MC34063 zdroj konst. proudu

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
cafenet
Příspěvky: 428
Registrován: 14 říj 2004, 02:00
Bydliště: RK

MC34063 zdroj konst. proudu

#1 Příspěvek od cafenet »

Jak upravit MC34063 jako zdroj konstantního proudu ? aby měl co největší učinnost, na obrázku dole je sice zdroj konstantního proudu, ale na snímacím odporu se musí vytvořit napětí 1.24v a ztráta je velká. regulace proudu na vstupu přes pin 7 nejde protože se výstupní proud mění s napajecím
napětím. chtěl bych to využít pro 1w luxeon led
poradí někdo jak na to?
DÍK
Přílohy
Mc34063_constant_current_2.jpg
(31.2 KiB) Staženo 201 x

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Bez zásahu do smyslu schematu jedině úbytek zesílit pomocí OZ a snížit Rx.

Jinak využít vstup 7-Ipk , od toho tam je + výstupní napětí spočítat třeba o volt výš, než LED potřebuje. Nebude to tak jednoduchý, ale pro známý vstupní napětí a výstupní proud do LED se dá najít kompromis.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
cafenet
Příspěvky: 428
Registrován: 14 říj 2004, 02:00
Bydliště: RK

#3 Příspěvek od cafenet »

jak to myslíš stím "Bez zásahu do smyslu schematu" je ještě nějaká jiná možnost ? pokud ne tak bych to viděl na ten OZ (nebylo by schematko s orientačníma hodnotama ?)
mam postavenej step-up měnič a zkoušel jsem proud nastavit pomoci 7-ipk ale ten nastavenej proud se dost hejbe se vstuním napětím, pracuje ale asi dobře jako ochrana konc. trazistoru

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#4 Příspěvek od helios »

No neviem, mne sa to zdá príliš veľký rozsah napájacieho napätia na to, aby to bolo realizovateľné.

http://www.nomad.ee/micros/mc34063a/index.shtml
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Z čeho to budeš napájet ?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
cafenet
Příspěvky: 428
Registrován: 14 říj 2004, 02:00
Bydliště: RK

#6 Příspěvek od cafenet »

pravděpodobně 12v akumulátor ale chtěl bych aby to pracovalo v šírokém rozsahu napajecího napětí 6- 24v

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od jankop »

Ten rezistor R1 ve tvém schématu je podle mého názoru zbytečný. Na druhé straně Rsc cca 0,4ohm bych rozhodně nevypouštěl. Zapojení OZ by mělo fungovat. Pochopitelně je potřebné zablokovat napájení OZ kondenzátorem.
Ten Rsc by vlastně měl stačit 0,22 ohm, pouze jako protizkratová ochrana, nastavená na maximální povolený proud spínače.
Přílohy
driverOA.JPG
(24.51 KiB) Staženo 166 x

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

cafenet píše: mam postavenej step-up měnič a zkoušel jsem proud nastavit pomoci 7-ipk ale ten nastavenej proud se dost hejbe se vstuním napětím, pracuje ale asi dobře jako ochrana konc. trazistoru
To je logický, proto jsem se ptal na napájení.

Postav to s tím OZ, schema máš, jenom dodrž zmíněnej OZ, s jiným by to nemuselo fungovat.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#9 Příspěvek od termit256 »

Mas nejaky zvlastni duvod proc pouzit zrovna MC34063?
Existuje spousta chipu ktere se na danou aplikaci hodi mnohem lip, viz. napr.
http://www.national.com/pf/LM/LM3407.ht ... gn%20Tools

Osobne si vsak myslim, ze babrat se v dnesni dobe s necim takovym jako je LED driver je ztrata casu, kdyz si ho muzes koupit hotovy za par korun treba http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.7426

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od jankop »

Nevím jak autor dotazu, ale já bych pár důvodů měl.
MC34063 je u nás bezkonkurenčně nejdostupnější a nejlacinější obvod pro spínané zdroje. Stojí 8,50Kč v GME. Než mi přijde něco z DX, tak to trvá měsíc. Často přijde jiné zboží než si člověk objedná, specifikace nic moc, kvalita často mizerná. Mimochodem, ten tvůj odkaz na DX je vlastně pouze direct driver, který můžeš využít jen ve speciálních případech. Ten nepoužívá žádné speciální obvody, je to v podstatě jeden FET a MCU 12F629, ideální téma pro bastlíře, udělat si řízení výkonu podle sebe.
Existuje několik set obvodů pro LED drivery, jeden pěknější než druhý. Když budu chtít cca 5000 kusů, tak není problém. Ale sehnat třeba ten LM3407 v kusovém množství bude určitě dřina. A když něco vymýšlím, tak jedno z mých základních kritérií je i dostupnost součástek. Proto ani ve škemrání o vzorky nevidím rozumné řešení.
termit256 píše:Osobne si vsak myslim, ze babrat se v dnesni dobe s necim takovym jako je LED driver je ztrata casu, kdyz si ho muzes koupit hotovy za par korun...
S čím má podle tebe cenu se babrat?

Uživatelský avatar
cafenet
Příspěvky: 428
Registrován: 14 říj 2004, 02:00
Bydliště: RK

#11 Příspěvek od cafenet »

přesně tak obvod je levnej snadno sehnatelnej kupovat a schánět hotový moduly určitě nebudu - to už potom není o bastlení
zaražej mě ty ruzný konstrukce který jsou na webu a v AR s linearníma stabilizátorama jako zdroj konst. proudu
rozumnou konstrukci nabiječky, a zdroj proudu pro led pomalu ani nenajdeš všude jsou nacpaný lm317 nebo tranz - výborný topení na zimu

potřeboval bych ovšem ještě pomoci s MC34063 aby to drželo nějaký rozumný napětí na výstupu i při odpojení led to by potom vylítlo napětí hodně vysoko a vodešel by výstupní kond.
DÍKY ZA ODPOVĚDI

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od jankop »

Ochranu při odlehčení?

http://www.fancon.cz/led-lamp-driver/le ... river.html

Tedy mám na mysli zapojení ZD vhodného napětí a příkonu paralelně k výstupním svorkám.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#13 Příspěvek od termit256 »

cafenet píše:přesně tak obvod je levnej snadno sehnatelnej kupovat a schánět hotový moduly určitě nebudu - to už potom není o bastlení
Podle tehle logiky bys taky mohl odmitnout pouzivat integrovane obvody a delat vse z tranzistoru :-) Ber ten modul jako vetsi IO.
Odkaz byl jen priklad, maji jich tam mraky. Treba zde http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.13554 mas modul primo na sitove napeti za cca 50,- coz je tak polovina postovneho z GM.

Uživatelský avatar
cafenet
Příspěvky: 428
Registrován: 14 říj 2004, 02:00
Bydliště: RK

#14 Příspěvek od cafenet »

MC34063 mě zajmá taky ve spojení s MC33340 kde se používa LM317 běžně jako zdroj proudu případně i další aplikace a v tomhle případě je modul pro led kničemu

Uživatelský avatar
cafenet
Příspěvky: 428
Registrován: 14 říj 2004, 02:00
Bydliště: RK

#15 Příspěvek od cafenet »

tady sem to ještě upravil aby to hlídalo i napětí
je tam nějaká chyba? nebo něco udělat lépe?
Přílohy
mc34063-.gif
(10.61 KiB) Staženo 341 x

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“