přehřívající se tlumivka

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ACDC
Příspěvky: 503
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Bukovec okr.Frýdek Místek

přehřívající se tlumivka

#1 Příspěvek od ACDC »

Zdrvím , mám takový problém.Známému se strašně zahřívá tlumivka (určená pro zářivku do 40W),s 18W zářivkou, neví někdo náhodou, čím by to mohlo být?

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#2 Příspěvek od DKL »

Myslím že ta použitá tlumivka nebude do 40W ale na 40W (dle nového 36W). Logicky je na kratší trubici (18W - 60 cm) tøeba nižšího napìtí než na trubici delší. Tlumivka i se záøivkou jsou tedy namáhány daleko vìtším proudem a divím se že záøivka takto pøetìžovaná ještì neexplodovala.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#3 Příspěvek od helios »

Tlmivka sa prehrieva preto, lebo pracovné napätie 18W trubice sa pohybuje okolo 80V, 36W trubice okolo 120V. Tým pádom je strata na tlmivke omnoho vyššia ako povolená, onedlho sa zrejme spáli. Taktiež cez trubicu 18W preteká vyšší prúd, jej životnosť sa tým neúmerne skráti.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
ACDC
Příspěvky: 503
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Bukovec okr.Frýdek Místek

#4 Příspěvek od ACDC »

Díky chlapi za odpověď ,příště budu chytřejší.

Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

#5 Příspěvek od MirrA1 »

Tak buďto jsem dnes natvrdlej nebo nevím... :D

Může mi prosimvás někdo matematicky ukázat, jak je možné, že na tlumivce budou větší ztráty? Já se prostě nemůžu dopočítat... Děkuji :D



EDIT: tak už jsem se dopočítal... :D

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#6 Příspěvek od helios »

MirrA1 píše:Tak buďto jsem dnes natvrdlej nebo nevím... :D

Může mi prosimvás někdo matematicky ukázat, jak je možné, že na tlumivce budou větší ztráty? Já se prostě nemůžu dopočítat... Děkuji :D


Matematicky ti to síce nezdôvodním, ale na tlmivke vznikajú straty vo vinutí, tiež straty v železnom jadre. Čím je tlmivka modernejšia, menšia (ušetrenejšia), tým má vyššiu pracovnú teplotu. Staré mohutné a ťažké tlmivky dosiahli za prevádzky okolo 40°C, moderné mrňavé na ten istý výkon majú až 80 a viac. (bývajú označené ako "low loss" made in Spain 8O )
Keď takúto modernú eurocertifikovanú tlmivku preťažíš, je isté, že zhorí. Neraz som ich musel vymeniť, lebo trubica začala blikať, týždeň si to nikto nevšímal, tlmivka sa vyskratovala, urobilo to bum, v lepšom prípade sa len odpálili vlákna žiarivky a vyrazilo to istič. V horšom roztrhlo aj trubicu... :?
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

#7 Příspěvek od MirrA1 »

helios píše:
MirrA1 píše:Tak buďto jsem dnes natvrdlej nebo nevím... :D

Může mi prosimvás někdo matematicky ukázat, jak je možné, že na tlumivce budou větší ztráty? Já se prostě nemůžu dopočítat... Děkuji :D


Matematicky ti to síce nezdôvodním, ale na tlmivke vznikajú straty vo vinutí, tiež straty v železnom jadre. Čím je tlmivka modernejšia, menšia (ušetrenejšia), tým má vyššiu pracovnú teplotu. Staré mohutné a ťažké tlmivky dosiahli za prevádzky okolo 40°C, moderné mrňavé na ten istý výkon majú až 80 a viac. (bývajú označené ako "low loss" made in Spain 8O )
Keď takúto modernú eurocertifikovanú tlmivku preťažíš, je isté, že zhorí. Neraz som ich musel vymeniť, lebo trubica začala blikať, týždeň si to nikto nevšímal, tlmivka sa vyskratovala, urobilo to bum, v lepšom prípade sa len odpálili vlákna žiarivky a vyrazilo to istič. V horšom roztrhlo aj trubicu... :?
V případě 40W zářivky vycházejí ztráty na tlumivce 33W, při použití 18W zářivky jsou ty ztráty už 45W - tudíž je přetížená. Doufám že jsem dobře počítal... :-)

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od piitr »

