Elektronika C431D

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#16 Příspěvek od Hill »

Když se ti zvolna přelévají barvy, znamená to, že kmitočet je správně, barva nuceně puštěná, ale nesynchronizuje.
Tak si vezmeme popořádku napětí na obvodu:
1: 4V , 5: 8V , 6: 3V , 7: 3V , 9: 12V , 10: 8V , 11: 8V , 16: 4V , 17: 3,2V , 18: 5,5V , 19: nesmí tam být 4,4V , 20: impuls SCI , 21: vypínání barvy , 22: napětí Uavc = 3...6V.

Jinak ti asi nezbude, než ten sběrný dvůr - vybrat tam A3510 z nějaké C416 a vyměnit ho.

Uživatelský avatar
Killdow
Příspěvky: 130
Registrován: 31 črc 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#17 Příspěvek od Killdow »

Tak z těch napětí nesedí jenom pin 16, je tam 0,1V a mění se. MDA jsem vyměnil, je to stejný. Svitek na tomto pinu taky.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#18 Příspěvek od Hill »

Tak to vezmeme znovu:
- ukostřením pinu 19 (M1) vyřadíš odpojovač barvy a měla by se tam nějaká ukázat.
- na vývodu 16 je napětí odpovídající identifikaci barvy - prostě obvod ji nepoznává. Nezůstaly ti náhodou spojené piny 22 a 23 (M2, M3)? Tím totiž zkratuješ jen synchronizační impuls barvy, po zbytek řádku tam barvonosná jde. Ale identifikace barvy nefunguje.
- zkontroluj C8, jestli nemá svod či zkrat, to identifikační napětí na pinu 16 v pořádku rozhodně není: při PALu tam mají být 4V, při odpojené barvě asi 5,5V (tedy stejné, jako na pinu 18).
Jo, málem bych zapomněl: pro krytí jehly impulsu SCI se synchronizačním impulsem barvy musíš měřit ten impuls na vstupu modulu.
Ale nepotřebuješ obvod s P1 a P2 - nebudu hledat, jestli jsem ti už psal, že máš odpojit R2, R4 a D2 a do bodu M4 přivést impuls SCI z modulu S, co už v televizi je (konektor XS1, pin 8, modul A7 - blok cvěta).
I když - chce to taky změřit úrovně temen impulsu SCI - z toho ruského švába K174ChA11 v modulu synchronizace A8 lezlo málo, tak jsem nahradil A255D nebo TDA2593, co do vývodů jsou ty obvody naprosto stejné, a byl pokoj.

Uživatelský avatar
Killdow
Příspěvky: 130
Registrován: 31 črc 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#19 Příspěvek od Killdow »

Hille, svitek C8 jsem už měnil, napětí na pinu 16 je asi 0,3V a po připojení mulťáku pořád klesá. Radši jsem vyfotil tvar toho SCI z pinu 8 XS1, řekni mi prosím, jestli myslíš, že je OK. Je malý, že?
Přílohy
untitled1.jpg
2V/10uS
(39.35 KiB) Staženo 171 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#20 Příspěvek od Hill »

Vršek má přes 8V (typicky to chodí od 7,6V) a řádková zatemňovací úroveň 4V (i když to je jen tak tak), mělo by to ale stačit. Hlavně, aby stejné úrovně byly na pinu 20 A3510.
Teď ještě musíš do šířky té horní jehly dostat synchronizační impuls barvy.
Zkus na modulu A8 posunout trimrem R12 obraz doleva a doprava.

