Svářečka z mikrovlnky

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Návštěvník

#31 Příspěvek od Návštěvník »

right13 píše:a ohybal na ohybacke trubiek :lol:
Tu 6mm docílíš jednoduše tak , že použiješ 4x1,5mm. Tak to alespoò dìlali navíjeèi , když nemìli požadovaný prùmìr . Naprali to do drážek a bez ohýbaèky . Tøeba to k vám taky nìkdy dojde a nebudeš se tomu divit , ani to jedovatì komentovat .
Zdravím Ivan

Uživatelský avatar
PLV
Příspěvky: 400
Registrován: 21 říj 2007, 02:00
Bydliště: Litovel

#32 Příspěvek od PLV »

By mě zajímalo, jestli někdo z vás tím něco svařil. Já bych to viděl tak jedině na svařené víno. :roll:
Netřep se mnou!

Uživatelský avatar
seastorm
Příspěvky: 41
Registrován: 20 čer 2008, 02:00

#33 Příspěvek od seastorm »

Zdravím,
to schema vypadá zajímavě, zatím jsem nashromáždil jen dvě trafa. Napadlo mě co takhle propojit 6 traf? Příkon by se velmi sice zvýšil, ale svářečka by podávala velmi dobrý výkon! Při těch S=6mm2 Cu drát 2-2,5 a třech transformátorech nechá se s tím svařit cca 10svárů dlouhých alespoň 30cm? Nebo se "MVsvářečka" chová spíš jako neefektivní tavič drátu a dělá studěňáky? Prosím poraďte vy zkušení, co už jste napřed v tomto experimentu. Moc děkuju předem! Na jaký proudy jistíte pojistkami??? Jaký příkon měla trafa, která jste použili??? Předpokládám, že sekundár na tom VN trafu je to jemnější vinutí s více závity (pro indukující se VN) je to tak??? abych náhodou nezrušil primár :-((. Díky za vaše reakce.
Honza

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#34 Příspěvek od rnbw »

Dost odvaha stavat zvaracku, ked mas problem s odlisenim primaru a sekundaru trafa...

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#35 Příspěvek od jardajar »

Už se to tu i někde psalo. Jinak je to samozřejmě tak jak říkáš... Můžeš i ověřit ohmetrem, sekundár má větší odpor.

Uživatelský avatar
DolfiG
Příspěvky: 375
Registrován: 25 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Prešporok

#36 Příspěvek od DolfiG »

Pre Galjo: poslal som Vám osobnú správu.

Uživatelský avatar
seastorm
Příspěvky: 41
Registrován: 20 čer 2008, 02:00

#37 Příspěvek od seastorm »

ahoj
rnbw odvážnému štěstí přeje :-)) !!! Myslel jsem to trochu s nadsázkou. PLV-no já nevím není na ten svařák lepší plyn? Myslím si, že to vyjde co se spotřeby týká levněji :-)). Mohl by jsi trošku zde rozvinout svůj názor konstruktivněji a podělit se s těmi co ještě takovou zkušenost nemají co říkáš?
konstruktivní odpověď je přeci lepší nežli subjektivní dojem
subjektivní dojem bez zkušenosti a konstruktivního přístupu taky může zabíjet!
tak se přátelé mějme rádi!

Uživatelský avatar
seastorm
Příspěvky: 41
Registrován: 20 čer 2008, 02:00

#38 Příspěvek od seastorm »

Děkuju za konstruktivní odpověď Jardovi!

Uživatelský avatar
seastorm
Příspěvky: 41
Registrován: 20 čer 2008, 02:00

#39 Příspěvek od seastorm »

jakpak to vypadá s Vaším experimentem? Já jsem zatím nashromážil další trafo a zatím sháním vodiče na sekundár....
:-(

Uživatelský avatar
Sunmay
Příspěvky: 171
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

#40 Příspěvek od Sunmay »

hmm to by mě zajmalo jestli máš obě ty trafa stejné ... protože jestli ne tak ... nevím nevím, ale myslím, že z toho nic nebude zkus si nastudovat paralelní chod transformátorů...

