Elyty

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jancis1
Příspěvky: 470
Registrován: 05 srp 2005, 02:00

#46 Příspěvek od Jancis1 »

A dávate kondíky do impulzného zdroja aj na 85C? Mám tu na opravu starý analógový sat. prímač, ale nemám kondík 2200M/16V 105C, ale mám taký istý, len je na 85C a značka je jamicon a je len o trošku menší ako ten originál. Zdroj je impulzný a nerád by som dával za poštovné kvôli jednému kondiku :lol:

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#47 Příspěvek od stepa »

Pocitej s tim, ze se ti vrati na opravu driv, nez kdybys tam dal 105˚C.

Uživatelský avatar
Jancis1
Příspěvky: 470
Registrován: 05 srp 2005, 02:00

#48 Příspěvek od Jancis1 »

Ak vydrží rok, bude to OK. Inak dávam všade kondy na 105C, teda aspoň do imp. zdrojov, ale nekupujem nejaké špeciálne s nízkym esr, takže tie kondíky by teoreticky mohli mať rovnaké ESR, ale len pracovnú teplotu nižšiu. Alebo kondíky na vyššiu teplotu majú vždy nižšie ESR?

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#49 Příspěvek od stepa »

Tezko rict, jestli vydrzi rok...zalezi prave take na te teplote uvnitr skrine satelitu a jeho ESR.

ESR nema nic spolecneho s teplotnim rozsahem...muzes mit jak kondy "standardni" na 85/105˚C, tak LOW ESR na 85/105˚C. Do impulsnich zdroju je lepsi davat prave kondy s nizkym ESR, protoze nejsou tak namahane a neodejdou tak brzo :wink:

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#50 Příspěvek od Sendyx »

Mám zkušenosti, že čím vyšší teplotní třída, tím horší ESR.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#51 Příspěvek od stepa »

Sendyx píše:Mám zkušenosti, že čím vyšší teplotní třída, tím horší ESR.
O řády? Nebo o jednotky?

Uživatelský avatar
Jancis1
Příspěvky: 470
Registrován: 05 srp 2005, 02:00

#52 Příspěvek od Jancis1 »

Sendyx píše:Mám zkušenosti, že čím vyšší teplotní třída, tím horší ESR.
Preto sa pýtam, lebo aj mne sa to tak zdá.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#53 Příspěvek od Sendyx »

No, zhruba 85 st. C a 105 st. C, jak LZ, tak běžné, u stejného výrobce - rozdíl 50-100%. Stejně tak asi ESR roste s dovoleným napětím.

V jedné mé aplikaci (malý měnič) zákazníkům soustavně po 3-5 měsících nonstop provozu odcházely elyty, přestože ověřovací kusy jely furt a bez problému. Pak se zjistilo, že tam flákli místo Philipsů standartních LZ podobnou řadu, ale na 105 st.C, a navíc na o dost vyšší napětí, protože ty původní 25V došly. Tuším, že tam bylo díky tomu ESR cca 3x vyšší a ty kondy se docela smažily.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#54 Příspěvek od Crifodo »

z toho důvodu se kdysi do obvodů kde se ježily vyšší frekvence v kombinaci s vyššími proudy osazovalo víc exemplářů stejné kapacity. ESR se paralelní kombinací snížilo a současně se statisticky zvýšila spolehlivost, protože při vysušení 2 pouzder z 8 zdroj ještě jel dál. Taky se osazovaly kombinace elytů a tantalů, tantal o malé kapacitě a malé indukčnosti a nízkém ESR vyžral špičky a zákmity které trápily elyty a na filtraci na základním kmitočtu sice nestačil, ale tu už zvládly ty elyty.
Dneska tam ale soudruh Ho flákne jeden "radiál" a je vystaráno.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#55 Příspěvek od Sendyx »

On ten tantal většinou požíral špičky, až se proměnil v kus drátu. Z některých zařízení stačí po pár letech vyhodit asi 40 blokovacích tantalů a přestaly být poruchové.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“