Jak připojit druhé PC na adsl přes paralelku?

Sem patří samozřejmě i přístroje s "utrženým sluchátkem"- bezdrátové, ale vždy dále s okolním světem komunikující po vedení, a to nejen ve veřejných sítích.
Pro telefony GSM a podobné máme samostatnou sekci.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Marco85
Příspěvky: 81
Registrován: 01 zář 2007, 02:00
Bydliště: okr. Karviná

Jak připojit druhé PC na adsl přes paralelku?

#1 Příspěvek od Marco85 »

Dobrý den,
v rodinném domě máme jednu tel. přípojku. Z té to vede do splitteru a dělí se to na 1 kabel pro telefon a druhý vede do modemu (z toho pak už síťovými kabely do PC pro internet a do SETTOPBOXU pro TV kanály). Vzhledem k tomu, že přestavujeme barák na dvougenereční, chtěl jsem si paralelkou připojit PC na 1.patře, jenže dole to jelo bez problému, jak TV tak internet ale nahoře ani ťuk. jakmile jsem odpojil spodek, tak nahoře to jelo bez problému. Mám provizorně natahnutý tel. kabel z přízemí do patra, zkoušel jsem dát do původní tel. zásuvky obyč. rozbočku ale to samé, taky jsem zkusil dát tu rozbočku do splitteru odkud už vede adsl, ale to samé. Neví někdo kde by mohl být problém?????Síťový kabel z modemu z přízemí do patra bych nechtěl tahat. Druhý modem k dispozici mám, tak jsem to chtěl řešit pomocí paralelky.
Děkuji

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#2 Příspěvek od RadekB »

Rozbocit linku a pouzit dva modemy na jedne lince nejde.
Musis natahnout od modemu klasicky ethernetovy kabel, pokud to modem umi (neni to USB a ma v sobe switch).

Uživatelský avatar
alles
Příspěvky: 476
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubice

#3 Příspěvek od alles »

pozor na dlouhé "placaté kabely " nejsou kroucené jako ty co vedou do zásuvky a s internetem mají potíže, proto je dělat co nejkratší
to rozbočení se musí udělat až za modemem UTP kabelem

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Modem patrně nemá vestavěný router, takže ti nezbude, než z modemu připojit router a z něj oba počítače (buď UTP nebo WiFi).

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Dratak »

V žádném případě nemůžeš mít dva modemy. Správné zapojení je takhle: Hlavní přívod telefonní linky (z ulice, ze stoupačky v paneláku, ze sloupu.....) zapojíš nejprve do vstupu rozbočovače (splitteru) LINE. Nesmí být před tím žádná paralelka! Ve splitteru je dolní propust, která nepustí ADSL signál do telefonního výstupu (PHONE). Pokud by byla před splitterem paralelka, vstupuje do tohoto telefonu i ADSL signál. Telefonu je to jedno, zato na frekvencích, na kterých běhá ADSL je jeho impedance velmi malá a způsobuje tak zatlumení ADSL signálu mnohdy na nepoužitelnou mez. Dělá to leccos, vypadává internet, IPTV kostičkuje, zastavuje se obraz, nebo se obraz zastaví když zvedneš telefon na té paralelce.
Teprve z telefonního výstupu splitteru si rozvedeš všechny telefony, co máš doma. Pokud máš zabezpečovací zařízení, zapojíš jeho komunikátor mezi výstup splitteru a rozvod telefonů. Samozřejmě to můžeš pustit i do ústředny. Výstup DSL pustíš po volném páru do místa, kde bude modem. Jestli bude splitter vedle modemu nebo 100m někde jinde, to je úplně jedno. Ve splitteru jsou na DSL straně jen dva oddělovací kondenzátory a přes ně je to spojené přímo s vedením-délka se tak přičítá k délce vedení mezi splitterem a ústřednou (může být několik km).
Pokud potřebuješ připojit více PC a ještě IPTV, musíš mít vhodný modem. Třeba D-LINK DSL 584T nebo 684T (to samé s WiFi), Zyxel Prestige 660 apod. Ty modemy mají dva výstupy na PC (označené PC1 a PC2 nebo @1 a @2), jeden výstup na IPTV (žlutý, označený TV) a jeden na VoIP telefon (modrý, označený telefonem). Z toho modemu si to rozvedeš ethernetovými kabely do míst kam potřebuješ. TV k set-top-boxu, PC k místu kde bude PC s internetem. Pokud ti dva porty na PC nestačí, dá se VoIP port překonfigurovat v menu modemu na další PC. Pokud bys chtěl čtyři a více PC musíš dokoupit switch.
Modem pracuje jako DHCP, takže to stačí "zakabelovat", není třeba nic nastavovat a běží to hned. Nouzově, pokud máš již rozvod běžnými telefonními vícepárovými kabely a nechceš znovu tahat ethernet, dají se při malé délce (do cca 50m) použít i ty. Prostě v tom kabelu vyhradíš dva páry pro ethernet, jeden pár zapojíš na obou koncích na piny 1 a 2 a druhý na piny 3 a 6 (nesmíš splést dráty mezi sebou ani rozhodit páry!). Sám to mám takhle doma, měl jsem rozvod kabelem SYKFY 15x2, který je tam 15 let, prosmyčkovaný krabicemi a v protahovacích lištách. Tak mi nezbylo než to pustit do něj. Na jednom páru mám přívod linky i s ADSL, to jde do jednoho pokoje kde je splitter, modem a EZS ústředna. Po dalším páru se vrací linka ze splitteru a alarmu do telefonů, zásuvky jsou paralelně (paralelku mám i v koupelně....). Další páry jsou pro čidla a klávesnici EZS ústředny DSC 1500. A další čtyři páry jsou ethernet. Dva do druhého PC v obýváku a další dva do set-top-boxu IPTV. To vede z modemu D-LINK v druhém pokoji. Standardní ethernet kabel má čtyři páry, využívá ale vždy jen dva, piny 1,2 a 3,6. 4,5 je vyhrazeno pro telefon a 7,8 je rezerva. Nemá se to takhle dělat, ale u mě jiná možnost nebyla a není s tím žádný problém. U nové kabeláže každopádně doporučuji rozvod UTP ethernet kabely pro každou zásuvku.
Taky pozor, pokud bys chtěl před splitter, na hlavní přívod linky dát přepěťovou ochranu. Některé typy (zejména ATEUS a ALPHATEL) mají zapojeny v sérii tlumivky, které mohou do ADSL linky vnést útlum 10dB i více! Taky byly plánované jen na hovorové pásmo. Takže použij buď jen bleskojistku připojenou paralelně, pokud má souprava nějaký podélný člen, je lépe útlum přeměřit. Útlum linky měří přímo modem a najdeš to v jeho menu, tak snadno změříš jaký útlum vnáší bleskojistka.

