Žádám o radu

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Kosidlo

Žádám o radu

#1 Příspěvek od Kosidlo »

Dobrý den. Jsem zaèáteèník v programování PIC. Chtìl bych si postavit "zrychlomìr". Funkce by byla následující:

Nastavila by se poèáteèní a koncová rychlost napø 5 a 100km/h. (5 pro to, aby se nespouštìlo èítání již v klidu)

Pøi dosažení poèáteèní rychlosti by se spustilo èítání až do dosažení koncové rychlosti. Tato doba by se potom zobrazila na tøech 7segmentovkách.

Dále by bylo možno nastavovat prùmìr kola a poèáteèní a koncová rychlost.

Cjtìl bych se zeptat, zda nevíte o nìjakém podobném zapojení, nebo jak mám zaèít. Chtìl bych použít PIC16f84.

Dìkuji za každou radu.

Uživatelský avatar
eljaro
Příspěvky: 441
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Krnov
Kontaktovat uživatele:

zrychloměr

#2 Příspěvek od eljaro »

no ve tvém případě to není ani tak zrychloměr jako spíše stopky tak ty určitě někde najdejděš ale rychlejší bude je napsat asi znova - problém bude totiž ten detektor rychlosti ta matematika k pic sice existuje ale postup si budeš muset vytvořit sám - nejednoduší by bylo stanovit kolik impulzů bude při 100km/h a komparovat tuto hodnotu pro zastavení stopek obdobně udělat start ! Pokud jde o hotové konstrukce tak ze softem je to tak že nastudovat a upravit cizí soft ti zabere stejně času asi jako ho napsat znova . Nic méně štěstí přeje odvážným !

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

co tak kazdou presne danou dobu odebirat "vzorek" dane rychlosti a od nej odecist vzorek predchazejici. Vysledek mas podle me "prirustek za cas"

Uživatelský avatar
durmitor
Příspěvky: 199
Registrován: 02 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od durmitor »

Artaban001 píše:co tak kazdou presne danou dobu odebirat "vzorek" dane rychlosti a od nej odecist vzorek predchazejici. Vysledek mas podle me "prirustek za cas"
Delam sice atmely, ale to je v tomhle pripade jedno...
Co takhle aby ten cas byl presne jedna sekunda? pak uz nemusis nic prepocitavat...
Podpis na houby

Uživatelský avatar
eljaro
Příspěvky: 441
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Krnov
Kontaktovat uživatele:

měření času !

#5 Příspěvek od eljaro »

jak ale vyplynulo jde zde ale o mněření zrachlení ve smyslu za jak ryche dosáhne z 5km/h na 100km/h ! tak o to mujde sejmou rychlost otáčení kola přepočítat jeho odvod -stanovit dosaženou rychlost - dle ní chce sposti stopky při rychlosti 5km/h a opět je zastavit při dosažení 100km/h ! takto zní asi zadání které se "Kosidlo" asi snaží vyřešit !
:twisted:
je třeba číst to nejet to očima přeletět ! :!: :?: ale jinak docela zajímavé téma ! akorát že nestíhám svý vlastní projekty tak moc nepomůžu !
:D ale nic takového hotového jsem neviděl :?: ani nevím že by někdo to mněl - akceleraci tady spravidla nikdo neměřil alespoň jsem to neslyšel a ti co maji palobní pc tak načtou vše po závodech z paměti a je to ! :twisted: Projekt je to ale dobrý dalo by se tím rozhodně chvilku živit ! :( :D nenech se udradit a postavto !

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#6 Příspěvek od mihal »

Pri pouziti kvalitneho - dostatocne presneho akcelerometru na cipe by si mohol zabudnut na mechaniku snimaca -> akceleraciu by si mal k dispozicii ihned, po jej integrovani v case by si dosiahol okamzitu rychlost. Na tomto principe funguje mnozstvo zariadeni. Ide vsak uz o zlozitejsiu matematiku a pre PIC by bol sw asi hodne divoky.Vysledok by bol vsak neporovnatelne elegantnejsi.

Uživatelský avatar
ViPali
Příspěvky: 524
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od ViPali »

pozri
www.josepino.com/5/index.html

www.electronics-lab.com/projects/test/021/index.html
tu miesto 7segm. pripojiš digitalny komparator, ktorým zapneš počítač impulzov a druhý komparator, ktorým ho vypneš. Samozrejme, že spedometer zavesíš na auto a meráš rýchlosť ubiehajúcej cesty (kolesá nepotrebuješ).
Ber to len ako nápad, určite by sa tam zmestilo ešte niekoľko procesorov.

Kosidlo

Jsem lama

#8 Příspěvek od Kosidlo »

Já vím že je to lamovství, ale nemohli byste mì nìkdo navést na nìjakou konstrukci stopek. Já abych se podíval a odvodil si to. Díky moc.

Ještì bych se chtìl zeptat, jestli to 16f84 zvláne. - mìøit rychlost a ještì poèítat ten èas.

Uživatelský avatar
durmitor
Příspěvky: 199
Registrován: 02 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od durmitor »

jestli chces pouzit opravdu spickovej obvod, pak Ti muzou pomoct abvody analog devices ADXL.... - akcelerometer - davaj sinovou a kosinovou slozku (vztazeno k napet), jsou jedno, dvou a viceosy...
Podpis na houby

Uživatelský avatar
ViPali
Příspěvky: 524
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od ViPali »

Preštuduj si stránku

http://www4.tpg.com.au/users/talking/index.html

najmä záložku PIC-theory, v prípade nejasností sa pýtaj.

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“