Jaké programy používáte na elektornické schéma a návrh DPS?

Software potřebné k práci s elektronikou

Moderátor: Moderátoři

Jaké programy používáte na elektornické schéma a návrh DPS?

Eagle
57
61%
OrCAD
2
2%
Protel
6
6%
FreePCB
0
Žádná hlasování
ExpressPCB
1
1%
LSD 2000
4
4%
Kicad
4
4%
FLY
1
1%
FORMICA
6
6%
Jiný návrhový systém
13
14%
 
Celkem hlasů: 94

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od stepa »

to p4ul: ta anketa je zavadejici...kazdy ti napise to s cim dela, takze to, co je nejlepsi se stejne nedozvis. Jedina metoda srovnani by byla jak pise Hill.
Ovládání se mi zdá zrovna ne moc komfortní
Tohle jenom naznacuje to, ze s tim jeste moc neumis. Ja v Eaglu delam nekolik let a nemuzu si stezovat.

to tandel: ta citace je SVATA PRAVDA.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#17 Příspěvek od jandu »

Rovnako ako v Eagle, aj tu sa dajú tieto parametre nastavovať podľa potreby. Ja som v Targete začínal, ešte vtedy to bola verzia na 100 pin, ale nemal som s kým si nejasnosti prekonzultovať. Tak som prešiel na Eagle, a až tu som prišiel na to, že je to dosť podobný softvare, ale už som sa k nemu nevrátil. Zatiaľ. Totiž nkreslím veľa, preto my chýba motivácia.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
dolac
Příspěvky: 491
Registrován: 10 črc 2005, 02:00

#18 Příspěvek od dolac »

zdenoeddie píše:Ja pouzivam "Iny navrhovy system"
Svoj mozog,raster a ceruzku..
Podľa toho čo píšeš, usudzujem, že si asi ešte poriadny plošák nerobil. Ja som začínal podobne - ručne, neskôr prešiel na ORCAD a teraz už iba PROTEL. Poriadnú dosku ručne nenavrhneš. Minimálne si ju nebudeš vedieť na 100% skontrolovať. Vyrobíš filmy, zadáš do výroby, zaplatíš kopu prachov a zistíš že máš niekde chybu, a môžeš to znovu opravovať. Ak však robíš iba nejaké vzorky pre seba, samozrejme môžeš sa hrať aj takto - ručne.
Výkonnosť a kvalitu takéhoto návrhu ani radšej nebudem porovnávať.

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od zdenoeddie »

dolac píše:
zdenoeddie píše:Ja pouzivam "Iny navrhovy system"
Svoj mozog,raster a ceruzku..
Podľa toho čo píšeš, usudzujem, že si asi ešte poriadny plošák nerobil. Ja som začínal podobne - ručne, neskôr prešiel na ORCAD a teraz už iba PROTEL. Poriadnú dosku ručne nenavrhneš. Minimálne si ju nebudeš vedieť na 100% skontrolovať. Vyrobíš filmy, zadáš do výroby, zaplatíš kopu prachov a zistíš že máš niekde chybu, a môžeš to znovu opravovať. Ak však robíš iba nejaké vzorky pre seba, samozrejme môžeš sa hrať aj takto - ručne.
Výkonnosť a kvalitu takéhoto návrhu ani radšej nebudem porovnávať.
no to mas pravdu,ale pre moje potreby mi to zatial staci,hoci aj ten rucny navrh niekedy nevyjde presne nejak tip-top,ale stale to mam rychlejsie ako na PC,a hlavne ma to bavi,lamat si mozog nad tym kde a ako ktoru suciastku umiestnit,ako ju prepojit s inymi atd.
tak ako tu niekto pisal ze male plosky neurobim,to je takisto pravda,zatial som nebol nuteny robit taketo plosky na nejake uCPU atd,takze som sa s tym nestretol.Najmensie co som robil bolo ked som pomedzi nohy IO tahal 2 vodive cesty rucne s 0.5mm fixou,to bolo nieco! ale podarilo sa :D

