čištění laseru

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#16 Příspěvek od Crifodo »

U dobře přístupných mechanik stačí očistit čočku vatičkou na párátku, namočenou zlehka do čisticí směsi (vynalezené na protest proti metodám práce jistého nejmenovaného operátora bubnového skeneru a pojmenované kyselina Kojecká: 80 dílů destilky, 5 dílů saponátu na smáčení filmů Fomapon, 15 dílů ethanolu) a jede se dál.

U špatně přístupných mechanik je lepší se na takovou práci *******
Totéž u mechanik, které byly v prostředí, kde se vypaluje zobák.

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#17 Příspěvek od Ivan_Ryger »

tak toto ste páni nezažili, dievčina treskla discmanom o zem, urvali sa závesné vlákna optiky.
Rozobral som asi 5 CD mechaník, poodletovával som jemné závesné vlákna, vložil do medzier medzi optikou a ostriacimi magnetmi papierové vložky, zaletoval vlákienká a kvapol kvapku extra hustého silikónového oleja na zatlmenie vibrácií a optika do dnešného dňa chodí...
Po 3. hodine práce mi lepilo...
No čo neurobí človek pre pekné oči...

Ináč mal som v oprave jednu optiku KSS213, ktorá bola tak zahúlená od dechtu, že som ju celú chcel vyšmariť, no nakoniec som sa poddal, otvoril ju, očistil zrkadielko izopropanolom a na môj podiv ono to ide i bez ultrazvukovej čističky...


BTW na čistenie optík zo
skla je najlepší éter, nezanecháva matné škvrny, no je nepoužiteľný na plasty.
Na plastové šošovky je výhodný izopropylalkohol, nakoľko s vodou vytvára azeotropnú zmes, ktorá má nízku tneziu pár a preto sa rýchlo odparuje...

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od pajosek2 »

No ono je nejlepší vyměnit čočku,ale je dost blbý,že je balená po kilech a musíš koupit celé balení. Zase na druhou stranu máš do konce kariéry vystaráno. :lol: :lol: :lol:
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#19 Příspěvek od keemo »

Ivan-KLOBUK DOLU ja by som nemal na to nervy...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#20 Příspěvek od Crifodo »

Ivan_Ryger píše:No čo neurobí človek pre pekné oči...
jo, motivace pomocí feromonů je sviňa :twisted:
hlavně to člověk musí od začátku brát jako dotaci, nikoliv investici.

Kuřáci se svým dehtem jsou tradičně čuňata... optika, mag. pásky, nepořádek, požáry... hubit!

Uživatelský avatar
feketek
Příspěvky: 67
Registrován: 22 črc 2007, 02:00
Bydliště: Štramberk

#21 Příspěvek od feketek »

Každopádně díky za tolik informací,kdybych to měl podle každé vyzkoušet,tak skončím asi na dně CD přehrávače :D ,uvažoval jsem i o výměně,ale u mě by to byla investice přes tisícovku,tak jsem to zkusil tou vatou na špejli s vodou ředěným lihem a koupil jsem kvalitnější CD-R a zase jedém...

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#22 Příspěvek od konosuke »

ano, čisticí CD jak psáno výše, dva protiléhlé kartáčky navlhčit izopropylšpiritusem, vložit do mechaniky a zapnout play. hodí se pro dvd player i CD-rom, dvd-rom čtečku a vypalovačku v compu. dvd mají nahrán krátký animovaný program - aby se obsluha během operace nenudila.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Jajek
Příspěvky: 5
Registrován: 24 črc 2008, 02:00

#23 Příspěvek od Jajek »

Mohu doporučit Hofmanské kapky. Více než deset let pronajímám jukeboxy na CD a čištění snímačů od hospodského sajrajtu je nejčastější prací na nich. Je to směs 70 % čistého lihu a 30 % éteru. Je to starý osvědčený prostředek nejen na žaludek, ale také na optiku fotoaparátů, teď i na lasery. Pro úspěšný výsledek je ale potřeba vyčistit nejen vrchní plochu čočky, ale také její spodní plochu, hranol a výstupní čočku z laseru a to už je problém, k tomu většinou nebývá přístup.