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#6 Příspěvek od kbulda »

To Dratak
I mě jsi to pomohl pochopit :aplause:

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#7 Příspěvek od PCmaniac99 »

co takhle do stávajícího PC přidat 2. síťovkua crosslinkem natahnout dodruheho PC?? v prvním PC nastavit sdílení sítě internet??? to by možná šlo ale nevím jak u ADSL....

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Dratak »

To by sice šlo (jak je ten PC na kterém je to sdílené připojen k netu je jedno, zda přes ADSL či jinak, do něj již jde stejně jen ethernet), ale je to poněkud nepraktické. Už jen proto, že by musel být zapnutý PC na kterém je to nasdílené, aby chodilo připojení na druhém PC. Lepší je určitě víceportový modem a rozvést to nezávisle, do každého PC zvlášť.

Tak jak to píšeš se to dělalo dříve u ISDN, pokud byl modem na sériový port nebo na USB. Tam prostě z modemu nebylo co rozvádět.

Uživatelský avatar
Marco85
Příspěvky: 81
Registrován: 01 zář 2007, 02:00
Bydliště: okr. Karviná

#9 Příspěvek od Marco85 »

Tak jsem to z toho D-link modemu natáhl síťovým kabelem nahoru a jede to bez problému všechno.
Děkuji všem za rady.
Ještě by mě zajímalo jestli by se daly sledovat TV kanály i v jiných pokojích a co by k tomu bylo potřeba? Stačilo by pouze pořídit další settopbox????
učím se, proto potřebuji Vaše rady

Uživatelský avatar
MOTOROLA
Příspěvky: 260
Registrován: 26 úno 2005, 01:00

#10 Příspěvek od MOTOROLA »

Mám modem D-LINK DSL 584T Router a internetové připojení pro každý počítač zvlášť mi pracuje dobře ale pokud chci přez něj propojit počítače,nemám šanci.Je v něm hromady nastavování a ke všemu anglicky takže se totálně nechytám.Dokáže mi někdo poradit jak tu potvoru nastavit aby se dalo posílat data z jednoho PC na druhý? Moc bych to potřeboval.Díky moc předem za každou pomoc.

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#11 Příspěvek od Maskot »


FireFIST

#12 Příspěvek od FireFIST »

Nechcem ozivovat tuto staru temu, ale ja to prave s tou "paralelkou", ak som pochopil dobre - RJ11 rozdvojkou, mam vyriesene, cize http://www.mh.cz/pc/kabely/rozdvojka-rj11.jpg asi tak, ze: v konektori LINE prveho splittra je rozdvojka, kde ide kabel hlavnej linky a druhy kabel, ktory ide do *druheho* splitra. V prvom splittri (kde je pri LINE rozdvojka) je vyuzity len phone konektor, do ktoreho ide telefon, a v druhom splittri je ony rozdvojeny kabel linky zasunuty do LINE a odtial ide kabel do routra (MODEM) a kabel do signalizacie zvonenia na telefone (na prvom splittri) - LEDka s odporom, a takto mi to fakci v pohode...

Odpovědět

Zpět na „Linkové telefony, faxy, tel. ústředny včetně domácích“