VCR LG LV4987 problem s stereo v LP

Poruchy, opravy, tipy, triky, servisní menu

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

VCR LG LV4987 problem s stereo v LP

#1 Příspěvek od durkovic »

zdravím,

v poslednom čase pozorujem na svojom videu že pri nahravaní zvuku (je jedno či len zvuk alebo aj s obrazom) v režime LP mi potom následne po prehrávke tak akoby prská pravý kanál, podobá sa to na skrčený okraj pásky ale video vedie pásku bez jej sebamenšieho poškodenia, rollnami som nehýbal, A/C hlavou asi ťažko pretože ta je na troch šrubkach s pružinkami, žiadne nastavenie výšky. neviete čo by s tým mohlo byť ??? zaznam zvuku na SP je špičkový. o video pravidelne pečujem a stale cca za pol roka je vyčistene, a nanesená nová vazelínka na drahu rollien.

diky za pripadne rady
Budu-li moci, tak nepřijdu, ale nebudu-li moci, pak určitě přijdu

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

A to ti dělá u nových nahrávek nebo to špatně čte jen ty staré?
Chce to zkontrolovat stav FM signálu z hlav, zpravidla není dostatečně silný, aby nasytil omezovač. Přitom také zjistíš, jestli jedna z hlav pro audio už není zralá na odchod (střídavě po půlsnímku větší a menší amplituda snímaného průběhu).
Nebo se ti hnula výška jednoho (nejspíš pravého) z vodicích sloupků - to zase uvidíš pravidelně kolísající amplitudu, nejčastěji lineárně se zmenšující ke konci půlsnímku, tedy špatný úhel bubnu vůči pásku.
Přece jen při LP z té stopy zůstane skutečně nudlička nějakých 23um široká a na té délce stopy není snadné udržet správné nastavení trackingu. Zvukové hlavy pro vícerychlostní videa mají obvykle šířku stopy 23-27um, jak tvrdí výrobci, ale nikdy jsem to neměřil.
On se ten záznam velkých vlnových délek "rozlije" do šířky a teprve další stopa mu při záznamu tu šířku zase upraví.
Ovšem při snímání, pokud hlava vybočí ze stopy o více, než třetinu, kterou zasahuje do stopy následující nebo předcházející, dojde k zarušení jiným nahraným signálem. To při SP dlouho nehrozí, protože to má hlava do sousedních stop podstatně dál.
Ten přeslech ze stopy do stopy je bolest, kterou nelze tak elegantně obejít náklonem štěrbin hlav jako u obrazu - zaznamenávaný signál má velkou vlnovou délku (kmitočty kolem 200kHz).

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od durkovic »

Hill píše:A to ti dělá u nových nahrávek nebo to špatně čte jen ty staré?
Chce to zkontrolovat stav FM signálu z hlav, zpravidla není dostatečně silný, aby nasytil omezovač. Přitom také zjistíš, jestli jedna z hlav pro audio už není zralá na odchod (střídavě po půlsnímku větší a menší amplituda snímaného průběhu).
Nebo se ti hnula výška jednoho (nejspíš pravého) z vodicích sloupků - to zase uvidíš pravidelně kolísající amplitudu, nejčastěji lineárně se zmenšující ke konci půlsnímku, tedy špatný úhel bubnu vůči pásku.
Přece jen při LP z té stopy zůstane skutečně nudlička nějakých 23um široká a na té délce stopy není snadné udržet správné nastavení trackingu. Zvukové hlavy pro vícerychlostní videa mají obvykle šířku stopy 23-27um, jak tvrdí výrobci, ale nikdy jsem to neměřil.
On se ten záznam velkých vlnových délek "rozlije" do šířky a teprve další stopa mu při záznamu tu šířku zase upraví.
Ovšem při snímání, pokud hlava vybočí ze stopy o více, než třetinu, kterou zasahuje do stopy následující nebo předcházející, dojde k zarušení jiným nahraným signálem. To při SP dlouho nehrozí, protože to má hlava do sousedních stop podstatně dál.
Ten přeslech ze stopy do stopy je bolest, kterou nelze tak elegantně obejít náklonem štěrbin hlav jako u obrazu - zaznamenávaný signál má velkou vlnovou délku (kmitočty kolem 200kHz).
diky hill,

