linearní X spínaný mìniè

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
cefeus

linearní X spínaný mìniè

#1 Příspěvek od cefeus »

Zdarec,
do své seminarní prace mám porovnat úèinost lineárního a spinaného mìnièe, mám to doložit i výpoèty pro jedno zvolené vstupní a výstupní napìtí. Nebo bych mohl vypoèítat ztratový výkon, ale ani s jedním si nevím rady.

Prosím poraïte.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#2 Příspěvek od FERYACT »

Do své seminární práce neuváděj znalosti druhých.Mohl bys na to doplatit.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ZdenekHQ »

Obecně pro lineár je účinnost výstupní výkon/celkový příkon.

Pro spínaný zdroj je potřeba kromě samotné účinnosti měniče započítat víceméně konstantní spotřebu samotnýho měniče. Pro malý proudy potom vychází účinnější lineár, pro větší proudy spínanej zdroj.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Stan3

#4 Příspěvek od Stan3 »

cefeus píše:Zdarec,
do své seminarní prace mám porovnat úèinost lineárního a spinaného mìnièe, mám to doložit i výpoèty pro jedno zvolené vstupní a výstupní napìtí. Nebo bych mohl vypoèítat ztratový výkon, ale ani s jedním si nevím rady.

Prosím poraïte.
A co teda vlastnì studuješ? Do školy si chodíš akorád sníst svaèinu. :D

Postuduj si knížky napø Stabilizované napájecí zdroje pro mikroelektroniku(J.Mallat-J.Krofta) - podrobnì vysvìtlené postupy výpoètu a vzorce pro výpoèty. Taky Napájecí zdroje I,II,III od Alexandra Krejèiøíka(ménì podrobné,ale pouèné :) )

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

Jestli ses dostal až k seminární práci a nevíš si rady v tak obecném a nejednoznačném zadání, někde v předchozí etapě se stala chyba.

Nedá se poradit v tak mlhavém zadání konkrétní postup a poradit všeobecně by se rovnalo naučit někoho základy elektroniky a k tomu ne malou část specializované problematiky napájecích zdrojů.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od mtajovsky »

ZdenekHQ píše:Obecně pro lineár je účinnost výstupní výkon/celkový příkon.
No to je snad účinnost obecně pro cokoliv.
ZdenekHQ píše: Pro spínaný zdroj je potřeba kromě samotné účinnosti měniče započítat víceméně konstantní spotřebu samotnýho měniče. Pro malý proudy potom vychází účinnější lineár, pro větší proudy spínanej zdroj.
Otázka je, co je to malý proud. Dejme tomu 10 uA je malý proud. Ale několik desítek až stovek mA už je proud, kde je impulsový zdroj přínosem.

Kolegové mají pravdu, je třeba něco nastudovat. Ale tedy rada do počátku: pro spojitý stabilizátor je to přece trivoška, na regulačním prvku bude výkon roven rozdílu vstupního a výstupního napětí krát odebíraný proud. K tomu nějaká spotřeba regulátoru, ale o to asi nejde.

Pro impulsový stabilizátor je třeba sčítat dohormady ztrátový výkon na prvku daný jeho napětím v sepnutém stavu a proudem v tomto stavu s výkonem, který vzniká konečnou dobou spínání a rozpínání. Prvek přechází přes aktivní režim a je na něm impulsní ztráta. Nějak si zjednodušte časový graf přechodu, aby to byla přímka a potom bych to asi integroval v časovém intervalu doby sepnutí. Ale teď nemám náladu to prodobně odvodit.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

mtajovsky píše: Otázka je, co je to malý proud. Dejme tomu 10 uA je malý proud. Ale několik desítek až stovek mA už je proud, kde je impulsový zdroj přínosem.
Není to tak docela pravda - i pro jednotky až první desítky miliamper může pořád lineár vycházet výhodněji. Když máš např. měnič s MC34063 s vlastní spotřebou kolem 5mA a vyrábíš z 7.2V akumulátoru napětí 5V při proudu kolem 10mA (pro procesor), pořád je lineár (v tomhle případě low-drop) výhodnější.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Teorie“