Gramo preamp Actidamp mk. IV - nastavení zesílení

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#16 Příspěvek od EKKAR »

Tohle taky může být vadným švábem - zkus i operáky ze servosmyček! Mně v Actidampu Mk.II kmital jeden šuplíkový MAC157 s periodou asi 10 sekund - a bylo to teplem, když jsem na něj položil prst (zvětšený odvod tepla), perioda se prodloužila! Taky mimochodem pěkně nepěkně topil - ale to už je osud, je ve stejnosměrné smyčce, takže topí... Po výměně za jiný kus právě přinesený z prodejny bylo po kmitání - podezřelý kus letěl do pytle na odpad a já mám pokoj...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od jef111 »

A zjistil jsi aspoň který ten operák to dělá??
To je první krok. Nemůžeš vařit párky když si nezehřeješ nejdřív vodu.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#18 Příspěvek od PCman »

Actidamp má vlastní zdoj a je mimo předzes. Nebo co myslíš?

Jak už jsem psal výše, tak jsem všechny operáky mezi sebou prohodil z dobrého kanálu do toho vadného, ale nic se nezměnilo, takže operáky jsou asi v pořádku.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#19 Příspěvek od EKKAR »

half-life2 píše:nemas predzosilovac alebo korekcie napajane na zdroj zosilovaca???vtedy to robi bordel .
Half-life2 myslel, jestli nemáš napájení Actidampu odvozené z napájení koncového zesilovače - tím by se mohly úbytky napětí z nevhodně připojeného místa odběru přenést na předzesilovač a "vtedy robiť bordel" - bez urážky, chci přesně citovat, je to naprostá pravda.
PCman ale píše, že operáky vyměnil mezi kanály a dělá to pořád a že k Actidampu má samostatný zdroj - tož kua, chlopi, co s tém?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od jef111 »

Sákriš kolikrát to mám ještě říkat!
Je potřeba zjistit, na kterém místě ten jev vzniká, tedy u kterého OZ. Podle projevů bych si dovolil tvrdit, že to bude v obvodu některého serva, nejspíš toho výstupního. Operákama to nebude řekl bych, leda že by některý kmital, ale pokud je všechno správně zapojeno (a OZ jsou evidentně v pořádku) tak nemá důvod. Takže bude chyba v nějaké externí součástce okolo OZ, ketrá má vliv na nastavení zesílení, případně tam chybí nekterý kond na zpomalení reakce serva. Buď je vadná některá součástka nebo a to bych řekl spíš - je přerušený některý spoj, miniaturní trhlinka při výrobě nebo naopak je někde zkrat. Na to je nejlepší vzít pípák a všechny spoje v tom místě propípat. Ale znovu říkám, je potřeba přesně lokalizovat závadu, jinak si zbytečně přiděláš fůru práce.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#21 Příspěvek od EKKAR »

Tohle jsem řešíval vyndáním integráčů (nejen operáků v předzesilovačích), natřením spojů roztokem kalafuny v acetonu nebo benzínu a postupným přejetím všech spojových cestiček nažhavenou páječkou a "cínem" - prostě žárovým pocínováním. Při vytipované oblasti, kde by mohla být trhlinka, je to rychlejší, než hledat prasklinu pípákem. Nesmí se to přehnat, ale je to cesta, jak zvýšit spolehlivost spojového obrazce. Zároveň je potřeba si pohlídat, aby roztavený cín nezpůsobil zkraty - což by byl zdroj dalších těžko identifikovatelných poruch...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#22 Příspěvek od PCman »

Tak jsem to probíral i s konstruktérem P.Dudkem a napsal mi že poslední šance jak odhalit chybu je to hodit na škopek ale k tomu nemám přístup ani neznám nikoho kdo osciloskop má.To je teda prů...r

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#23 Příspěvek od EKKAR »

Nevím, třeba přinesu sovu do Athén, ale zkoušel jsi sice poměrně drastickou, ale podle mne docela užitečnou metodu vyřazování částí zapojení postupným odpojováním od napájení?
Prostě se postupně přerušují napájecí cesty na DPS k jednotlivým blokům (v tomto případě operákům v každém stupni) a zkouší se, co to udělá na konci. Tak se dá zjistit, která část je pro vznik problémů nejkritičtější. Sice se tak (někdy) trošku poškodí DPS, protože ne vždy se dá vytáhnout sériový odpor z napájecího RC článku, takže se musí přeškrábnout cestička na spoji - ale metoda funguje...
Takže prostě zkus odpojit (postupně) jednotlivé servozesilovače od výživy - a uvidíš, který je lump...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#24 Příspěvek od sinclair »

A jen tak mimochodem, přepóloval jsi C28? On je totiž na osazováku zakreslenej se špatnou polaritou.
MAC155 nebo 157 nemají v nf obvodech co dělat, i když jde jen o servo.

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od jef111 »

sinclair píše:.... MAC155 nebo 157 nemají v nf obvodech co dělat, i když jde jen o servo.
O tom by se dalo dlouze diskutovat...
Já si naopak myslím, že MAC155 nebo 156 jsou pro audio dost dobré, zvukově se mi vždy líbily víc jak MAA501..., 741, 748 a podobně. 157 jde už hodně vysoko a někdy to dělá problém, pro audio ta 157 asi nemá smysl. Ale pokud se jim věnuje patřičná péče v blokování a dobrém návrhu desky, nikdy jsem neměl problém.
V diskutovaném servu mám na jednom kusu preampu MAC156 a nebyl s tím nikdy žádný problém. Přechodně byly i v druhém kusu co jsem postavil (a později přestavěl s lepšími OZ) a taky pohoda. Ba dokonce při odpojení toho kondíku 1uF proti zemi na vstupu druhého serva (pozici teď z hlavy nevím) se chovaly v odezvách na napěťový skok o chloupek lépe než LFka.

Všude použít nejdou, to je jasné...
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“