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#20 Příspěvek od jandu »

Nainštaloval som ten Protel99-Trial verziu, ale za toho b.ha neviem, ako v ňom treba kresliť. Ani z Help-u nie som múdrejší....
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#21 Příspěvek od Hill »

Tak by měl začít každý, jak káže Zdenoeddie.
Po dlouholetých zkušenostech s Orcadem (už od DOSovské verze) a Formicou konstatuji, že pro bastlířské účely v analogové technice jsou tyto programy častěji spíše přítěží.
Vynechám rozhodování o koncepci zapojení, návrhu schémátka, volby a výpočtu součástek - tyto programy toho za mě moc neudělají.
Pak shromáždím součástky (kvůli rozměrům), vezmu tužku, fix a čtverečkovaný papír a nakreslím si osazovák v měřítku 1:2 nebo 1:4 (zrcadlově, jakoby při pohledu skrz desku na součástky zespodu).
Pak dojde na překreslení v měřítku 1:1 (třeba i na milimetrový papír, hromada součástek nemá vývody v rastru 2,5mm nebo 1/10").
Přilepím na desku, oťukám, kde budou otvory, u oboustranných desek si je rovnou vyvrtám, abych se na obou stranách sešel. Vícevrstvé plošňáky zatím nebyly potřeba a doma bych je stejně nevyrobil.
Dámské a trubičkové pero, lihový roztok kalafuny obarvený lihovým fixem, a jedu podle nakreslené předlohy. Neztrácím týdny času zkoušením, jak ten obrazec dostat na desku.
Vyleptám, opláchnu, usuším, osadím a, je-li to třeba, odstraním zbytky laku. Jinak ho na desce nechávám.
Po odzkoušení zapojení, pokud se mi jeví vhodné k zveřejnění, naskenuji osazovák, v Softkey Photofinishi (ale taky jsem něco kreslil ve WordArtu) nebo jiném grafickém editoru tomu dám štábní kulturu a z toho už to jde dostat do sériové výroby, jak si to kdo na tu desku pak dostane, je jeho věc. Navíc jde o už vyzkoušenou konstrukci.
A řekl bych, že ani za ty ručně kreslené plošňáky se taky stydět nemusím, příklad tu už někde v jiném vláknu byl.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#22 Příspěvek od tandel »

Hill píše:... Po dlouholetých zkušenostech s Orcadem (už od DOSovské verze) a Formicou konstatuji, že pro bastlířské účely v analogové technice jsou tyto programy spíše přítěží...
Já bych mezi takové programy dle subjektivních zkušeností zařadil i LSD.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#23 Příspěvek od Cust »

ajajaj, tak to jsem si zvolil špatný program (OrCad)

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od zdenoeddie »

Hill píše:Tak ... byl.
tvoj postup v podstate je zhodny s mojim,akurat ja pouzivam raster 2.54x2.54 taky bodkovany,este z cias SPSE a stale si dam nakopirovat nove papiere aby som mal kde kreslit.na kreslenie pouzivam klasika centrofix.inac je vsetko rovnake

Uživatelský avatar
p4ul
Příspěvky: 317
Registrován: 29 srp 2007, 02:00

#25 Příspěvek od p4ul »

Tak jsem vyzkoušel dema SprintLayout, Splan. Docela pěkné, ale zdálo se mi to moc jednoduché, jen takové kreslítko. Příspěvek o Target3001 mě nadchl, hned jsem ho musel vyzkoušet. Dopadlo to okamžitým odinstalováním. Protel jsem viděl jen na fotkách vypadá zajímavě, ale nikde jsem ho nenašel. Na stránkách je napsáno, že se software přejmenoval na Altium Designer. Nikde jsem ale nenašel žádný odkaz na demoverzi. Formica mě už z obrázků odradila. OrCAD jsem nezkoušel (už jsem dost zmaten z PSPICE).

