Detektor rozsviceni LED diody

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kid
Příspěvky: 22
Registrován: 02 čer 2008, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Detektor rozsviceni LED diody

#1 Příspěvek od kid »

Ahoj vsem :D

Jsem odbornikem pres SW, ale HW moc nerozumim a potrebuji poradit.
Jak sestrojit a jake soucastky vybrat na "detektor rozsviceni LED diody".

Chci mit obvod s rele, ktere se sepne vzdy, kdyz na svetelne cidlo posvili LED dioda (jedno jake barvy, ale viditelne spektrum svetla).

Dekuji za odpovedi! Moc mi pomuzete... :!:

Návštěvník

#2 Příspěvek od Návštěvník »

Tak tøeba dej do serie s LED optoèlen a nemusíš øešit, jestli ta LED nìjak na nìco svítí nebo ne.

Uživatelský avatar
kid
Příspěvky: 22
Registrován: 02 čer 2008, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od kid »

A delaji se optocleny, ktere se spinaji pri napeti 1,8 V a velmi malem proudu?

Potrebuji jednoduchou funkcionalitu - kdyz posvitim LEDkou na senzor -> sepne se rele -> nic vic...

Uživatelský avatar
Sunmay
Příspěvky: 171
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Sunmay »

ono taky záleží na tom co vlastně konstruuješ ... a v jakých podmínkách to má pracovat ... pokud s tím budeš dělat v šeru tak uplně v pohodě stačí optorezistorem spínaný tranzistor, který sepne relé.
Jak sem se dostal k elektrotechnice? No to je jednoduché, kdy sem byl malý měl sem strašně moc rád stavebnice a to mi zůstalo ... a řekněte mi, která stavebnice má víc součástek :D

Uživatelský avatar
kid
Příspěvky: 22
Registrován: 02 čer 2008, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od kid »

Vidim, ze napady se mnozi, jste opravdu dobri :!:
Drzel bych se toho napadu pouzit optoclen - poradte mi, prosim, typ nejakeho optoclenu, ktery se da spinat napetim 1,8 V a proudem max. 20mA (jako kdyby byl misto te LED diody).
Diky!

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#6 Příspěvek od Andrea »

kid píše:Vidim, ze napady se mnozi, jste opravdu dobri :!:
Drzel bych se toho napadu pouzit optoclen - poradte mi, prosim, typ nejakeho optoclenu, ktery se da spinat napetim 1,8 V a proudem max. 20mA (jako kdyby byl misto te LED diody).
Diky!
Třeba PC817, 1.2V při 10mA

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

Optočlen s proudem do 20mA zapoj do série s LEDkou a nemusí tě napětí zajímat. On už si na sobě při tom proudu udělá napětí, jaké potřebuje. Určitě je ta LEDka napájená z nějakých nejméně 5V přes odpor a často přes 10mA skrz ni teče.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od workhard »

Některé optočleny spínají už při 2 mA,taky záleží na tom,jak moc musí být výstupní trand "sepnutý". Posuď to podle konkrétní aplikace.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Banda
Příspěvky: 1170
Registrován: 22 bře 2005, 01:00
Bydliště: OV

#9 Příspěvek od Banda »

Tak mi to zase hlava nebere, mohu rozepsat? Dík.
Blok 1 (přijímač) : Optický senzor (vstup) -> relé (výstup)
Blok 2 (vysílač) : Optický prvek
Otázka 1:
Kde chceš co kontrolovat, ve vysílači nebo přijímači?
Proč optočlen? Ať už by byl kdekoli!

Chceš vědět co potřebuješ?
Pokud se vyznáš ve schématech, tak potřebuješ člověka co ti nakreslí schéma s popiskou součástek.
Při nejhorším někoho, kdo ti dá link na optický senzor.
Povídání si o optočlenech a ostatních pohádkách si myslím, že bude k ničemu, pokud někdo nevysolí z rukávu hotovou věc.

Uživatelský avatar
kid
Příspěvky: 22
Registrován: 02 čer 2008, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od kid »

Banda píše:Tak mi to zase hlava nebere, mohu rozepsat? Dík.
Blok 1 (přijímač) : Optický senzor (vstup) -> relé (výstup)
Blok 2 (vysílač) : Optický prvek presne tak! LED
Otázka 1:
Kde chceš co kontrolovat, ve vysílači nebo přijímači?
Proč optočlen? Ať už by byl kdekoli! Myslim si, ze optoclen je nejjednodussi reseni...
Z mych dotazu a reakci v tomto vlakne melo byt jasne, ze mi na veci hodne zalezi a ze si nemuzu dovolit udelat chybu :!:

Mam jeste jeden dotaz k optoclenum: vstup a vystup optoclenu nemusi mit stejnou "zem". Nebo ano :?:
Optoclen funguje jako rele, je to tak :?:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Ne, nemusí mít společnou zem - stejně jako relé, jen jsou rychlejší, i když ty co Ti tady radili použít, nejsou tak výkon ové - a právě proto byly vytvořeny, kvůli izolačnímu oddělení různých obvodů, aby se dalo ovládat bezpotenciálově - neboli bez vodivého spojení ovládací a ovládané části.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#12 Příspěvek od masar »

Chci mit obvod s rele, ktere se sepne vzdy, kdyz na svetelne cidlo posvili LED dioda (jedno jake barvy, ale viditelne spektrum svetla).
Tak nevím, co vlastně chceš, tohle: Obrázek Obrázek

nebo tohle: Obrázek Obrázek

nebo tohle:Obrázek

:?:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

A pro vysvětlení, jak to Masar vlastně míní:
-ten první obrázek je optron neboli optokopler - součástka, která po přivedení signálu s napětím cca 2V a s proudem asi 10-20mA sepne na svém výstupu fototranzistor (někdy tam bývá jen fotodioda), na vedlejším obrázku je schéma, jak to má zapojené nohy a jak to funguje.
-na druhé dvojici obrázků jsou tzv."světelné závory" - ta vlevo je odrazná - snímací zóna je před ní, reaguje na přiblížení předmětu, ta vpravo je třmenová - snímací zóna je mezi těmi hranolovitými výstupky, závora reaguje na zaclonění/odclonění té mezery, takové jsou (v trošku složitějším provedení) například ve starších myších s kuličkou.
-poslední obrázek je diskrétní LED, která může mít třeba funkci kontrolky a proti ní umístěný fototranzistor - a podle spektrální citlivosti fototranzistoru a zářivého výkonu LED se může jednat až o desítky cm velkou vzdálenost.

Já osobně se domnívám, že se Ti jedná o poslední případ - že chceš mít někde zabudované čidlo, které by zareagovalo sepnutím relé na posvícení LEDkou do svého ohniska - a ta LED by mohla být třeba součástí miniaturní klíčenkové baterky atd... Uvědom si ale, že takové "zabezpečení" nemá téměř žádnou odolnost proti neoprávněnému použití/zneužití a jak si někdo vyčíhá, že např. dveře otevíráš bliknutím minibaterkou do nějaké dírky ve futrech dveří, nebudou ty dveře dlouho odolávat...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Banda
Příspěvky: 1170
Registrován: 22 bře 2005, 01:00
Bydliště: OV

#14 Příspěvek od Banda »

Hurá, nejsem sám, díky masare.
Jsem zvědav co kid vůbec chce.
Jinak Sunmay jasně nabízí možnost jak na to a tam žádný OPTOČLEN (první případ obrázku od masara) není třeba :wink:

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#15 Příspěvek od stasek »

Nějak mě to nezobrazuje ty obrázky.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“