Telefon na kliku

Sem patří samozřejmě i přístroje s "utrženým sluchátkem"- bezdrátové, ale vždy dále s okolním světem komunikující po vedení, a to nejen ve veřejných sítích.
Pro telefony GSM a podobné máme samostatnou sekci.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
riker
Příspěvky: 143
Registrován: 20 led 2005, 01:00
Bydliště: v Hodoníně za vojáčka...
Kontaktovat uživatele:

Telefon na kliku

#1 Příspěvek od riker »

Zdravím, mám prosbu. Doma jsem našel dva staré telefony na kliku (originály, žádné imitace), které bych chtěl propojit mezi sebou. Nějak se mi to už povedlo, ale není to ono. Je k tomu potřeba ještě napájecí zdroj u kterého však neznám velikost napětí, atd. Proto se vás chci zeptat jestli o tom někdo něco nevíte, nemáte odkazy, schema. Budu rád za jakoukoli pomoc, díky

Návštěvník

#2 Příspěvek od Návštěvník »

Tyto telefony používají kromì induktoru pro vyzvánìní 1,5V suché èlánky se vzdušnou polarizací. Baterie je umístìna pod horním krytem ve skøíni telefonu a bude asi vybitá nebo tam bude chybìt. Baterii již pravdìpodobnì nebude možné sehnat. Lze ji nahradit bìžným velkým monoèlánkem (pouze životnost bude kratší). Bez této baterie nelze pøenést hovorový signál. :wink:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

záleží

#3 Příspěvek od Hill »

záleží, jestli jde o vojenské TéPéčko nebo stolní telefon MB (systém místní baterie). Ten stolní měl samostatný vývod k baterii - bývala mimo přístroj a napájela přes vidlicový přepínač pouze obvod mikrofonu. Ten buřt monočlánek tam fakt stačí.

Uživatelský avatar
jopein
Příspěvky: 413
Registrován: 07 črc 2005, 02:00
Bydliště: Kostelec na Hané

#4 Příspěvek od jopein »


Uživatelský avatar
riker
Příspěvky: 143
Registrován: 20 led 2005, 01:00
Bydliště: v Hodoníně za vojáčka...
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od riker »

Tak je to tady toto -

Obrázek

a další

Obrázek

ten typ je 3FP12022.

Díkes

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

MB

#6 Příspěvek od Hill »

Tak to je ten druhý, co se o něm zmiňuju. Ještě v sedmdesátých letech se z něj v hodně UTO naší země ozývalo nejčastěji: "mluvííítéééé?"

Uživatelský avatar
riker
Příspěvky: 143
Registrován: 20 led 2005, 01:00
Bydliště: v Hodoníně za vojáčka...
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od riker »

A nešel by místo baterie (buřtu :D ) použít zdroj?

Uživatelský avatar
jopein
Příspěvky: 413
Registrován: 07 črc 2005, 02:00
Bydliště: Kostelec na Hané

#8 Příspěvek od jopein »

proč ne, ale ta baterka tam vydrží dost dlouho. Záleží jak často telefonuješ.

Uživatelský avatar
jopek
Příspěvky: 96
Registrován: 02 dub 2007, 02:00

#9 Příspěvek od jopek »

mam ten černý MB telefon doma, může mi tedy ještě jednou někdo vysvětlit jak funguje ? protože já tam žádné místo pro baterii nemám. Nedal byse propojit jen s dalším sluchátkem ? nebo je třeba opravdu mít dva stejné telefony ?

Uživatelský avatar
pavko3
Příspěvky: 91
Registrován: 31 srp 2007, 02:00
Bydliště: Čáslavsko

#10 Příspěvek od pavko3 »

MB telefony obecně měly induktor (to je to s klikou), který měl na hřídeli pérový svazek, který spínal při otáčení klikou a tím se připojoval k vedení, případně odpojoval vlastní telefon. Pak byl ještě vidlicový přepinač s funkcí podobnou jako ke u přístrojů používaných i dnes. Některé přístroje mívaly ještě spínač na mikrotelefonu (to je to, co se drží v ruce), kterým se zapínal mikrofon.To co je na obrázku byl poměrně běžný typ přístroje, který pamatuji v provozu ještě v 80tých letech.Promiň trochu podrobný popis. Nechci z nikoho dělat ucho, ale chci podat solidní popis. Pokud budeš mít zájem, dej vědět a pohrabu se ve staré literatuře a jistě najdu něco víc.Ono už je to pár let, co jsem měl MB aparát naposledy v ruce.Jinak vzájemné propojení MB přístrojů bylo jednoduché a spolehlivé. Taky proto ho používali hlavně vojáci a horníci.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

A taky možná ještě dnes ledaskde na dráze - ty vzduchem depolarizované burelové články by měly jít sehnat v Baterii Slaný - jen nevím, jak se dneska Slánská "baterkárna" vlastně jmenuje. Na těch článcích je nejzajímavější, že vydržely hermeticky uzavřené klidně i 10 let ve skladu, pak je stačilo otevřít (buď vytáhnout nebo uříznout zátky) a byly READY k provozu...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
pajap
Příspěvky: 226
Registrován: 16 bře 2007, 01:00
Bydliště: Kousek od Plzně

#12 Příspěvek od pajap »

Propojit jeden MB telefon jen se sluchátkem? Když si ke sluchátku seženeš mikrofon, hovorové trafíčko, baterii (bez toho tě nikdo nikde neuslyší), induktor (bez něj se ten na druhém konci nedozví, že s ním vlastně chce někdo mluvit), zvonek (to abys zase ty věděl, že s tebou chce někdo mluvit), nějaký ten přepínací kontakt a to vše správně zapojíš a konstrukčně vyřešíš, tak to se sluchátkem propojit lze...
Nebo jsi měl na mysli jednostrannou komunikaci, tzn. že ten u MB telefonu bude hovořit a ten u sluchátka jen poslouchat?
Sežeň si ještě jeden MB telefon a máš po problému.
Baterie se do tohoto typu (myslím ten na fotkách) nevkládá, není kam, Hill už zde uvedl, že baterie se připojuje zvenčí.
Na dráze se tyto telefony stále ještě používají.
Já jsem se setkával s přístroji, ze kterých vede 1 šňůra se 4mi vodiči. Dva vodiče jsou "hovorové" a 2 vodiče právě pro tu baterii.
Z toho vyplývá, že ke každému přístroji potřebuješ 1 baterii (proto se ten telefon jmenuje MB - místní baterie, jak už zde bylo uvedeno...)
Zdraví Pája...

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Oldradio »

U těhle stolních MB telefonů se baterie připojovala na šroubky k růžici na konci kabelu, pamatuju jak třeba na nádraží vždycky visela na zdi jen za ty dráty. Suchý článek se vzdušnou depolarizací, typ AS4, se snad dá ještě sehnat, ale viděl jsem ho za cenu blížící se 500,- Kč.

Uživatelský avatar
RADAR-06
Příspěvky: 272
Registrován: 15 lis 2006, 01:00
Bydliště: Pardubicko

#14 Příspěvek od RADAR-06 »

Bateria Slaný stále funguje, její výrobky jsou běžně k dostání, když napíšeš mail určitě rádi poradí

http://bateria.cz/

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#15 Příspěvek od mtajovsky »

Zapojení telefonu MB:

Odpovědět

Zpět na „Linkové telefony, faxy, tel. ústředny včetně domácích“