Menič 12V/230V sínus

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
djwoofer
Příspěvky: 80
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od djwoofer »

skus sehnat nake schema kvlitnich ups ty co ten sinus umi , snad neco takoveho je, ale sehnat k tomu schem je vec 2. , jinak nake schemata ups jsou v downloadu, ale ty ti asi moc nepomuzou ( sinus asi mit nebudou )
Naposledy upravil(a) djwoofer dne 02 dub 2008, 16:15, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#17 Příspěvek od FERYACT »

To:djwofer.To co jsi nakreslil je O.K.Je ale třeba doplnit řízením počítačem
obvody které přenesou signály z počítače přes napěťové bariéry ke spínacím transistorům.Signály od transistorů jdou do motoru/značná indukčnost---
FILTRACE/. Rídící signály jsou např.5kHz.Vytvářejí pulsní modulaci a "vyrábí"
z pulsů malé šířky později větší až do maxima a nazpět frekvenci 50Hz.
Motor všechno zfiltruje /naměříte téměř sinusovku
Cena měniče je v jeho řízení.

Uživatelský avatar
djwoofer
Příspěvky: 80
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od djwoofer »

co treba rovnou pouzit vykonovy( profesionalni ) zesilovac pro audio, vstup by byl z generatoru 50 Hz sinus a na vystupu by byl pak trasformator misto reproduktoru, samozrejme musi byt navrhnut na vystupni napeti ze zesilovace, co se tyka jeho napajeni z baterii tak me napada zvysujici menic o dostatecnem vykonu. jen sem nastinil myslenku tak me prosim nekamenujte. ( v jinem memm prispevku sem se daval schema stridace z 12 na symetryckych 45 V - vhodny pro napajeni zesilovacu... - btw jediny zesiky u kterejch by si to troufl udelat sou od aldaxu) dyztak upresni vykony ktery potrebujes a jak by sto chtel napajet

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#19 Příspěvek od FERYACT »

Měl bys ztráty v zesilovači asi 30%.

Uživatelský avatar
djwoofer
Příspěvky: 80
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od djwoofer »

FERYACT píše:Měl bys ztráty v zesilovači asi 30%.
no pri velych vykonech je to dost velka ztrata ale kdyz chce sinus at ma sinus, me se to zda jako nejlepsi, nejucinnejsi,nejcistsi reseni - pokud vite o necem lepsim - dejte vedet ! at se vi co je lepsi :)
Naposledy upravil(a) djwoofer dne 03 dub 2008, 17:18, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
dolac
Příspěvky: 491
Registrován: 10 črc 2005, 02:00

#21 Příspěvek od dolac »

PeteBurns píše:...ozaj sa nenájde nikto kto už by videl ako je zostrojený kupovaný sínusový menič ? :cry:
Nie len že som videl, ale som aj jeden navrhol a zostrojil. A rovno na 10kW. Ale pre tvoju aplikáciu je to zbytočné zložité zariadenie. Pri tvojich znalostiach o tejto problematike by som sa do toho určite ani nepustil, a ani by som ti to neodporúčal. Ty by si chcel hneď nie čo hotové. Zabudni na to. Aj na malom jednoduchom meniči musíš vždy trochu experimentovať a mať primerané skúsenosti.
Pre SPWM potrebuješ urobiť riadiaci obvod. Dokážeš to? Naprogramuješ nejaký rýchly procesor? Môžeš použiť aj programovateľne logické polia, poznáš ich, vieš ich programovať?

