kondík 1500µF /200 W V

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Janop
Příspěvky: 20
Registrován: 19 črc 2004, 02:00

kondík 1500µF /200 W V

#1 Příspěvek od Janop »

Neviete mi poradiť čo znamená označenie na elektrolitickom kondíku
1500µF /200 W V - čo znamená to W ? .Mám takýto kond. upálený
v zdroji na tlačiarni DFX 8000 a ked tam dám 1500µF /200V
okamžite je horúci a pripravený vystrelit.
Dá sa vôbec takýto kond. zohnať?

Uživatelský avatar
denis15
Příspěvky: 641
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Opava

#2 Příspěvek od denis15 »

Bezindukční kondík??? Do televizorů Pluto a merkur se dávaly speciální kondíky jinak topily. Dá se to přechcat tak, že ho dáš na větší napětí. Kde to tam je, že je na 200V??

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

Otazka ovsem je, jestli neodeslo neco pred tim kondikem co zpusobilo jeho poruchu.

Uživatelský avatar
petyrekk
Příspěvky: 74
Registrován: 09 bře 2005, 01:00

#4 Příspěvek od petyrekk »

Nejdříve bys měl změřit,je-li na kondenzátoru JEN stejnosměrné napětí a jeho velikost,případně jeho polaritu. 8O

Uživatelský avatar
jopein
Příspěvky: 413
Registrován: 07 črc 2005, 02:00
Bydliště: Kostelec na Hané

#5 Příspěvek od jopein »

nemáš ho obráceně? :?:

Uživatelský avatar
denis15
Příspěvky: 641
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Opava

#6 Příspěvek od denis15 »

Mě příjde divná i ta hodnota- 1500uF na 200V jsem fakt ještě nikde neviděl. To musí být válec jako prase-v poč. szrojích bývá 2x200u a je to bejk

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#7 Příspěvek od Nagant »

W V nejspíš bude Working Voltage.
( http://www.hitachiaic.com/pdf/technicalreport.pdf )

Teď koukám na schéma zdroje a opravdu jsou tam dva elyty 1500M/200V. 8O Možná ještě víc mne ale udivuje použití triaku na vstupu do Graetzova můstku.

Uživatelský avatar
daton
Příspěvky: 192
Registrován: 05 bře 2005, 01:00

#8 Příspěvek od daton »

Hod sem to schéma at se taky koukneme.Já bych viděl ve zdroji také spíš 150M 200V - tyto kondíky bývají ve spínaných dvoučinných zdrojích běžně ale to co uvádíš jsem taky nikdy neviděl- --- a proto bych se rád poučil.

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#9 Příspěvek od Nagant »


Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od forbidden »

Kondiky jsou normalni filtracni, i kdyz tak velkou kapacitu jsem jeste ve spin. zdroji nevidel. Normalne byva tak do 500 uF. Ten triak tam je asi na zmirneni proudoveho impulsu pri zapnuti, i kdyz presne to zapojeni nechapu. Jestli se ti ty kondiky hreji moc hned od zacatku, tak bych proveril jestli neni prorazenej mustek a nejde do nich AC proud.

Uživatelský avatar
daton
Příspěvky: 192
Registrován: 05 bře 2005, 01:00

#11 Příspěvek od daton »

No hochu já to vidím na dvojčinný pulsní zdrojs poměrně nízkou ópakovací frekvencí. Je to zajímavé zapojení a je dost podobné výkonovým zdrojům v počítačích. Docela by mne zajímala frekvence na které ten zdroj běhá, ten triak toho si moc nevšímej slouží nejspíš k pozvolnému náběhu zdroje a může mít funkci i při výkonových špičkách zdroje. Ty kondenzárory s netypickou kapacitou jsou tm asiprávě pro tu frekvenci odlišnou od těch Pc zdrojů. Zkus osciloskopem měřit střídu na těch kondících a změř napětí na výstupech. změř i špičkové napětí osciloskopem. Jo a změř kapacitu těch kondenzátorů 3,3M. Ty kondíky budou skutečně dost namáhané protože z nich teče celý proud zdroje tak že zkus měřit a potom se ozvy. Osobně bych zkusil protože se mi nezdá že by ten zdroj měl být tak výkonný dle jeho parametrů,dát tam dvakondíky z nějakého vadného PC zdroje. Tam jsou 150 - 200M na 200V a jsou právě pro tyto aplikace dělané. Zkus při tom samozřejmě zase měřit osciloskopem na těch kondících střídu a porovnej to se střídou při těch co jsou tam ted.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#12 Příspěvek od Artaban001 »

Koukam na ten triak a pripomina me to obvod prednabijeni. pri zapnuti zdroje se pres odpory, ktere jsou paralelne k triaku nabijeji kondy C9 a C10. menic se castecne rozbehne a pokud neni nikde skrat, tak se napetim z pomocnyho vinuti triak otevira a zdroj se pripoji primo na sit. takze je to v podstate i jakasi ochrana.
Jinak bez prednabijeciho obvodu by odleteli diody a mozna taky jistic :-)

Uživatelský avatar
daton
Příspěvky: 192
Registrován: 05 bře 2005, 01:00

#13 Příspěvek od daton »

No na tom jsme se shodly celkem všichni že je to pro start a vzhledem k té kapacitě kondíků (1500M) to opravdu může mít funkci přednabíjení to je pravda, ale v každém případě bych zkontroloval ty kondiky 3M3, protože pokud se hřeje jen tento jeden kondík pak by to odpovídalo že měnič je zatížen nerovnoměrně. Zkus ty kondnzátory (1500M) prohodit jestli se zase bude hřát ten spodní.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od forbidden »

Pokud by byly zkratovany ty 3,3 uF kondiky v jedne vetvi toho polomostu, tak by mosfet spinal dost velkej proud (omezenej v podstate jen impedanci primaru na dane spinaci frekvenci). Ty filtracni kondiky by se ani nestihly nabit. Navic ten polomost spina vzdy plne DC napeti na seriove kombinaci tech dvou 1500 uF elytu. Takze si nedovedu predstavit, ze by se hral jen jeden. Ale mozna to blbe chapu, kdyztak me opravte.

Uživatelský avatar
daton
Příspěvky: 192
Registrován: 05 bře 2005, 01:00

#15 Příspěvek od daton »

Ahoj nennemyslel jsem že by mohly být zkratované ty proudy co by tam tam tekly kdyby byl zkratovaný by asi byly tak velké , že by mohly zničít tranzistor a když by to vydržel patrně by (vzhledem k přepokládaným vysokým spínacím proudům) došlo k tak velké špičce na indukčnosti při uzavření tranzistoru, že by se tento prorazil. Tedy pokud výrobce nenavrhl trafo tak že indukčnost při maximu se rovná maximální efektivní hodnotě idukční konstanty jádra a tudíž by nebylo schopno se více zmagnetovat. to se ale nedělá a většinou je tam rezerva. Myslel jsem ztrátu kapacity toho C 3.3M . Efektivní plnění jádra a energie přenesená jádrem by byla v jedné pulce cyklu mnohem vyšší protože řídící člen by se snažil vyrovnat úbytek napětí na sekundáru výpadkem nebo melím přenosem vadné půlky měniče. Tím by docházemo k velkým proudovým špičkám odebýranám z obou kondenzátorů ale protože předpokládám že výrobce tam dal speciály tak náhrada by se hřála samzřejmě víc. No a kdyby se hřál jen jeden byl by to možný svod v můstku ne asi čistý zkrat diody to by vyletěla pojistka le svod v závěrném směru proto jsem radil vyměnit je zda se bude hřát ten samý.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“