovna včera sem je prohlížel a dnes to budu dělat k večeři. Ke zdrojům patří i dobré jídlo.

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#45 Příspěvek od gepard »

Andrea píše:
gepard píše:Zdárec,
Danyk má to trafo se vzduchovou mezerou, čímž je dle mého názoru sníženo sycení jádra, proto má i pod spín. trandíkem IRF 840 - odpor - 0,22Ohm - může mít větší impulsní proudy. Andrea má trafo bez vzduch. mezery a tam není zapotřebí takových proudových impulzů jako u Danyka.
Si dovolím reagovat, když mě tu jmenujete, to trafíčko co tam mám já má také vzduchovou mezeru, bez ní by to moc nešlo. Ta mezera zvyšuje max. velikost magnetizačního proudu a tedy i max. množství energie akumulované v jádře. Bez ní by se to trafo hned přesytilo a max. přenášený výkon by byl malý.
Zdárec,
prozatím ve spín. zdrojích jsem vždy viděl jen ferit. trafa bez vzduch. mezery. Jak jsem už psal, pouze tlumivky na výstupech byly s mezerou. Je tady ještě další věc, záleží z jakého mater. je trafo zhotoveno, to co mi prošlo pod rukou bylo (podle označení) z hmoty označ. FONOX H21 - a všechno to byla trafa bez vzduch. mezery.
... musel jsem šáhnout po literatuře a mrknout na to! :idea:
... Čím větší je mezera v magnetickém obvodu transformátoru, tím větší je i magnetický odpor, blablabla ... Vlivem mezery se indukčnost vždy zmenšuje proti indukčnosti, jakou bychom očekávali, kdyby obvod nebyl mezerou přerušen. Výsledná indukčnost cívky s takovým obvodem se rovná vlastně součtu indukčností - dvou paralelně zapojených cívek, z nichž jedna má obvod tvořen magnetickým materiálem (Lj) a druhá samotnou mezerou (Lm). .... Čím větší je mezera, tím menší je indukčnost Lm a tím více se ve výsledné indukčnosti uplatňuje vliv indukčnosti, která je tvořena lineárním prostředím mezery. Tohoto jevu se využívá pro omezení ztrát, pro omezení rozptylu v magnetických vlastnostech jader, pro omezení zkreslení, vlivu předmagnetování a teplotní závislosti permeability. Protože výsledný účinek mezery nezávisí na její absolutní velikosti, ale na její poměrné délce vzhledem k celkové délce magnetické siločáry, je její účinek větší u miniaturních typů jader, neboť jak velké, tak malé části jader lze k sobě v praxi přiložit se shodnou minimální mezerou. ...
Zdroj s vytvořenou mezerou v magnetickém obvodu je ve finále "měkký".


Uff,
jinak to co jsi napsala o velikosti magnetizačního proudu ... to by taky sedělo, i já to tak prve mínil. Ale byl jsem přesvědčen, že to máš bez tý mezery (ani nevím, co mě k tomu vedlo). Tak to byl omyl z mé strany - omlouvám se.
Naposledy upravil(a) gepard dne 28 bře 2008, 17:26, celkem upraveno 2 x.
-- Gepard --

Odpovědět

Zpět na „Poradna“