MirrA1 píše:V případě 40W zářivky vycházejí ztráty na tlumivce 33W, při použití 18W zářivky jsou ty ztráty už 45W - tudíž je přetížená. Doufám že jsem dobře počítal... :-)
Myslím, že jsi počítal zcela špatně. To by byla účinnost cca 55%. Hádám, že jsi to počítal takto: Napětí na zářivce je 120V, v zásuvce je 220V, pak na tlumivce je 100V, výkon na tlumivce je 100/120*40W=33W. Jestli jsi to počítal takhle, tak je to blbost.
1) Napětí v zásuvce je 230V a ne 220V.
2) Napětí tlumivky a zářivky nelze takto sčítat, protože jsou na sebe kolmá (přibližně). Spíš bych počítal U1^2+U2^2=U^2. Takže napětí na tlumivce bude mnohem vyšší.
3) Podle napětí na tlumivce snadno určíš jalový výkon na ní, ale ten netopí. Ty ztráty jsou jen malá část toho jalového výkonu a potřeboval bys znát spíš odpor vinutí.
4) Taky je důležité znát voltampérovou charakteristiky té trubice.
Zkrátka, je to dost složité to spočítat. A myslím, že 33W ztráty je blbost.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od AmarokCZ »

Tlumivky mívají ztrátu přibližně 2 až 5W, těch 33W je kravina, to by se drát dost rychle někde roztavil.

Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

#10 Příspěvek od MirrA1 »

piitr píše:
MirrA1 píše:V případě 40W zářivky vycházejí ztráty na tlumivce 33W, při použití 18W zářivky jsou ty ztráty už 45W - tudíž je přetížená. Doufám že jsem dobře počítal... :-)
Myslím, že jsi počítal zcela špatně. To by byla účinnost cca 55%. Hádám, že jsi to počítal takto: Napětí na zářivce je 120V, v zásuvce je 220V, pak na tlumivce je 100V, výkon na tlumivce je 100/120*40W=33W. Jestli jsi to počítal takhle, tak je to blbost.
1) Napětí v zásuvce je 230V a ne 220V.
2) Napětí tlumivky a zářivky nelze takto sčítat, protože jsou na sebe kolmá (přibližně). Spíš bych počítal U1^2+U2^2=U^2. Takže napětí na tlumivce bude mnohem vyšší.
3) Podle napětí na tlumivce snadno určíš jalový výkon na ní, ale ten netopí. Ty ztráty jsou jen malá část toho jalového výkonu a potřeboval bys znát spíš odpor vinutí.
4) Taky je důležité znát voltampérovou charakteristiky té trubice.
Zkrátka, je to dost složité to spočítat. A myslím, že 33W ztráty je blbost.

Počítal jsem to přes procházející proud 0,3A * úbytek napětí na tlumivce 110V (230V-120=110V) = 33W...

Pokud je to blbě, tak by mě zajímal zprávný výpočet...skuste někdo něco předhodit :D

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od AmarokCZ »

Tak třeba 0,3Ax0,3Ax100 - tzn.proud na druhou krát ohmický odpor vinutí plus "ztráty v železe"

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od piitr »

Přesně tak, jak píše AmarokCZ. Akorát já nevím tu hodnotu odporu vinutí. Radši si ji změř.
Jinak, jak jsem psal, tvůj výpočet je špatně. Na tlumivce totiž nebude 110V, ale nějakých 196V. (Pokud bych zářivku uvažoval jako odpor, což taky nebude zcela přesné.)

Uživatelský avatar
festo
Příspěvky: 2
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#13 Příspěvek od festo »

Kamoš má problém s tlmivkami 400W. Tlmivky vo svietidlách sa prehrievajú, niektoré sú až čierne. Vraj to je blbá sériaChcel by som ich nejako zmerať ktoré sú dobré a ktoré nie. Hlavne zistiť závitový skrat, lebo asi v tom je problém. Skrat na kostru nie je.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#14 Příspěvek od mi-ro »

ACDC píše:Zdrvím , mám takový problém.Známému se strašně zahřívá tlumivka (určená pro zářivku do 40W),s 18W zářivkou, neví někdo náhodou, čím by to mohlo být?
Mě by spíš zajímalo co znamená "strašně zahřívá". Už Helios napsal že teplota 80C je NORMÁLNÍ a "moderní" tlumivky s ní počítají. 80C už pěkně popálí.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#15 Příspěvek od helios »

festo píše:Kamoš má problém s tlmivkami 400W. Tlmivky vo svietidlách sa prehrievajú, niektoré sú až čierne. Vraj to je blbá sériaChcel by som ich nejako zmerať ktoré sú dobré a ktoré nie. Hlavne zistiť závitový skrat, lebo asi v tom je problém. Skrat na kostru nie je.


Závitový skrat zistíš podľa zvýšeného prúdu obvodom a rýchlejším odchádzaním výbojok. Blbá séria je tiež možná, čo sa nedá predať v EU, namiesto zošrotovania sa predá v akcii v SR. Ale najlepším indikátorom vadnej tlmivky je typický smrad po spálenine, aj keď ešte funguje. :ksichties:
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“