Katalog gramofonových chassis.

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#31 Příspěvek od Oldradio »

Hill píše:
To tříbodové uchycení u Maestra mě taky trochu mate, myslím, že to mělo to třírychlostní šasi s červeným bakelitovým ramínkem a magnetickou dopředu a dozadu naklápěcí vložkou PS17, tuším, že se dávalo do rádia Tábor I. Třeba něco zbylo i do Maestra.
To bylo šasi H17, bylo jen v Táboru a Dirigentu, pak už se montovala čtyřrychlostní šasi. Do Maestra patří H203, se zajišťovacím transportními šroubky.

Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

#32 Příspěvek od miroja »

Jenys píše:... Vzpomínám si, že jsme s bráchou měli gramošasi s takovou automatikou na spuštění přenosky na desku. Navolí se otáčky a průměr desky a pak se zmáčnulo tlačítko a přenoska se zvedla z odpočívadla a přesunula se na začátek desky a když dohrála, tak se zase zvedla a vrátila se zpět. Bylo to suprafoňácké. Hm, zase nerozvážně jsme to s bráchou vyhodili...jj to je holt to nerozumné mládí :cry:
Neuveris, ja to mam u rodicov v hudobnej skrini (bez radia, bez zosika). Niekedy zaciatklom 60-tych rokov to dostali ako svadobny dar.
Tiez som s tym isty cas fungoval a ak si spominam, este je to kompletne aj s prislusenstvom.
Bola tam kratka oska, na prehravanie jednej platne, potom dlha (s postupnym spustanim platni po prehrani) a tiez vymedzovaci kruzok pre single, ktore mali v strede velku dieru,ci uz pre prehratie jednej alebo skupiny platni. To by asi malo byt vsetko.
Rychlost sa nastavovala jednym prepinacom (vlavo) ten vpravo sluzil na prepinanie funkcii - priemer platne a ak si dobre spominam, malo to aj funkciu repeat...
Prilezitostne mozem urobit par foto ak by bol zaujem.
Naposledy upravil(a) miroja dne 01 dub 2008, 13:30, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od Oldradio »

vombat píše:Přesně tak, hřídelíky v krabičče. Nikdy jsem to neviděl pohromadě a nemám žádný návod.
Malá krátká hřídelka je na hraní jedné desky. Dlouhá, na konci zahnutá je na samočinnou výměnu až 10 desek s normálním středovým otvorem, libovolných průměrů, avšak na stejnou rychlost. Měnič si páčkou ve stojánku přenosky ohmatává velikost desky během pádu na talíř a podle toho staví nasazování přenosky. Desky se naloží na vršek tyčky a zajistí přítlačným ramenem. Rameno působí při přehrátí poslední desky na vypínač, takže se gramec vypne.
A tlustá středovka je na singly 45 ot s velkým otvorem. Opět naložit desky a nasadit přítlačné rameno. Měnici tyčku nasadit do tvoru talíče a točit, až mírně zapadne.
Při automatickém přehrávání se naloží desky na střed, zajistí ramenem, přepínač přepne do polohy C (change) a tlačítko "S" zmáčknout úplně dolů. Desky se postupně přehrají a na konci se přístroj sám vypne.
Pokud se během přehrávání zmáčkne "S" do polovičky, vymění se další deska. Při přepnutí přepínače do polohy R (replay) a zmáčknutí tlačítka na doraz se opakuje přehrátí téže desky, pak se přepínač sám vrátí do C a pokračuje v hraní dalších desek. Poloha 0 + tlačítko "S" znamená ukončení přehrávání, přístroj se vypne a desky zůstanou, jak byly.

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od vombat »

Tak to celkem šelmostroj. Děkuju moc. Sestavím a nafotím.

Uživatelský avatar
urbanek
Příspěvky: 556
Registrován: 01 kvě 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od urbanek »

Ještě jsem hodil na web ty fotky sonáty a aidy, jak jsem slíbil...

tady jsou fotky sonáty:

http://radim.gzk.cz/sonata1.jpg
http://radim.gzk.cz/sonata2.jpg
http://radim.gzk.cz/sonata3.jpg

a tady je to šasí z aidy s "kubistickou kobrou"...

http://radim.gzk.cz/aida.jpg

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od Oldradio »

Ty šasi do Aidy se mi tu válí 3, kdyby někdo potřeboval. Jsou bez vložek a gumových placek na talíř.

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od vombat »

Foto měniče z Brožíka, příslušenství a jednotlivé sestavy.
Přílohy
gramo 006.jpg
Sestava pro použití desek s normálním otvorem.
(130.66 KiB) Staženo 94 x
gramo 005.jpg
Sestava pro použití desek s velkým otvorem.
(137.51 KiB) Staženo 89 x
gramo 004.jpg
Otevřená krabička s příslušenstvím, bílá "lopatka" nevím na co je a zda vůbec ke gramofonu patří. Byla nalezena v prostoru gramofonu.
(129.49 KiB) Staženo 96 x
gramo 007.jpg
Krabička s příslušenstvím.
(123.75 KiB) Staženo 83 x

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od Oldradio »

A už to šlape, tedy vyměňuje? Můžu poprosit o fotku celé skříně? Ta lopatka ke gramci nebude, nikdy jsem ji nikde neviděl, ani na prospektech.

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od vombat »

Zatím nemám odvahu to bez kontroly pustit, dal jsem zatím dohromady dostupnou dokumentaci. Fotky budou v nejbližších dnech. Dělám si pod to vozíček, abych s tím mohl manipulovat sám.

Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

#40 Příspěvek od miroja »

Oldradio píše:A už to šlape, tedy vyměňuje? Můžu poprosit o fotku celé skříně? Ta lopatka ke gramci nebude, nikdy jsem ji nikde neviděl, ani na prospektech.
Tiez sa prikladam k tomuto nazoru, ani ja ju nemam.

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#41 Příspěvek od Oldradio »

Na těch fotkách mi připadá přenoska v nějaké mezipoloze, že neleží na stojánku a není zajištěna zámkem.

Uživatelský avatar
sambiliong
Příspěvky: 711
Registrován: 13 dub 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#42 Příspěvek od sambiliong »

To Vombat: Tak už jsem si udělal jasno v těch gramochassis. Prošel jsem dokumentace na gramoradia tesla a sepsal jsem si seznam gramoradio/šasi. Do Maestra patří šasi H20, to má opravdu jen tři nohy. Můžu kdyžtak dodat fotku. Čtyřnohé šasi je například H20.1. Ostatně, přivezl jsem z chalupy servisní manuály na MF52 + MD020 + Brožík. Ještě to potřebuješ?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#43 Příspěvek od Hill »

sambiliong mimo jiné píše:To Vombat: ...
...Ostatně, přivezl jsem z chalupy servisní manuály na MF52 + MD020 + Brožík. Ještě to potřebuješ?
Myslím, že když ne Vombat, tak Oldradio je bude potřebovat určitě, co?

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#44 Příspěvek od vombat »

Dokumentaci určitě potřebuju, mám jen něco z Kottka. Přenoska na fotce je v nějaké mezipoloze, otáčím-li talířem má tendenci se posunout nad desku. H20 je asi jediné třínohé šasi. Děkuju za všechny informace.

Uživatelský avatar
sambiliong
Příspěvky: 711
Registrován: 13 dub 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#45 Příspěvek od sambiliong »

Fotky gramofonu z Maestra. Omlouvám se za kvalitu, děláno mobilem.
Přílohy
Obraz013.jpg
(130.77 KiB) Staženo 88 x
Obraz012.jpg
(124.24 KiB) Staženo 87 x

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“