Uživatelský avatar
djwoofer
Příspěvky: 80
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od djwoofer »

to dolac: jestli muzes dej sem naku dokumentaci - nejlepe jako "kucharku"

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#23 Příspěvek od PeteBurns »

dolac píše:Nie len že som videl, ale som aj jeden navrhol a zostrojil. A rovno na 10kW. Ale pre tvoju aplikáciu je to zbytočné zložité zariadenie. Pri tvojich znalostiach o tejto problematike by som sa do toho určite ani nepustil, a ani by som ti to neodporúčal. Ty by si chcel hneď nie čo hotové. Zabudni na to. Aj na malom jednoduchom meniči musíš vždy trochu experimentovať a mať primerané skúsenosti.
Pre SPWM potrebuješ urobiť riadiaci obvod. Dokážeš to? Naprogramuješ nejaký rýchly procesor? Môžeš použiť aj programovateľne logické polia, poznáš ich, vieš ich programovať?
S tým procesorom by to ešte hádam šlo, s logickými poliami som nikdy nerobil..skôr by som bol rád kebyže vidím aspoň tú koncepciu, ohľadom toho SPWM by som myslel že by to mohlo byť riadené podobne ako bežný PWM obvod, ale že by sa v komparátoroch porovnávalo nielen výstupné napätie s pílovitým signálom ale ešte aj s generátorom 50Hz sínusu..že by to vlastne navzorkovala vysokou frekvenciou amplitúda 50Hz sínusovky ale práve preto som skúsil založiť túto tému, či tu nie je niekto kto vie viac konkrétne, bez skúseností to nemá moc význam..kukám že je tu viac ľudí ktorých by to zaujímalo, našiel som jednu zapadnutú podobnú tému ale nič sa tam nevyriešilo..možnože nie je až také dôležité či tam musí byť procesor alebo polia alebo je to možné aj nejako jednoduchšie, asi by pre začiatok stačilo blokovú schému, určite na konkrétnu schému plus DPS nečakám :lol: Najhoršie na tých teóriách čo som už prečítal je to, že je tam síce princíp popísaný a kopec vzorcov, ale človek čo sa tým nezaoberal z toho nie je potom o nič múdrejší :evil: Jeden 600/1200W menič som už úspešne opravil, je tam tiež riadiaci procesor, ale na výstupe sínus nie je.. :evil: Ak by neboli tie meniče také drahé tak by som jeden určite kúpil a vykuchal..chcel by som sem dať schému síce obyčajného meniča, ale nie je to s trafákom na 50Hz ako všetky dostupné, takže je malý a výkonný, nie je ani moc zložitý, má všetky ochrany, len neviem v čom mám tú schému nakresliť :?

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#24 Příspěvek od PeteBurns »

Tak aspoň tú schému som dokončil, pokiaľ by mal niekto záujem postaviť si malý, ľahký a výkonný menič bez potreby použiť veľký a ťažký 50Hz trafák, bude určite spokojný..s malinkým feritovým trafáčikom je trvalý výstupný výkon vyše 200W, krátkodobý 400W, ale pri lepšom dimenzovaní zaťažených súčiastok a trafáčiku môže byť výkon podstatne vyšší, výstupné napätie je stabilné aj pri zmene vstupného napätia vdaka PWM regulácii, odber naprázdno je iba 0,2A..jediná nevýhoda je že na výstupe nie je sínus :cry: ale iba tzv. modifikovaný, no vždy lepšie ako obdĺžnik :? Ten sínusový pochybujem že sa mi podarí vyšpekulovať..no zatiaľ to nevzdávam :wink:
Obrázek

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#25 Příspěvek od jandu »

Mňa to zaujíma, ak môžeš, pošli mi to.
Vopred ďakujem.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

#26 Příspěvek od miroja »

A nechces to dat sem na web?

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#27 Příspěvek od PeteBurns »

