Jak ochránit LPT

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#16 Příspěvek od Crifodo »

optočlen (s výjimkou fototyristorů, zde nepoužitelných z principu) nic nespíná, ale jakž takž lineárně přenáší, takže záleží na druhé straně, jaký proud potřebuje pro žádanou změnu stavu. Na velké impedanci ti bude stačit třeba 1 mA fotodiodou, pro rozsvícení žravé LED fototranzistorem nemusí stačit ani 25 mA do vstupu optočlenu. Navíc různé optočleny mají různou výtěžnost (účinnost), říká se tomu CTR (proudový přenos nebo tak nějak).

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od stepa »

to Crifodo: jasny ze to neni spinani v pravem slova smyslu...ale myslim si, ze se to tak nazyvat da.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#18 Příspěvek od Crifodo »

stepa píše:to Crifodo: jasny ze to neni spinani v pravem slova smyslu...ale myslim si, ze se to tak nazyvat da.
Jo, je to asi tak spínání jako spíná kvalitní Neumann pomocí zesilovače reprobednu v rytmu kopáku :D

taky jen v podstatě dva stavy podle vstupní veličiny, membrána tam, membrána ven :wink:

Uživatelský avatar
Fox_VK
Příspěvky: 48
Registrován: 10 úno 2008, 01:00
Bydliště: Vsetín
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od Fox_VK »

jestli to tam je tak jsem to neobjevil
Jsem amatér - tak opatrně...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#20 Příspěvek od Crifodo »

Fox_VK píše:jestli to tam je tak jsem to neobjevil
No, tak v tom datasheetu máš všechno co potřebuješ vědět, CTR hned na začátku...
i když rozptyl 50% až 600% je teda bohatýrský :twisted:

Uživatelský avatar
Fox_VK
Příspěvky: 48
Registrován: 10 úno 2008, 01:00
Bydliště: Vsetín
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od Fox_VK »

Crifodo píše:optočlen (s výjimkou fototyristorů, zde nepoužitelných z principu) nic nespíná, ale jakž takž lineárně přenáší, takže záleží na druhé straně, jaký proud potřebuje pro žádanou změnu stavu. Na velké impedanci ti bude stačit třeba 1 mA fotodiodou, pro rozsvícení žravé LED fototranzistorem nemusí stačit ani 25 mA do vstupu optočlenu. Navíc různé optočleny mají různou výtěžnost (účinnost), říká se tomu CTR (proudový přenos nebo tak nějak).
Tak CTR jsem tam objevil.
Current transfer ratio CTR (podmínky: IF =5mA, VCE=5V) 50 — 600 %
Dobrý rozptyl. jestli to dobře chápu tak podle toho jaké mám štěstí na kus mi to při 10mA na vstupu na výstupu pustí 5-60mA
Jsem amatér - tak opatrně...

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od stepa »

Jo chapes to dobre.

A zapracuj na studiu datasheetu, az budes mit 500strankovy datasheet, tak nevim co budes delat, kdyz ti delaji problemy 2 stranky :wink:

Uživatelský avatar
Fox_VK
Příspěvky: 48
Registrován: 10 úno 2008, 01:00
Bydliště: Vsetín
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od Fox_VK »

Na druhou stranu při nejhorším za výstup dám tranzistor kdyby to nestačilo...

BTW dole jsem objevil ještě graf podle něhož by mněla být účinnost nejvyšší právě při 10mA a to cca 105%

No uvidíme...
Jsem amatér - tak opatrně...

Odpovědět

Zpět na „Poradna“