Vibrující relé u teplotního snímaèe

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
jodaps
Příspěvky: 167
Registrován: 21 čer 2007, 02:00
Bydliště: Brno 62500

#16 Příspěvek od jodaps »

No, moc se neuspokojuj - tím ellytem jsi jen eliminoval nějakou neserióznost v zapojení. To bohužel z obrázku nelze vyčíst...
Např. jsi nám "zatajil" že to napájíš ze stabilizátoru a ne z baterie - a to je dost velký rozdíl !
(A vstupní děliče s poměrem 1 ku 1 také nejsou vhodné - přenáší se přes ně změna Unap 1 ku 2 (všimni si že na orig. scháma je dělič 1:10))

Uživatelský avatar
von_georg
Příspěvky: 8
Registrován: 31 led 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od von_georg »

Pro jodaps


čekal jsem že někdo takový jako ty se ozve, a proto jsem napsal, že pro šťouraly to bylo napojený na = napětí ( speciálně pro tebe bez stabilizátoru). Jinak díky za radu od tebe. Až tou tvojí radou jsem odhalil závadu a relé již bez ellytu nekmitá !!!

jodaps
Příspěvky: 167
Registrován: 21 čer 2007, 02:00
Bydliště: Brno 62500

#18 Příspěvek od jodaps »

No, to máš tak: Teorie - vše víme ale nic nefunguje. Praxe - vše funguje ale nevíme proč.
A pro tebe asi platí: Nikdy není dost času na to, aby se to udělalo dobře. Ale vždycky je dost času na to, aby se to udělalo znovu.
(Murphy)

Tak jo, ahoj, šťoural.

Uživatelský avatar
mpkarlin
Příspěvky: 14
Registrován: 15 bře 2007, 01:00

#19 Příspěvek od mpkarlin »

koupil jsem stavebnici a tady je perfektně fungující schema zapojení.
Přílohy
elektronický termostat.JPG
(58.59 KiB) Staženo 134 x

Uživatelský avatar
DolfiG
Příspěvky: 375
Registrován: 25 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Prešporok

#20 Příspěvek od DolfiG »

Páni, čo tu riešite. Operák bez spätnej väzby a nieto so zavedenou spätnou väzbou na vytvorenie hysterézie, predsa musí chodiť od saturácie do saturácie. Do tranzistora tečie necelých 5 mA. (Oprava: R4 je tam len zo slušnosti, skôr ho môžete vynechať, ako zmenšovať.) Nechápem, ako môže byť na relé napätie 3 - 4 V. To predsa musí byť buď 0 alebo tesne pod 12 V. Kde sa asi stala chyba, súdruhovia ?

- slabá alebo žiadna spätná väzba, (hysterézia)
- slabý budiaci prúd tranzistora, alebo moc prúdovo náročné relé, (môže byť tak 0,2 A max.) Ak viac, tak treba zmenšiť R3.
- úbytok napätia napájania OZ a deliča na vstupe. (Stačí rádovo v desiatkach mV !, aby to blblo). Stabilizovať napájacie napätie OZ a deliča trebárs len odporom a zenerkou s elektrolytom. Môže byť aj o 1 - 3 V nižšie.

Elektrolyt k relé sa bežne používa namiesto ochrannej diódy alebo na oneskorený odpad relé. Tranzistor to obyčajne prežíva bez ujmy, no tuná je neopodstatnený ...

Oprava: toto platí, ak predchádzajúci stupeň má Usat<Ube. Tuná to neplatí, tak R3 a R4 vytvárajú delič napätia. Je to jedna z možností, ako zabezpečiť zatvorenie tranzistora v dolnej saturácii OZ. Iné možnosti: 2-3 diódy v priepustnom smere, zenerka na 2 - 3 V, LED. Ak treba, potom zmenšiť R3.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“