Uživatelský avatar
thomasdj
Příspěvky: 202
Registrován: 23 črc 2008, 02:00
Bydliště: Trnava

#24 Příspěvek od thomasdj »

Zasadne nepouzivaj lieh ani ziadni isopropialkohol lebo ti moze ta cocka zmatnut.Namoc si tycinku co sa pouziva na cistenie usi v slabuckom roztoku pripravku na umyvanie riadu Jar a podobne.. s vodou a vysledok je viac nez perfektny mam to odskusane

Uživatelský avatar
thomasdj
Příspěvky: 202
Registrován: 23 črc 2008, 02:00
Bydliště: Trnava

#25 Příspěvek od thomasdj »

Zasadne nepouzivaj lieh ani ziadni isopropialkohol lebo ti moze ta cocka zmatnut.Namoc si tycinku co sa pouziva na cistenie usi v slabuckom roztoku pripravku na umyvanie riadu Jar a podobne.. s vodou a vysledok je viac nez perfektny mam to odskusane

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#26 Příspěvek od PCman »

Já to řeším brutálně,vytáhnu celý vozíček z kolejniček a proplachuju v destilované vodě s pár kapkami jaru.Vyčistí se jak čočka tak hranolek pod ní.Nechám pořádně vyschnout namontuji a pokud už není vadný laser tak to jede.Používám to jak na CD tak i na DVD.

Uživatelský avatar
Jurik
Příspěvky: 315
Registrován: 12 pro 2007, 01:00
Bydliště: Havířov
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od Jurik »

Podle me IPA na vate a vata na spejlicce a cte zase dobre....

Uživatelský avatar
durii
Příspěvky: 55
Registrován: 13 lis 2007, 01:00
Bydliště: SR

#28 Příspěvek od durii »

mi-ro píše:Já každýmu radím ten nejjemější brusný papír. Jestli to funguje, nevím. Já to s ním nikdy něďál.
Akokolvek sa snazim pochopit, ale nijako by som ziadnym brusnym papierom neriesil sosovku v optike.
Dufam ze to nikoho nenapadne skusat.

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#29 Příspěvek od SIDTIM »

to durii:
Měl jsem kamaráda, který byl docela cynický srandista.

Inu, žil, byl v našem městě (a stále žije) jeden hnědočech, takový pošuk, co všecko opravuje. Už na pohled je vám jasné, že máte tu čest se šílencem. Když se mu nedaří, vyhodí objekt zájmu ze 4. patra z okna, ráno posbírá na vozík to, co z něj zbylo, a jede s tím do opravny.
Jednou přišel za mým kamarádem a ptal se jej, jak udělat, aby měl z černobílé TV barevnou. Kamarád, aniž hnul brvou poskytl návod: "To vezmeš kombinačky a opatrně ulomíš konec obrazovky. Pak si namícháš tři barvy-červenou, zelenou a modrou ve stejném poměru a vleješ tím otvorem do obrazovky. Pak vydechneš všechen vzduch z plic a vysaješ obrazovku, aby vzniklo vakuum. Zašpuntuješ palcem a rychle Kanagomem přilepíš ten ulomený konec.

Nevím, hnědočech asi udělal nějakou chybu, ale i přes tento vyčerpávající technologický postup prý byl převezen plný střepů na ambulanci... :twisted: :twisted:
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
durii
Příspěvky: 55
Registrován: 13 lis 2007, 01:00
Bydliště: SR

#30 Příspěvek od durii »

namícháš tři barvy-červenou, zelenou a modrou ve stejném poměru a vleješ tím otvorem do obrazovky.

Zaujimavy postup... :lol:

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“