u starých nahrávok no cca ročných aj pol, to robí taktiež´, aj ked predtým video ich prehrávalo normálne, aj nahrávky z stareho JVC videa teda STREO stopu prehráva teraz s tým takým prskaním, ľavý kanál ide v pohode, mono stopa taktiež, video stale u oboch režimov (SP aj LP) najde tak cca do 3 sekund HiFi STEREO stopu takže detekcia stereo je OK asi. obrazový zaznam na LP je OK povedal by som že veľmi kvalitný. čo sa týka stereo zvuku na LP je stale s tým prskaním ale stale iba v pravom reproduktore veže alebo TV. Vyskušal som už zaznam na viacere kazety (emtec, sony, maxell, tdk, skc a ine) všade rovnako, jedine čo ma napadá je to že som fakt pri tom čistení mohol pohnuť niektorou s rolien, aj ked sa to v stabilite a čistote obrazu neprejavilo.

tak teraz váham na čo mrknuť, na čo šahnuť?

v tom videu už moc veľa nevykuzlim je to jeden mainboard a na nom všetko , s týmito novodobými videami nemám skusenosť čo sa týka elektroniky (okrem zdrojov) . aj ked musím vyklopať, kvalitne video.

tak diky za nápovedu
Budu-li moci, tak nepřijdu, ale nebudu-li moci, pak určitě přijdu

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Vzhledem k tomu, že obě hlavy nahrávají oba kanály současně, je spíš pravděpodobné, že z jedné z nich leze při snímání už málo a halt pravý kanál, který používá vyšší nosnou, bude na úroveň signálu mlsnější.
Bez měření ve snímacím zesilovači osciloskopem toho moc nezjistíš, ale to už jsem tu psal.
Jestli začneš naslepo hýbat mechanickým nastavením, můžeš si zadělat na ještě větší potíže.

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od durkovic »

jo jo ved prave to ale nemyslim že by bola videohlava odpravená po dvoch rokoch, tak ešte uvidím čo s tým urobím ale žeby to bola rovno hlava ? hm ... bolo by to veľmi zaujímave. jedine že budem provozovať HiFi zvuk na rýchlosti SP a na LP sa vykašlem ale budem ju používať len ako bežne nahravanie z TV atd. jedine ma mrzí to že všetky albumy muziky zo stareho JVC su v LP
Budu-li moci, tak nepřijdu, ale nebudu-li moci, pak určitě přijdu

Uživatelský avatar
PavelN
Příspěvky: 274
Registrován: 13 bře 2008, 01:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od PavelN »

Opotřebená hlava po dvou letech není v dnešní době nic neobvyklého protože tam místo kvalitního materiálu daj bláto které je po záruce v čudu a nutí zákazníka koupit nový stroj(dnešní doba je nato úžasná). Kde jsou doby kdy VH držely 10-12 let bez problémů :evil:

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#7 Příspěvek od keemo »

pavel: dva funkčné AVEXy 6570 čo mám doma sú toho dôkazom...tretí skončil u kamošky,tiež funkčný....

