Regulovatelny zdroj SaK06/2001

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#16 Příspěvek od masar »

V noci před usnutím jsem nad tím dumal a vyvinul jsem si náhradní teorii...
Jo, jsme to ale podivní tvorové, my bastlíři... :wink:

K dyž se nad tím zamýšlím, jak asi ta chyba vznikla, tak mne napadá snad jen záměna T3 za typ PNP (emitorem do báze T2) a zároveň zvýšení odporu 39Ohmu na 3k9. Pak to možná bude fungovat. :wink:

p.s. Vycházím z toho, že prototyp na vcelku pěkné oboustranné PCB musel chodit.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#17 Příspěvek od PavelFF »

p.s. Vycházím z toho, že prototyp na vcelku pěkné oboustranné PCB musel chodit.
To je právě naše představa- tak bys to udělal ty nebo já, než bys něco vypustil. Ale oni jsou tlačeni termíny a nutností něco vydat, takže to možná vůbec nestaví.
Taky pěkně recyklují zapojení - když jsem hledal zapojení různých zdrojů v SaK , zjistil jsem, že používají stále stejné schéma tranzistorového zdroje. V jednom časopise ho nazvou "Zdroj" a v příštím roce z toho udělají "Dvojitý zdroj", přičemž to spočívá pouze ve vytisknutí stejného zapojení dvakrát vedle sebe.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#18 Příspěvek od PavelFF »

Pro zajímavost - upravil jsem smyčky tak, aby fungovaly a zdroj jsem na cvičné desce zapojil a vyzkoušel. Přidal jsem LEDku signalizující proudové omezení.

Upravil jsem to pro jednoduché napájení (použit LM358) . Zadání požadované hodnoty napětí jsem proti obrázku trošku předělal - žádanou hodnotu napětím zadávám potenciometrem na vstup č.2 IO a z výstupu mám zapojen pevný napětový dělič do vstupu č.3.

Ještě to chce trochu pošolíchat, chci to použít na jednoduchý zdroj asi do 300V/0,1A , což zvolená koncepce dobře umožňuje, protože operák může být napájen z nízkého napětí.
Přílohy
Reg.zdroj Sak06_2001-uprava1.jpg
Jedna z možných úprav zpětnovazební smyčky
(78.81 KiB) Staženo 196 x

Uživatelský avatar
Sargi
Příspěvky: 3
Registrován: 18 bře 2008, 01:00

#19 Příspěvek od Sargi »

Diki PaveFFF masar suciastky som mal kupene uz ked som pisal na zaciatku temy. Teraz sa uz s tym mozem zabavat ci daco z toho bude :)

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#20 Příspěvek od PavelFF »

to sargi: Pokud tam budeš dávat místo zenerky TL431, tak nezapomeň, že musí být pólovaná jako původní zenerka - na obrázku to máš vzhůru nohama.

Trafo může mít odbočku pro snížení ztrátového výkonu při odběru velkých proudů při malém napětí(možná to tak mysleli(?)). Ale samozřejmě na maximální napětí trafa musí být dimenzovány elyty a tranzistory.

Ten návod je paskvil! Něco jako cvičná úloha na olympiádu mladých elektroniků ve stylu: "V zapojení je několik chyb, odhalíš je? "

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“