Zdroj Grundig

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 203
Registrován: 16 dub 2005, 02:00
Bydliště: CZ-Karlovarský kraj
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od PetrK »

vamservis píše:........Nechce se mi pouštět do TV plné napětí nebot jsem stále nenašel příčinu proč odešel zdroj FET+ŘO.
To chce odvahu :D . Já jsem dneska opravoval Grundig CUC7303, obyčejný zdroj s UC3842 + MJF18004..... Nikdy jsem s tímhle neměl problém, až dnes. Rutinně jsem všechno proměřil, vyměnil vadné díly + ostatní které měním vždycky, zapnul jsem to, 2vteřiny se nedělo nic a pak rána jako z děla. Z tranzistoru mě zbyla půlka a integráč se mě z 80% vypařil 8O . Dal jsem to nyní zase dohromady ale bojím se to zapnout :mrgreen:
**** Petr ****

Uživatelský avatar
daton
Příspěvky: 192
Registrován: 05 bře 2005, 01:00

#17 Příspěvek od daton »

No hoši jak tak na ten zdroj koukám tak já kdybych ho děla tak, jak už tu bylo řečeno vyměnil bych automaticky optočlen, tl431 už jsem měl taky parkrát vadnou ale vždy když byla vadná tak jí zbyla jen pulka a nebo jen nožičky, takže to už bych nechal na Vás, rozhodně přeměř nebo vyměn ty filtrační C do 6 vývodu IO. Pak bych zkusil funkčnost zpětné vazby a to tak žea jiným malím zdrojem bych napájel tu sekundární větev co je na ní d 614 odpojil odpor ke trafu a do diody pustil 12V a ted další regulační zdroj přived přes odpor no asi tak 1K na kolektor T607. . regulačním zdrojem bych zvyšoval napětí a jakmile přesáhne na řízeném vstupu TL431 2,5V měl by sepnout a tím otevřít optočlen na primátrí straně, tam obvykle pro pokus přivádím přes vhodný odpor napětí z 12V zdroje použitého pro napájení sekundární větve. Asi bych doporučil odsát nožičku IO protože toto bude test zpětné vazby. Pokud by to funguvalo při zvýšení se zapnulo a při snížení vypnulo byla by zpětná vazba ok.
Pak bych zkontroloval D609 a 608 pokud nebudou funkční může zpětně naindukovaná napěťová špička roztrhnout tranzistor a i IO. No a na svod kondíky kolem můstku a pak bych taky zkusil hlavní filtrační C.
Osobně si myslím , že pokud zdroj při testu zkusíš zatížit jen 25W žárovkou a pustíš ho přes 150W tak by chodit mohl, když ne připoj k ni paralelně ještě jednu.
Víc vám kluci poradit nemohu ale pokud něco změříte tak se ozvěte a zkusíme to řešit dál.
Jen pro zajímavost narazil jsem na zdroj ve videu, který měl po dlouholetém používání změnenou hodnotu currierova bodu feritu trafa, zkrátka se změnila hodnota přenosové indukce a ten zdroj chodil jedině když se jádro trafa zahřálo na 50°C , ale než jsem na to přišel tak jsem u toho ztrávil několik večerů.

Uživatelský avatar
vamservis
Příspěvky: 236
Registrován: 09 úno 2005, 01:00
Bydliště: Krkonoše

#18 Příspěvek od vamservis »

Dnes jsem si opět na ten pomník udělal čas a odhodlal se pustit tam plné napětí. Výsledek je s tejný zdroj se stále pokouší nastartovat. Napětí na elytu je 300V na pin 8 120 V. Zpětnou vazbu jsem si vzkoušel pomocí náhradního zdroje 12 V a trimru 3k3 z 12 V do řídící elektrody LM 431 při cca 2,45 V sepne optočlen to to je tedy OK. Přivítám každou radu nebo zkušenost. Výstupní napětí jsou nižší a pujzující 3,3 v pro napájení procesoru tam je. Není pouze 5 V , ale na vstupo je poze 6V tak stabilizátor nefunguje. Připojením náhradního zdroje 12 V je na jeho výstupu 5V tak je také OK.

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od DjRix »

Zapojí to na přímo a zdrdoj vybuchne.... jen takovej hloupej dotaz,máš odpojenou demagnetizaci? A ta žárovka svítí,nebo je zhasnutá? Pokud nesvítí tak to skus zapojit napřímo,pokud svítí a máš odpojenou demag. tak to napřímo neskoušej,je tam ještě nějakej problém....
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
vamservis
Příspěvky: 236
Registrován: 09 úno 2005, 01:00
Bydliště: Krkonoše

#20 Příspěvek od vamservis »

:idea: Žárovku :idea: jsem již vynechal mám to zapojeno přímo a zdroj nenaskočí stále se vypína. :? Udělám následující pokus. :? Podle schematu se pokusím odpojit kompletní sekundár a zpětnou vazbu (optočlen). Na IC 601 přidělám trimr 10k na pin 6 jeden konec a zem druhý, běžec dám na pin 3 a měl by fungovat na hodnotách nastavených trimrem čím větší napětí na pin 3 tím vyšší bude na sekundáru. :evil: Nebo ne? Když naběhne začnu s jeho zatěžováním pomocí žárovky na sekundáru B+. Co nato odborníci a ostatní říkáte(napíšete). :P

Uživatelský avatar
daton
Příspěvky: 192
Registrován: 05 bře 2005, 01:00

#21 Příspěvek od daton »

To bych rozhodně nedělal zpětná vazba ti funguje to jsi ověřil tak sei ovběž když ti zdroj funguje jestli se otevírá optočlen nebo ne otevírat by se dle toho co popisuješ ještě neměl protože máš malé napětí na výstupu. Rovněž bych neodpojoval žárovku zátěže ze sekundáru. Ksdyby obvod naskočil a bylo vše odpojené nebude moci zdroj přetransformovat energii nastřádanou v jádru ve formě magnetického pole a vrátí se ve formě zpětného impulsu s vysokou špičkou a může dojít k proražení tranzistoru. Záleží jak je navržen ale tento scénář je hodně pravděpodobný.Zkus ten optočlen při tom pulsování a pak proměř osciloskopem impulsy jdoucí na řídící elektrodu fetu. Jestli chceš experimentovat pak zkus z odděleného zdroje napájet asi 12V pin 6 IO jako by měl normální napětí Odstřihni předtím napájecí větevnejlépe rozpojením diody a jestli ani potom nenajede a impulsy měřené na řídící elektrodě fetu nebudou vyhovující pak pokud jsi už skoušel IO to vypadá na mezizáviťák na trafu.

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“