Uživatelský avatar
Killdow
Příspěvky: 130
Registrován: 31 črc 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#21 Příspěvek od Killdow »

Hille, nezbývá mi, než poděkovat. Pomohla výměna za A255D a odpojení R2, R4, D2 a připojení SCI přímo do bodu M4. :roll:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#22 Příspěvek od Hill »

Jestli přes tu televizi budeš chtít sledovat taky video a máš modul mechanické předvolby se zaskakovacími izostaty, ani nečti dál, tam na konektoru XP1 od předvoleb na pinu 2 je přepínací napětí pro vypnutí "setrvačníku" při stisknuté předvolbě č.6.
Pokud máš elektronickou předvolbu s LEDkami (senzory nebo ta tlačítka s dírkami pro LEDky), ta toto napětí vyvedené nemá: doporučuji ti vyhledat na základní desce vedle obrazového dílu konektor XP7, v němž pravděpodobně není žádná deska osazená, je připravený pro elektronický přepínač vstupu pro video.
Mezi piny 1 a 5 toho konektoru připoj obyčejný spínač - když bude sepnutý, zkrátí se časová konstanta řádkové synchronizace (jakoby "odpojí setrvačník", i když to není přesné, synchronizace nazývaná "setrvačníková" je už dávno zapomenutá záležitost a do této měla móóc daleko), aby obraz neplápolal do strany a nekvetla (to je nepravidelně nadměrná sytost) ani nevypadávala barva.

Uživatelský avatar
Killdow
Příspěvky: 130
Registrován: 31 črc 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#23 Příspěvek od Killdow »

A já jsem si kolikrát říkal, na co asi byl původně myšlený ten neosazený konektor :lol: S videem nepočítám, ta telka je spíš taková srdeční záležitost do sbírky. Trvalo roky, než jsem jí vůbec sehnal :-)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#24 Příspěvek od Hill »

Konektor pro video vedle anténního jsem radši oželel a osadil a připojil tam DIN-konektor pro repro. Ne, že by nešel použít sluchátkový konektor, ale jednak je vpředu, jednak ten rozměr...
To chrastítko uvnitř, co mu říkají "dinámik" nebo "grómkagavaritěľ ", se skutečně hodilo ještě tak při lezení po půdě a hledání signálu, ale v dílně nejdéle po půlhodině poslechu se mi začaly krabatit uši. S připojenou osmiohmovou bedýnkou od nějakého gramofonu to hraje už podstatně líp, inu přijatelně. Ten malý výkon (do 0,8W) zase tolik nevadí, stejně větší nepotřebuju.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#25 Příspěvek od Crifodo »

jestli je to dinamik 1GDŠ-6, tak ten byl i v C-430, dva kousky sériově byly ve VL-100 a byl taky v nějakém tom Sokolu, kde hrál docela obstojně. Ono u těch chrastítek dost záleží na tom, jak je akusticky řešena skříňka a to zřejmě soudruzi v C430/1 neuměli. Řekl bych že mu svědčil líp dvoutranzistorový dvoutransformátorový konec :wink:
http://rw6ase.narod.ru/p/proton/proton_m411in.jpg

Zprovoznit PAL na těchto vykopávkách je asi hodně srdeční záležitost, ale nebylo by stylově čisté nechat jim právě ten jejich SECAM?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#26 Příspěvek od Hill »

Myslím, že se tím styl neporuší: u Neckermanna se prodávaly tyto televizory s PALem, zvukem 5,5MHz i šestikolíkovým DIN konektorem pro video, v kategorii Preisknüller (něco jako cenová senzace) začátkem osmdesátých let pod 220 DM, což bylo skoro o dvě stovky pod 31 cm Palladiem (kdo ví, co to mělo uvnitř, Royal, Crown či Sharp?).
Takže nic, čím by se popřela historická hodnota, alespoň co do vnějšího vzhledu a funkce.

Uživatelský avatar
urbanek
Příspěvky: 556
Registrován: 01 kvě 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od urbanek »

Taky mám tuhle TV a nechal jsem v ní původní secam. Abych mohl sledovat v barvě, tak jsem si pořídil settopbox na kterým se dá navolit výstup v secamu. Původně jsem chtěl stavět kodér secam, ale nepodařilo se mi najít nějaké rozumné zapojení, a když, tak s nesehnatelným IO...

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“