Osciloskop BM556 - nesvítí obrazovka

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#76 Příspěvek od masar »

Tak začni kontrolovat součástky obvodu přivádějící napětí na běžec potenciometru R138. :wink:

p.s. tedy odpor R139(27R) a C135(10n)

edit: ...vyšetřování skončeno, zapomeňte... :wink:

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#77 Příspěvek od masar »

Už jen zbývá sehnat ty tunelové diody...
A tady ses díval?:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... c&start=15
:wink:

Uživatelský avatar
NNNTomas
Příspěvky: 77
Registrován: 22 zář 2005, 02:00

#78 Příspěvek od NNNTomas »

V Denklu jsem se už asi před 2měsícema ptal, už je nemají. Mají jen
?GE132? - teď si nevzpomenu...

Uživatelský avatar
Sunmay
Příspěvky: 171
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

#79 Příspěvek od Sunmay »

Mám problém s BM566, jak jinak, než že nesvítí obrazovka, rožne se jen v mezipoloze beamfinderu, prostě při jeho mačkání a pouštění, nemáte stím někdo zkušenost.
Při uplném zmáčknutí beamfinderu se nic neděje - obrazovka nesvítí. Jinak funguje všechno, časovky a tak, průběh se zobrazí právě té mezipolozo při mačkaní.
Díky

edit:
no ještě jeden objev ....
na isostatu beafinderu jsou zapojené dvě dvojce (spínače) a jedna trojice přepínač. Pokud je dvojice, která je blíž k panelu rozpojená a dvojice, která je od panelu dál je sepnutá, tak obrazovak svítí a vše funguje jak má. (tlačítko nezmáčknuté)
Ale příjde mi jako prasárna to jen tak spájet, raději bych příčinu odstranil než přemostil.
Jak sem se dostal k elektrotechnice? No to je jednoduché, kdy sem byl malý měl sem strašně moc rád stavebnice a to mi zůstalo ... a řekněte mi, která stavebnice má víc součástek :D

Uživatelský avatar
Sunmay
Příspěvky: 171
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

#80 Příspěvek od Sunmay »

Na jednom pinu je (z těch co je nutné propojit je -12 a na druhém +3,4, pokud je spojím zústává napětí na -12V.

jediné co mě napdlo, že by to mohlo být, je že není napětí -12V přivedeno přes R168 (100R) a R167(2k29) na emitor E161(KSY62B)
Jak sem se dostal k elektrotechnice? No to je jednoduché, kdy sem byl malý měl sem strašně moc rád stavebnice a to mi zůstalo ... a řekněte mi, která stavebnice má víc součástek :D

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#81 Příspěvek od masar »

Zkontroluj všechna napájecí napětí, hlavně U201, U202 (napětí na katodě a mřížce obrazovky). Pak můžeš zkusit odpojovat R162, R163, R164, pro zjištění jejich jasového "příspěvku". Dál se uvidí. :wink:

p.s. Jak k situaci došlo? Náhle...postupně...?

Uživatelský avatar
Sunmay
Příspěvky: 171
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

#82 Příspěvek od Sunmay »

Právě, že se to stalo nejdou prostě sem po delší pauze asi 14 dní zapl a obraz nikde.

Jestli můžu teda dotaz jaká mají být ta napětí. nemám totiž kompletní dokumentaci?
Jak sem se dostal k elektrotechnice? No to je jednoduché, kdy sem byl malý měl sem strašně moc rád stavebnice a to mi zůstalo ... a řekněte mi, která stavebnice má víc součástek :D

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#83 Příspěvek od masar »

Asi sis neprohlédl toto vlákno, jinak bys našel odkaz na dokumentaci, kterou používám i já: http://www.radiotechnikatabor.cz/tesla/bm566a.zip

Ta napětí jsou:
+12V
-12V
+5V
+48V
+80V
+120V
U201: -1950V
U202: -2050V + U212(výstup zesilovače Z)(-1980V až -2050V)
:wink:

p.s. Také zkontroluj přítomnost přisvětlovacích impulsů na vstupu zesilovače Z při činnosti časové základny. Ale spíš bych tipoval na "ujetí" některého z napětí U201, U202.

