zapojenie zasuvky na 380V(400)

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
thomasdj
Příspěvky: 202
Registrován: 23 črc 2008, 02:00
Bydliště: Trnava

zapojenie zasuvky na 380V(400)

#1 Příspěvek od thomasdj »

Prosim poradte mi ako zapojit zasuvku na 380V krajne vodice su farby cierna,a dve hnede.Je to stary dom takze je pouzita sustava TN-C.Neviem ako zapojit hlavne sa mi jedna o zapojenie krajnich vodicov,potrebujeme tam pripojit miesacku ale neviem ci ked prehodim fazy v zasuvke,ci sa nebude tocit opacne. dik za radu

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#2 Příspěvek od mikollar »

ak prehodis poradie faz tak sa motor roztoci opacne, potom staci prehodit lubovolne 2 fazy medzi sebou a bude sa to tocit dobre. Tie farby cierna hneda je jedno kde ktoru zapojis (samozrejme nie na PEN :) ), teda tak aby sa ti to tocilo spravne

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#3 Příspěvek od Hill »

Když se bude točit opačným směrem, kterékoli dvě fáze navzájem přehoď. A bude se točit správně.

Edit: Mikollar byl rychlejší, zase se potvrzuje, že nekecáme.

Uživatelský avatar
lintik
Příspěvky: 209
Registrován: 12 zář 2004, 02:00
Bydliště: PRAHA SEX (6)

#4 Příspěvek od lintik »

a kde je PEN vodič ?(kdž jsou 2 hnědé a 2 černé)

Uživatelský avatar
jano2
Příspěvky: 1748
Registrován: 28 pro 2006, 01:00
Bydliště: Orava,sever

#5 Příspěvek od jano2 »

lintik píše:a kde je PEN vodič ?(kdž jsou 2 hnědé a 2 černé)
Merat!,ale bud opatrny,je to životunebespečne!!!

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#6 Příspěvek od kbulda »

lintik píše:a kde je PEN vodič ?(kdž jsou 2 hnědé a 2 černé)
Přečti si to lepší, píše " cierna a dva hnede "
To znamená že jsou jeden černý a dva hnědé = dohromady tři vodiče.
Ten čtvrtý je zřejmě zeleno/žlutý.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Tohle jsme blahé paměti řešívali doutnavkovou "fázovkou" - nulák "nesvítí"... Dneska (bohužel...) norma zakazuje používat jakékoliv zkoušečky, při jejichž použití se obvod uzavírá přes lidské tělo (zjednodušeně řečeno), opět jsme papežštější než papež a trpíme "díky" tomu právě nedostatkem takových jednoduchých zařízení... Pořád se ale konstrukce doutnavkové fázovky dá doplnit izolovaným drátem, který se připojí na prokazatelně uzemněný předmět - je to sice složitější, ale použít se to dá také... Jen upozorňuju na potřebu opatrného zacházení s takovým bastlem, není to rozhodně podle normy a při špatně izolovaném provedení opravdu hrozí úraz elektřinou.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
lintik
Příspěvky: 209
Registrován: 12 zář 2004, 02:00
Bydliště: PRAHA SEX (6)

#8 Příspěvek od lintik »

kbulda píše:
lintik píše:a kde je PEN vodič ?(kdž jsou 2 hnědé a 2 černé)
Přečti si to lepší, píše " cierna a dva hnede "
To znamená že jsou jeden černý a dva hnědé = dohromady tři vodiče.
Ten čtvrtý je zřejmě zeleno/žlutý.
jjjo už to vidím----neumím číst :oops:

Gavin Milarrr

#9 Příspěvek od Gavin Milarrr »

kbulda píše:
lintik píše:a kde je PEN vodiè ?(kdž jsou 2 hnìdé a 2 èerné)
Pøeèti si to lepší, píše " cierna a dva hnede "
To znamená že jsou jeden èerný a dva hnìdé = dohromady tøi vodièe.
Ten ètvrtý je zøejmì zeleno/žlutý.
Mno... podle normy by mel ctyrzilovy kabel pro rozvod 3x400V mit jednotlive vodice v barvach cerna-cerna-hneda-zelenozluta. Pro nove rozvody se pouziva petizilovy kabel s dalsi svetle modrou zilou. Plati, ze zelenozluty vodic je ochranny a zaroven stredni (u petiziloveho rozvodu je stredni vodic svetle modry) a mel by mit potencial 0V, hnedy potom L1 a dalsi dva L2 a L3 s potencialem 240V proti strednimu vodici a 400V proti sobe navzajem. Ten oddeleny stredni vodic je tam kvuli chranicum ("ficko"). Jine kabely nejsou pro trifazove vedeni 3x400V povoleny. Ve starych instalacich lze videt trifazove vedeni s fazemi cerna-cervena-tmavomodra (poradi si nepamatuju), ktere je ale zakazano pouzivat kvuli barvam -- cervena je + pol a tmavomodra - pol ve stejnosmernych instalacich.