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od durkovic »

zdavím páni,

tak som sa potešil aj mi trocha odlahlo, naštastie videohlavy LP niesu opotrbovane, presvedči som sa o tom pri zazname TV programu v režime LP zvuk je tam čistý a krasny, ako originál, video som ešte raz rozobral a prečistil hlavy takou "gumou" so sklenných vlakien. pomohlo to , teraz už aj prehráva zaznamy tak ako má aj na LP. Spojil som sa s jedným dodavateľom videohláv a ten mi potvrdil že LG garantuje u tochto aj nižších modelov hraciu dobu alebo životnosť za normalnych okolonosti (žiadne extremy uživania videa) 8000 hodín prehravania alebo zaznamu.
jednu vec čo som s videa vyhodil ešte pred čistením bol ten valček automatiky čistenia hlav, video používam normalne, žiadne extremy , ale je pravda že nieje dna kedy by v nom nebežala kazeta, aspon si poriadne overím koľko vydrží mechanicka čast videa od LG, philips a funai ma sklamali už po 6 mesiacoch, toto LG krasne splna nároky už druhým rokom.

tak diky za rady a tipy

pekný vikend prajem
Budu-li moci, tak nepřijdu, ale nebudu-li moci, pak určitě přijdu

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#9 Příspěvek od keemo »

s tym valcekom na cistenie hlav-ked je dobre zadrbkany,dokaze hlavu po vycisteni zaniest v priebehu jrdneho zalozenia kazety...takto ma potrapil jeden philips to bol myslim...dost dlho mi trvalo hlavu vycistit a ked sa podarilo dostat obraz,ten parchant mi ju znova zas.ral...

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od durkovic »

zdravím páni,

tak som prišiel na ozajstnu podstatu toho prečo je po čase používania videa (zvyčajne 2 rokoch) zlý zvuk HiFi stereo pri rýchlosti LP. Na stôl sa mi dostal LG LV4981 presne s tou poruchou čo som mal ja, tu už žiadne preventívne čistenie mechaniky nepomohlo, tato zavada je spôsobená OPOTREBOVANÍM !!! prítlačnej kladky. naozaj po dvoch rokoch aktívneho používania je kladka celá lesklá (síce nieje tvrdá) tak ako núdzove riešenie som to odmastil a potom zdrsnil povrch kladky, a vida! HiFI na LP je opäť ako z noveho videa krásny zvuk, tracking prebieha rýchlejšie. takže v najbližšej dobe odjednám dve nove prítlačné kladky, pre ten čo mám na stole a pre ten môj sukromný. ten totiž behá každý druhý deň. takže to bude asi potrebovať pretože tracking mu trvá trocha dlhšie.

takže tolko moje zistenie, len ma udivuje že prítlačná kladka je po dvoch rokoch aj u stroja ktorý behá len občas je lesklá pritl. kladka. asi tie nove kladky nič nevydržia, inač mechanika je držák, zatial nepozorujem žiadne iné opotrebenie.
Budu-li moci, tak nepřijdu, ale nebudu-li moci, pak určitě přijdu

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#11 Příspěvek od konosuke »

to bude mechanikou a vedením pásku v kazetě, stalo se mi taky. ztrácí se barva, obraz zrní a kolísá zvuk, auto tracking bliká, výšky v háji. VCR hi-fi toshiba 6-hlaváč. na cizím videu dobrý, byl nerovnoměrně namotán pásek, velký odvíjecí odpor. pomohlo rychle 2-3x převinout tam a rewind zpět.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od durkovic »

aha takisto dobrý tip ale všetko nasvedčuje na vadu pritlačnej kladky, paska sa odvíja celkom ľahko, nepočuť žiadny pískot ani nič čo by nasvedčovalo nejakemu odporu. pozeral som na rollny a tam je paska rovnomerne odvalovaná valčekmi v rolne nikde sa tam nekrivý ani inak nedeformuje. tu bol problem že zaznamy urobené na tomto videu v LP blbli (po zvukovej stranke) samozrejme aj iné zaznamy. proste vo zvuku boli sikavky a praskot ako ked nieje tracking doťiahnutý až do konca.

Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#13 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

vim že je to reakce pozdě ale moje LG LV3798 (HiFi) jede po necelých deseti letech stále perfektně hlava furt původní jen čištěna a to video u původních majitelů jelo vážně často! koneckonců nálepka 8000hrs strong head nebude jen lež, LG nejsou svině je to poctivá značka

Odpovědět

Zpět na „DVD, VHS, SAT “