Řízení stejnosměrných motorů

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lukasR
Příspěvky: 4
Registrován: 05 dub 2007, 02:00

Řízení stejnosměrných motorů

#1 Příspěvek od lukasR »

Potřebuji spínat stejnosměrný sériový trakční motor cca 5kW napájený z akumulátoru 48V s přetížením při rozběhu max. 1,5.
Nechci moc spínat kontaktně, potřebuji nejaký polovodičový prvek ovládaný nějakým stejnosměrným napětím, max 48V. Dekuji.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

IGBT modul s nějakým měničem by to měl zvládnout. vyrábějí se i hotové. Dělat ho na míru předpokládá dost zkušeností a laborování.
Před lety vyšel v AR návod na vozík k vyvážení popelnic s podobnými parametry s Morganovým měničem, je to ale technicky asi tak 20 let za zenitem.

Uživatelský avatar
lukasR
Příspěvky: 4
Registrován: 05 dub 2007, 02:00

#3 Příspěvek od lukasR »

Moc děkuji. Rád bych věděl kde takový kompletní měnič s IGBT modulem sehnat. Nejlépe, když by jste mi dal internetovou daresu, nebo kontakt prostřednictvím telefonu. Na internetu jsem nic nesehnal, snad mi pomůžete. Dekuji.
EDIT:našel jsem také elektronický regulátor nebo také vysokovýkonový stykač, ale to co popisujete bude asi přesnější, ale cena asi vyšší, což by možná nevadilo, pokudy by cena nebyla enormní. Ty proudy tam mohou dosáhnout totiž i necelých 200A.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

http://www.bel-shop.eu/detail94.html
http://www.ctbrno.cz/index.php?menu=31&jedinecnejmeno=
myslím že se totužna bastlírně řešilo, zkus hledat v archívu
něco o rekuperaci a technicepohonů obecně je na
http://www2.fs.cvut.cz/web/fileadmin/do ... en-vla.pdf

určitě dělá něco Siemens a možná i Cyclestar v Praze.
Ve světě toho bude k mání spousta
http://www.curtisinst.com/index.cfm?fus ... y&catID=10
vlastní vývoj by se dal taky podstoupit a bylo by to zajímavé, ale sežere to dost času a muselo by se vycházet z přesně specifikovaných požadavků a zadání.

Uživatelský avatar
lukasR
Příspěvky: 4
Registrován: 05 dub 2007, 02:00

#5 Příspěvek od lukasR »

Děkuji, opět, tam se jedná to to, že je to napájeno 48Vss a to je trochu problém, poněvadž frekvenční měniče od Siemensu s IGBT Moduly jsou na střídavý proud a 230V minimálně a jde o proudy až do 200A.

EDIT: Děkuji, také za odkazy. Zatím :)

Uživatelský avatar
dolac
Příspěvky: 491
Registrován: 10 črc 2005, 02:00

#6 Příspěvek od dolac »

Ja by som použil MOSFETy, robia sa na slusne prúdy a vychádzajú asi lacnejšie. Môžeš ich radiť paralelne. IGBT moduly som používal hlavne na spínanie vyžšich napätí, kde už MOSFETY nestačia, a sú drahé. IGBT má na výstupe vlastnosti Bipolaru a na vstupe vlastnosti FETU.
Ak dobre počítam. potrebuješ spínať niečo cez 100A, a to s MOSFETOM nie je žiadny problém.

Uživatelský avatar
lukasR
Příspěvky: 4
Registrován: 05 dub 2007, 02:00

#7 Příspěvek od lukasR »

Dobrý den, rád bych se zeptal na tohle. Našel jsem tento výrobek "TPM350-48 Permanent Magnet", našel jsem to na tomto vebu : http://www.alternativefuelsequipment.co ... tID12.html , a zároveň bych rád věděl jak si takový to výrobek objednat, ale také zjistit cenu, pač je anglicky a něco jako ceník (price) jim nic neříká. Odhadovat cenu se mi nechce, také kdyby jste věděli o nějaké české firmě co tohle dodává, byl bych vám vděčný za jakoukoli odpověď.

EDIT: Díky "dolac", nevíš kde bych sehnal celé takové řešení?

Uživatelský avatar
DolfiG
Příspěvky: 375
Registrován: 25 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Prešporok

#8 Příspěvek od DolfiG »

Tak ma napadlo, že kedysi v AR, bol impulzný regulátor na pohon medometu. Postavil som ho na reguláciu otáčok majáka pre môjho syna. (Syn je už dospelý, majáka "net" a AR mi zlikvidovala manželka). Trochu to pískalo, ale regulovalo to od nuly po maximum.
Pre Vašu potrebu tak zo 10 ks KD503 na konci určite dá tých potrebných 150 A a mohlo by to "fachčiť". Cena materiálu za hubičku. No určite to nerekuperuje. Preto brzdiť by ste museli inak.
Je to len ideový návrh, možno sa niekto "chytí"...

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#9 Příspěvek od Maskot »


Uživatelský avatar
Vaseks
Příspěvky: 135
Registrován: 09 dub 2008, 02:00
Bydliště: Okolí Ostravy

#10 Příspěvek od Vaseks »

No a co vlastně potřebuješ? Chceš ten motor jenom připojit na napětí nebo řídit otáčky? Nevím o tom, že by někde v ČR byly v současné době komerčně dostupné pulzní měniče na uvedený výkon (navíc u sériových motorů). V 99% jde o vývoj pro konkrétní aplikaci.

Uživatelský avatar
DolfiG
Příspěvky: 375
Registrován: 25 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Prešporok

#11 Příspěvek od DolfiG »

Vaseks píše:No a co vlastně potřebuješ? Chceš ten motor jenom připojit na napětí nebo řídit otáčky? Nevím o tom, že by někde v ČR byly v současné době komerčně dostupné pulzní měniče na uvedený výkon (navíc u sériových motorů). V 99% jde o vývoj pro konkrétní aplikaci.
Presne tak. Až teraz som si poriadne prečítal znenie otázky. Teoretizujeme tu možno zbytočne. Zopnúť 150 A sa dá aj niekoľkými paralelne zapojenými výkonovými FET-mi.

Uživatelský avatar
Elko
Příspěvky: 83
Registrován: 26 srp 2006, 02:00

#12 Příspěvek od Elko »

Trafo, elfystor,usmerňovač.

Uživatelský avatar
DolfiG
Příspěvky: 375
Registrován: 25 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Prešporok

#13 Příspěvek od DolfiG »

Elko píše:Trafo, elfystor,usmerňovač.
Tak tomuto absolútne nerozumiem. Motor 5 kW, preťaženie 1,5 x, 48 V baterka ...?

Uživatelský avatar
img_rbk
Příspěvky: 113
Registrován: 20 zář 2007, 02:00

#14 Příspěvek od img_rbk »

Na spinanie pripadne riadenie toho motora mam k tomu 200A tranzistor. Ak este mas zaujem i ked je to uz neskoro, ozvi sa na img_rbk(zavinac)yahoo.de

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“