Kondenzátory a ESR

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Chris18
Příspěvky: 120
Registrován: 01 čer 2008, 02:00

Kondenzátory a ESR

#1 Příspěvek od Chris18 »

PLS Vysvětlí mě někdo co je to ESR, mám doma Měřák na kondy s rozsahem 200pF - 20mF :D

Chápu, že když je ta kapacita menší o moc než je napsáno na obalu kondíku, že je špatnej, ale už se mi stalo, že namísto 470uF měl kondík 670uF - nechápu tomu á ještě mi vysvětlete co je to ESR.

Byl bych móóóc vděčnej.

Uživatelský avatar
Chris18
Příspěvky: 120
Registrován: 01 čer 2008, 02:00

#2 Příspěvek od Chris18 »

No jo teď jsem se dočet, že ESR, je Ekvivalentní sériový odpor, ale jak to funguje, PLS vysvětlete někdo, kdy poznám, že je kondík špatnej podle měření ESR?

Uživatelský avatar
Chris18
Příspěvky: 120
Registrován: 01 čer 2008, 02:00

#3 Příspěvek od Chris18 »

Těď jsem o tom četl v A-RADIU 2/2003 na stránce 20, článek od Miloše Zajíce.

Ale ješte mi to někdo přibližte, více z praxe :D

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#4 Příspěvek od rezis »

Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#5 Příspěvek od helios »

ESR - Equivalent Serial Resistance
Týmto meračom sa vlastne meria jeho vnútorný odpor. Kondenzátor totiž môže mať požadovanú kapacitu, ale hlavne vplyvom vysychania elektrolytu mu prudko vzrastie vnútorný odpor, a tým sa stáva nepoužiteľný hlavne vo filtráciách zdrojov, pretože nie je schopný akumulovať špičky a tým vzniká veľké zvlnenie. (hlavne u impulzných zdrojov).
ESR merač vlastne striedavým prúdom malého napätia meria prechádzajúci prúd kondenzátorom, a v závislosti na pretekajúcom prúde ukáže, či je jeho vnútorný odpor vzhľadom ku danej kapacite v norme.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Chris18
Příspěvky: 120
Registrován: 01 čer 2008, 02:00

#6 Příspěvek od Chris18 »

helios píše:ESR - Equivalent Serial Resistance
Týmto meračom sa vlastne meria jeho vnútorný odpor. Kondenzátor totiž môže mať požadovanú kapacitu, ale hlavne vplyvom vysychania elektrolytu mu prudko vzrastie vnútorný odpor, a tým sa stáva nepoužiteľný hlavne vo filtráciách zdrojov, pretože nie je schopný akumulovať špičky a tým vzniká veľké zvlnenie. (hlavne u impulzných zdrojov).
ESR merač vlastne striedavým prúdom malého napätia meria prechádzajúci prúd kondenzátorom, a v závislosti na pretekajúcom prúde ukáže, či je jeho vnútorný odpor vzhľadom ku danej kapacite v norme.
Už to chápem, lebo mám tu jeden príspevok v sekcii autorádiá SENCOR SCD-3404MR. No ja by som jak 🤐 zmeral len kapacitu a nakoniec by to bolo všetko naprd. Je tam asi 60 kondíkov.

Toto už sa toho autorádia netýka, len pre zaujímavosť mi ešte vysvetli, ako je možné, že mám kondenzátor 470uF a merák mi ukazuje 670uF

Ďakujem helios. 8O

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#7 Příspěvek od helios »

Ak to bol kondík z produkcie Tesla, tie mávali toleranciu kapacity -20% až +50%, u kondíkov dnešnej ázijskej výroby to už nehrozí, tam sú skôr tolerancie +0% až -30%. Až tak na nás šetria... :wink:
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
pavel16
Příspěvky: 821
Registrován: 19 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litovel

#8 Příspěvek od pavel16 »

Měřič ESR je neocenitelný,při hledání vadných kondů.Zrovna jsem opravoval od Vermony starej kousek automatického bubeníka - byly tam dva české elyty a oba byly v tahu. S tím měřákem nalezena závada téměř okamžitě.

Uživatelský avatar
Michal0
Příspěvky: 99
Registrován: 05 led 2006, 01:00

#9 Příspěvek od Michal0 »

Mal som merač ESR je to velmi dobrá vec, no niekde som ho zabudol na oprave.Netušíte kde sa dá kúpiť samozrejme na Slovensku, na zhotovenie som si nikdy nenašiel čas.

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#10 Příspěvek od Killroy »

Proboha proč stále nová vlákna na téma kondy, ESR a jeho měření. O ESR, kondech a jejich kvalitě se toho tady napsalo stohy. Chris18: používáme tlačítko "Hledat". Pokud zadáš do vyhledávání výraz "ESR", tak máš co číst do večera...

Killroy

Odpovědět

Zpět na „Poradna“