Jako vodiče zkus buť startovací kabely nebo všechny žíly prodlužky ale ta dlouho nevydrží.
Jak sem se dostal k elektrotechnice? No to je jednoduché, kdy sem byl malý měl sem strašně moc rád stavebnice a to mi zůstalo ... a řekněte mi, která stavebnice má víc součástek :D

Uživatelský avatar
seastorm
Příspěvky: 41
Registrován: 20 čer 2008, 02:00

#41 Příspěvek od seastorm »

Ok juknu na ten paralelní chod traf. Děkuju za nápad. Napadlo mě co takhle zkusit na tom sekundáru udělat odbočku? U všech tří traf? Jestlipak přijdete na to proč mě to napadlo hm? :-)

Uživatelský avatar
seastorm
Příspěvky: 41
Registrován: 20 čer 2008, 02:00

#42 Příspěvek od seastorm »

Tak jsem se po dlouhý odluce vrátil k VN transformátorům. Mam 2ks GAL 700E - 1S, (2x700W), zajímalo by mě jak bude sváření efektivní a s jakou kvalitou to bude vařit ve "dvoutransformátorové" variantě. Nastudoval jsem podmínky pro paralelní chod traf a pokud jsou typově shodná a povede se mi natěsnat stejný počet závitů na sekundáry obou traf, tak by mohly být zatěžovány stejnoměrně a nemusel by vzniknout problém s přehříváním jednoho na úkor druhého. Budu je montovat do uzavřené krabice od nefunkční UPSky, takže se tam zasebou vejdou jen tak tak. Zbyde místo i pro regulaci a ventilátor.
Taky nevím jestli nezvolit k navinutí místo Cu drátu s plným průřezem, Cu vf lanko? Izolace vodiče musí vydržet teplotu. Volit tedy vodič se silikonovou bužírkou?
Neumim také odhadnout, jestli by "třítransformátorová" varianta nebyla pro dlouhodobé sváření vhodnější. Poradil by mi někdo, kdo už tuto konstrukci "dotáhl" ke zdárnému konci, jak se mu svářečka chová v praxi?
Předem děkuju za info.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#43 Příspěvek od mtajovsky »

Z MOTu se spíš dá udělat bodovačka. Svářečka z něj je dost o ničem.

http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? ... 2008022001

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#44 Příspěvek od ohryzek36 »

Podobnou bodovačku máme v práci (bodujeme s ní třeba upadlé přívody k topným tělesům a tak :roll: ) - na sekunáru jsou 2 (nebo 3 - teď z hlavy nevím) závity měděnou pásovinou (4 pásy 2*10 mm), přidělané ke kleštím kabely o prúměru tak 8mm - kleště mají izolované ručky a mají na sobě našroubované měněné pásy, které (při zmáčknutí kleští) suplují elektrody. Takové řešení je ale rozumné jen na použití párkrát do měsíce - zahřívají se hodně i kabely, časovač ani vypínač to nemá (jeden boduje a říká druhému, kdy mu to má strčit do zásuvky :roll: ), vyhazuje to pořád jističe (sice jen 10A na stole) a o bezpečnosti radši pomlčím :D - ale pro případ nouze (zvlášť, když těch traf z mikrovlnek (i dobrých) "pár" máme) se to hodí :D

Uživatelský avatar
seastorm
Příspěvky: 41
Registrován: 20 čer 2008, 02:00

#45 Příspěvek od seastorm »

Pokud uvádíte,že s jedním MOTem jde tak maximálně "bodovat". Tak to bych mohl se dvěma vařit "kari" síť (s drátem o průměru 6mm) k "I" ocelovému profilu? Co říkáte? Když budu intenzivně chladit obě trafa?

jeden MOT=vaření drátu cca 1,6 mm (dle odkazu)
dva MOTy=vaření drátu cca 3 mm?
=: že by na kari síť o průměru drátu bylo potřeba 4 MOTů???

Nebo je to nereálný? Potřebuju vyrobit mnoho svárů a vařit v kuse celý den.

A co umístit na elektroplechy MOTů chladiče s ventilátorky pro každý MOT?

Budu rád za každou radu. Předem děkuju.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“