Ten link mi nejako nevyšiel, ale tú schému som dal na upload s názvom menic12na230, možno vyzerá zložito lebo je to dosť neprehľadné ale v skutočnosti je to dosť jednoduché, vlastne iba 2xPWM obvody SG3525 a LM324 na ochrany..aj ten princíp spínania do výstupu v tvare sínusovky by nemusel byť taký zložitý, len mi tam vadí že sú to dve opačné polvlny tak by to chcelo vyšpekulovať s dvoma prepojenými obvodmi, čo by každý spracovával tú svoju polvlnu..ale s tým sa pohrám až neskôr..ale aj tak veľkú nádej tomu nedávam..asi nakoniec kúpim hotový a skúsim to pochopiť, lenže ako hovorí dolac, jednoduché to nebude, a pokiaľ tam bude riadiaci procesor tak asi nikdy nezistím ako to šlape..
Ešte ma napadlo že kedysi dávno som postavil zosík 2000W a napájanie tam bolo symetrické +/- 150V pomocou veľkého trafáku, teraz ma napadá že som mohol rovno usmerniť a rozdeliť priamo 230V sieť bez trafáku :lol: ale to by nebolo bohvie čo mať to galvanicky spojené, tak na ten menič by to chcelo bud +/- 320V alebo +/- 160V dva v protifáze do mostu..len ako hovorí dolac by to kúrilo, pretože predsa len zosík na hudbu zdaleka nepracuje so sínusom a efektívny výkon je podstatne nižší.. :? a nehovorím o tom že ešte okrem chladenia by boli aj problémy s takým veľkým rozkmitom napätia aj súčiastkami..no uvidím čo vyšpekulujem.. :D

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#28 Příspěvek od PeteBurns »

Ak môžem, chcel by som sa ešte opýtať tých skúsenejších, čo majú skúsenosti so spínanými zdrojmi - na ten menič väčšieho výkonu chcem použiť viacej PC trafáčikov, bud dva do série kvôli výstupnému napätiu 300V namiesto 150V ktoré by tam bolo s jediným, alebo pre väčší výkon ešte dalšie dva k nim paralelne, tie dva do série zatiaľ idú sľubne, výkon je vyšší ako 700W, no práve sa mi nezdá zohrievanie spínacích mosfetov - každý trafák spínajú dva, no mne sa zdá, že jeden sa zohrieva o dosť viac ako ostatné tri :? pritom všetky sú rovnaké, aj som prehodil vinutia na tom trafáčiku, lebo zákmity tam boli trošku rozdielne, no bez výsledku..a ked nastavím nižšie výstupné napätie s malým duty cycle tak po pripojení záťaže to voľakde prská či čo..asi to nejako kmitá, skúšal som kadečo no neviem sa toho zbaviť, na osciloskope aj tak prd vidím, iba machule :evil: ak by niekto vedel poradiť čo by to mohlo byť bol by som veľmi vdačný! :pray:

Návštěvník

#29 Příspěvek od Návštěvník »

Páni, z celej diskusie som nadobudol dojem, že vám ani tak nejde o sinus, ale rušenie, Èo takto sa pokúsi￾ v profi menièi s modifikovaným sinusom, (urèite sa neoplatí konkurova￾ šikmookým), "spomali￾" proces spínania výkonových prvkov, (trebárs malými sériovými indukènos￾ami, možno získame nepodarený trapéz) a prípadne výstup trochu zagulati￾ nejakým LC (RC) èlenom. (Asi sa zvýšia straty a zníži max. výkon).
Priznám sa, nikdy som nevidel schému beztransformátorového menièa/ UPS, preto ma nekameòujte. (Asi by som sa na nejakú mal mrknú￾).

Dolfi

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#30 Příspěvek od PeteBurns »

Ved práve to je to čo hovorili už predtým, boli by tam veľké straty..práve to je obrovská výhoda spínania obdlžnika, že straty sú minimálne..logicky by to malo fungovať, PWM komparátorom porovnávať výstupné napätie nie s konštantným, väčšinou braným z referenčného napätia IO, ale so sínusovým priebehom 50Hz, tým pádom by sa malo dať vyrobiť výstupné napätie 50Hz sínus, s tým že by vlastne pozostávalo z nasekaných obdlžnikov rôznych šírok frekvencie povedzme 50kHz...len zatiaľ som sa k tomu stále nedostal, najskôr musím vyriešiť čo najvyšší výstupný výkon..len mi tam najviac vadí striedavý priebeh na výstupe, s tým bude problém..asi bude treba nejako zosynchronizovať dva nezávislé PWM obvody z ktorých bude každý tvoriť tú svoju polvlnu..preto by som rád videl aspoň koncepciu už hotového meniča, aby som mal akú-takú predstavu ako to funguje..no kukám asi sa toho nedočkám :cry:

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“