Jak to tak vidím, tak (zatím) je pro mě Eagle jediný rozumný software na návrh DPS. Bohužel ovládání je hrozné. Při návrhu najezdím myší kilometry. Vypadá to jak z 90. let.Podle mě existuje prostě dobré a špatné ovládání. O zvyku to podle mě není. Člověk si zvykne na vše, když mu nic jiného nezbývá.

Uživatelský avatar
Hop377
Příspěvky: 439
Registrován: 19 čer 2004, 02:00

#26 Příspěvek od Hop377 »

To Dolac:
Co je u Teba poriadny plosak? Rucne sme navrhovali plosaky na overovacie vzorky pre vyrobu a boli tam aj dost zlozite kusy aj obojstranne, sice vtedy len s TTL a 8080. Aj dnes este nakreslim plosak na cokolvek z rucne a mozno aj rychlejsie a s PC. Pouzivam metodu podobnu ako Hill a suciastky znacim pre lepsiu prehladnost farebnymi fixami. Ale je tiez fakt, ze plosaky s digitalnymi zbernicami radsej naslaham v PC.

Edit.: Keby som tak dnes este vedel zohnat lievikove pierka a hlavne tus na astralon, to je na kreslenie plosakov lepsie ako centrofix.

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#27 Příspěvek od Radix »

Přesně tak, je to osvědčená metoda. Tady je příklad, návrh na digitální stupnici k přijímači se 14 x DIL.
Po označení dírek ostrým důlčikem je to za chvíli nakreslené.
Přílohy
0021.jpeg
(127.94 KiB) Staženo 315 x

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od stepa »

p4ul píše:Jak to tak vidím, tak (zatím) je pro mě Eagle jediný rozumný software na návrh DPS. Bohužel ovládání je hrozné. Při návrhu najezdím myší kilometry. Vypadá to jak z 90. let.Podle mě existuje prostě dobré a špatné ovládání. O zvyku to podle mě není. Člověk si zvykne na vše, když mu nic jiného nezbývá.
Tak rozvineme diskuzi :D . Jake kilometry mysi? To jsem nepochopil, vysvetli mi to. A nechapu tu otazku designu, o co ti jde? Jak to funguje, nebo jestli to hezky vypada? Ja to pouzivam pro navrh desek, ne proto, ze to hezky vypada.

Nebo vyzkousej Formicu, ale tam se zase zda ovladani hrozne mne...tobe bude treba vyhovovat. V dost veci je lepsi nez eagle(sprava plosek a podobny uzitecny ficury), ale to ovladani to u me zabilo. A je to cesky program(sice ne v cestine, ale napsali ho borci na matfyzu).

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#29 Příspěvek od tandel »

p4ul píše:Tak jsem vyzkoušel dema SprintLayout, Splan. Docela pěkné, ale zdálo se mi to moc jednoduché, jen takové kreslítko. Příspěvek o Target3001 mě nadchl, hned jsem ho musel vyzkoušet. Dopadlo to okamžitým odinstalováním. Protel jsem viděl jen na fotkách vypadá zajímavě, ale nikde jsem ho nenašel. Na stránkách je napsáno, že se software přejmenoval na Altium Designer. Nikde jsem ale nenašel žádný odkaz na demoverzi. Formica mě už z obrázků odradila. OrCAD jsem nezkoušel (už jsem dost zmaten z PSPICE).
Jak to tak vidím, tak (zatím) je pro mě Eagle jediný rozumný software na návrh DPS. Bohužel ovládání je hrozné. Při návrhu najezdím myší kilometry. Vypadá to jak z 90. let.Podle mě existuje prostě dobré a špatné ovládání. O zvyku to podle mě není. Člověk si zvykne na vše, když mu nic jiného nezbývá.
Tak vidím, že jsi skoro všechno zkritizoval. Asi nezbude než přejít na úplně něco jiného. Podívej se na nějaký profi software, např. tady http://www.mentor.com/products/pcb/pads/

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od stepa »

:D covece hnedka mu doporucovat soft od Mentora...mel si se zeptat minuly tyden. Pozval bych te na Workshop od Mentoru u nas na fakulte :wink:

Odpovědět

Zpět na „Software“