Videoton RA 6386-S

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

Videoton RA 6386-S

#1 Příspěvek od vrky »

Dostal jsem tento tuner ale nefunguje příjem FM a AM. Koncový zesilovač je v pořádku. Nesetkal jste se někdo s tímto tunerem? Našel jsem maďarské forum. Maďarština není moje silná stránka. Mám i schema ale je dost nepřehledné. Psal jsem i uživateli který měl stejný problém. http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ton+++6386
Přílohy
11.jpg
(16.7 KiB) Staženo 333 x

Uživatelský avatar
striga
Příspěvky: 37
Registrován: 09 zář 2005, 02:00
Bydliště: Sebedražie

#2 Příspěvek od striga »

Najdené na inom fore

Jako další přijímač, který jsem měl k dispozici, byl letitý analogový receiver Videoton RA 6386-S. Ten jsem využíval zejména jako zesilovač a pro kontrolu pásma OIRT, tj. 66 – 74 MHz. Následovalo několik zásahů do konstrukce, kde mi nevyhovovalo zejména trvalé zapojení silného ADK a silná závislost naladěného kmitočtu na změnu ladicího napětí při změně okolní teploty.
Oboje se mi podařilo vyřešit, stabilita naladěného kmitočtu za stabilní teploty je do 10 kHz/hod., což je myslím vyhovující. Kmitočet oscilátoru jsem vyvedl přes malou kapacitu řádu několika pF a oddělovací zesilovač na externí čítač, který umí odečíst MF kmitočet přijímače, což mi umožní odečítat s přesností na 1 kHz i případně více. V MF jsem použil kombinaci 2x110 + 1x80 kHz filtry.
Přes celkem dobré zapojení vstupního tuneru nedosahuje citlivosti moderních přijímačů, je však neocenitelným pomocníkem zejména při mimořádné ES vrstvě na OIRT, kde jsem během jednoho dopoledne dokázal s tímto přijímačem zachytit 66 různých kmitočtů a stanic z Ukrajiny a Ruska, jindy pak zvuk TV na kanále E4 z Finska, Švédska nebo Španělska, parlamentní rozhlas z Bulharska a další.
Bohužel ADK nejde zcela odpojit, je příliš mnoho prvků, které jej ovlivňují. V pásmu CCIR přeci jen dochází k ovlivňování silnými stanicemi a slabé se tak ztratí.

Uživatelský avatar
striga
Příspěvky: 37
Registrován: 09 zář 2005, 02:00
Bydliště: Sebedražie

#3 Příspěvek od striga »

Pozri si toto maďarské forum je tam foto i schémy

http://forum.hangszoro.net/viewtopic.php?start=0&t=90

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#4 Příspěvek od vrky »

Tohle forum jsem našel, ale nerozuměl jsem ani slovo. Jenom jsem klikal na odkazy. Schema jsem stáhnul. Já mám 8 integrovaných obvodů a ve schematu jsou jen 4. Pátrám dál.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#5 Příspěvek od Hifista »

Jak jsi vyřešil zvýšení stability kmitočtu? Já mám tyto stroje dva, z nichž jeden ujíždí velmi málo, takže to udrží AFC, ten druhý se 10 minut po zapnutí rozlaďuje šíleně, ale po té už také drží. Kromě stability kmitočtu jsem s nimi spokojen, zesilovače mají dobré.

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#6 Příspěvek od vrky »

Striga našel tuto stránku http://www.csdxc.cz/modules.php?name=Ne ... le&sid=115 Já stále pátrám.

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#7 Příspěvek od vrky »

Tak už hraje. Propájení všech spujů ve VF dílech, prostříknutí spínačů. Ale asi spraveno metodou úžas. Nefunguje indikace síly signálu a indikátor vyladění.

Uživatelský avatar
PLV
Příspěvky: 400
Registrován: 21 říj 2007, 02:00
Bydliště: Litovel

#8 Příspěvek od PLV »

Ten stroj je asi už jen historický kousek. Má zajímavě udělané ladění. Celá stupnice je vlastně tahový ladící potenciometr. Udržení kmitočtu tam byl problém, stejně jak u všech dalších analogových přijímačů, laděných potenciometry. Použitý zesilovač je dosti slabý a hraje jaksi neprůkazně.
Netřep se mnou!

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#9 Příspěvek od vrky »

Už mám originál schema. Jdu pátrat po té indikaci.

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#10 Příspěvek od vrky »


Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“