Uživatelský avatar
Sunmay
Příspěvky: 171
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

#84 Příspěvek od Sunmay »

jdu se zastřelit .... tak sem si udělal roztomilej dělič ... na měření toho napětí ... no a měřím druhý bod a prask a ted to nesvící vůbec ... sakra ten dělič byl z dost velkých odporů a i dokonce byl dimenzován na to napětí a je to v ... sakra že lezu do techniky ve které se nevyznám, kdybch zůstal u svojich +-30V tak by to bylo v pohodě ... obraz už nejde ani když mu domlouvám ... jen při zapnutí nebo vypnutí ... ale nic nezasmrdělo ...
Jak sem se dostal k elektrotechnice? No to je jednoduché, kdy sem byl malý měl sem strašně moc rád stavebnice a to mi zůstalo ... a řekněte mi, která stavebnice má víc součástek :D

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#85 Příspěvek od masar »

Tak nejprve zjisti, jest-li kmitá měnič (žhavení obrazovky). Dále přeměř všechna nízká napětí síťového zdroje (viz výše). Pak budem postupovat dál. :wink:

Uživatelský avatar
Sunmay
Příspěvky: 171
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

#86 Příspěvek od Sunmay »

No ted to asi budu muset vydržet s C1-118A, ale jak bude trochu času tak se do toho vrhnu teď mě čeká učení se na maturitu ... ale díky moc za rady.
Jak sem se dostal k elektrotechnice? No to je jednoduché, kdy sem byl malý měl sem strašně moc rád stavebnice a to mi zůstalo ... a řekněte mi, která stavebnice má víc součástek :D

NT

#87 Příspěvek od NT »

Dají se místo GE134 použít v nouzi tunelky GE132?

Uživatelský avatar
cak
Příspěvky: 11
Registrován: 10 led 2008, 01:00

#88 Příspěvek od cak »

Potřebuju radu
Mam osciloskop Tesla BM 566A, nefungovala mu obrazovka nešlapalo napěti -12V. To už sem spravil. Při přepnutí X-Y se na obrazovce zobrazují pruhy s hora dolu o šířce asi 1,5 cm. Při jiných funkcích se na obrazovce zezobrazí vůbec nic. Mohl by mi někdo poradit kde by mohla být zaváda? :cry: Předem děkuji

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#89 Příspěvek od workhard »

Teď jsem taky řešil mou BM556 - zmizel paprsek,byl akorát bod při beamfinderu. Naštěstí stačilo jenom zakvrdlat tranzistorama v paticích a je to zatím OK :breakdance:
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
t805
Příspěvky: 5
Registrován: 25 úno 2020, 01:00

#90 Příspěvek od t805 »

Sunmay píše:Mám problém s BM566, jak jinak, než že nesvítí obrazovka, rožne se jen v mezipoloze beamfinderu, prostě při jeho mačkání a pouštění, nemáte stím někdo zkušenost.
Při uplném zmáčknutí beamfinderu se nic neděje - obrazovka nesvítí. Jinak funguje všechno, časovky a tak, průběh se zobrazí právě té mezipolozo při mačkaní.
Díky

edit:
no ještě jeden objev ....
na isostatu beafinderu jsou zapojené dvě dvojce (spínače) a jedna trojice přepínač. Pokud je dvojice, která je blíž k panelu rozpojená a dvojice, která je od panelu dál je sepnutá, tak obrazovak svítí a vše funguje jak má. (tlačítko nezmáčknuté)
Ale příjde mi jako prasárna to jen tak spájet, raději bych příčinu odstranil než přemostil.
Dobrý večer,

Mám obdobný problém s BM 566A. chová sa presne podľa popisu vyššie. Pri pokusoch som zistil, že "medzipoloha" tl.BEAMFIND pripojí po dobu stlačenia -12V na pin č.18 dosky 1AF02118, vtedy obrazovka svieti (zobrazuje priebeh, ide ho nastaviť vertikálne aj horizontálne, jediné čo nefunguje je potenciometer JASU(jas je maximálny). Ďalej som postupoval tak, že som postupne odpájal všetky vstupy jasovej modulácie. Po odpojení tieneného vodiča z pinu č.9 začal scop fungovať normálne, obraz je viditeľný ide posúvať vertikálne aj horizontálne, funguje aj JAS. V priebehu z kalibrátora je vidno aj ako keby nezatemnený beh medzi dvoma "obdĺžnikmi". Meral som napätie na tienenom vodiči, ktorý sa pripája na pin č.9, nameral som cca +0,8V. Na pine č.9 som nameral cca -0,7V (vtedy scop funguje), po pripojení vodiča na pin č.9 napätie stúpne na cca -0,5V. (vtedy nevidno na obrazovke nič.) Potreboval by som zistiť ako funguje jasová modulácia, prípadne kde hľadať problém.
Ďakujem za všetky informácie.
Nikto nič ?

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“