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#10 Příspěvek od kbulda »

Tazatel nikde nepíše, že tam má kabel.
Píše " vodiče"

Návštěvník

#11 Příspěvek od Návštěvník »

kbulda píše:Tazatel nikde nepíše, že tam má kabel.
Píše " vodièe"
Predpokladam, ze ty vodice jsou v kabelu... obvykle to tak byva :-)
Divoke barvy amaterskych rozvodu ("tady mi zbylo kus kabelu, tak to tam prdnu") jsou potencialne nebezpecne i samozvanym instalaterum.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#12 Příspěvek od rezis »

Ve starych rozvodech je opravdu mozne jen vodice. Byvyji protazeny husimi krky. Podle toho kolik zil bylo treba.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já mám celej sklep natahanej žlutýma drátama (autor neznámý, naštěstí nikdo z rodiny). Při výměně rozvaděče to byla celkem legrace. Bohužel do sklepa jsem s výměnou elektroinstalace ještě nedospěl.. :?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#14 Příspěvek od EKKAR »

V baráku, kde jsem vyrůstal jako kluk, byla instalace v hliníku/PVC protaženém husacinou a s barvami každej pes (drát) jiná ves (barva) - fáze jednou černá, podruhé šedá, červená nebo i hnědá, nulák modrá nebo šedá s modrým pruhem, vše samozřejmě TN-C. Když jsem to otevřel, abych si dohledal dráty k vyčuzené zásuvce, myslel jsem, že mne opláchnou - a to tu drátovačku dělal nebožtík můj táta se strýcem (tátovým švagrem) - oba dva mašinfírové s absolvovanou drážní elektroprůmyslovkou, od kterých bych takovou čuňárnu nikdy nečekal. Takže jsem musel půlku baráku prachsprostě vytahat (naštěstí se to dalo, husáky byly dost prostorné) a prodrátovat znovu, tentokrát mědí a v normovaných barvách - bylo to těsně po r.1990, takže jsem jen obnovil TN-C, nedělal jsem TN-S - ale díky menším potřebným průřezům Cu proti Al mi tam zůstalo místo i na dodatečný vodič N, který tam můžu kdykoliv doplnit. Jinak na vesnicích domky zkolaudované před r.1975-80 jsou jeden vedle druhého děs běs bída a utrpení. Přesný obraz své doby - pořádný drát byl podpultovka, tak se zazdívalo všecko, co se dalo přemístit v časoprostoru z majetku zaměstnavatele...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#15 Příspěvek od jandu »

Nerád sa miešam do takto rozbehnutej diskusie, ale prichádza mi to ako mlátenie prázdnej slamy. Autor dotazu thomasdj sa od položenia otázky neozval. A nik nevie, či v stene má 3 alebo 4 vodiče. Navyše v takejto triviálnej záležitosti si človek "znalý" elektrotecniky musí vedieť poradiť na jeden "lusk". Ak to tak nie je, nemá sa čo do elektriky montovať. Dopady môžu byť až katastrofálne. V rubrike Nezaradené sa pretraktovala otázka, či vo verejných médiách najú byť uverejňované určité príspevky zamerané na elektriku a mám za to, že toto je triviálny príklad, ako sa neodborník nemá miešať do pre neho neznámej oblasti. Radil by som mu maximálne si privolať odborníka. Už len to, že nedokáže podľa farebného značenia identifikovať čo sú to za vodiče - o meraní ani nehovorím, to je predsa základná vec pri neznámich vodičoch - ak nemá poňatie o tom, akým spôsobom sa vyvolá zmena smeru otáčania elektromotora, tak každá rada pre neho znamená iba posun do oblasti rizika alebo nebezpečného stavu. A to nie pre neho samotného - nik nevie, kto sa po neodbornom zásahu do rozvodu stane účastníkom nehody.

Ja mu radím - zabudni na svojpomoc. Zavolaj si elektrikára, takáto záležitosť nestojí tisíce a tá bezpečnosť sa nedá zaplatiť.
Naposledy upravil(a) jandu dne 24 črc 2008, 20:43, celkem upraveno 1 x.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“