POJISTKA

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#16 Příspěvek od Crifodo »

záleží v jakých proudech se pohybuješ a jaký režim motorku potřebuješ ochránit, trubičková se vyrábí myslím do 10A a odpor jaký má normální pojistka ve funkčním držáku se nemůže nijak pozorovatelně projevit na chodu motoru.
Číselně: když použiješ pojistku 5A s odporem (odhadem) 0,1 ohm, tak při proudu dejme tomu 3A jakožto normálním provozním proudu bude 8,4V motor ochuzem úbytkem 0,3V. Takový úbytek nemůže být vůbec znatelný.
Jestli dochází k chvilkovému přetěžování motorku nebo rozbíhá větší setrvačnou hmotu, tak navíc taková pojistka každou chvíli odejde.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#17 Příspěvek od masar »

Podobná vec sa stala aj mne . Pred poistkou , za poistkou U , ohmetrom poistka v poriadku , ale svetlo nesvietilo .
Pojistka bolo hrdzavá a bez záťaže viedla U.
Ale z toho je zřejmé, že napětí "před pojistkou ..za pojistkou" bylo tehdy, když nebyla světla zapnuta. K čemu takové měření je? :wink:

Uživatelský avatar
SMITH
Příspěvky: 1259
Registrován: 07 čer 2004, 02:00
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

#18 Příspěvek od SMITH »


:-) Nikdy neøíkejte, že nìco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udìlá to ! :-)
Úspìch je špatný uèitel. Kvùli nìmu si chytøí lidé myslí, že nemohou prohrát. (Bill Gates)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#19 Příspěvek od Sendyx »

Ty staré keramické autopojistky tohle dělaly, buď rez, nebo se ohřály a chytly přechoďák. Já jsem párkrát zažil, že třeba 10 minut fungovaly a pak nic, a po vypnutí a hodince klidu zase šly, akorát těch 5-10 minut. A párkrát jsem to projížděl žárovkovkou, vše OK, ale 10A nepustily.

Uživatelský avatar
Deny
Příspěvky: 102
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Severní Morava

#20 Příspěvek od Deny »

Sendyx píše:Na jištění baterek se používají nejlépe speciály, microfuse, které mají dovoleno jen 24 nebo 32V a mají krátké vlákno a malý odpor. Moc běžné nejsou. Doporučuji zvážit koupi polyswitche, může mít velmi malý odpor a je vratný.
Svatá pravda. Pouze u těch polymerových je nutno dát pozor na dobu odezvy, která je řádově větší, než u tavných pojistek. U baterky asi nevadí, ale polovodiče by šli do kytek dřív, než by se polymerová pojistka rozkoukala.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“