regulovatelny zdroj nn s tranzistorami

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
DolfiG
Příspěvky: 375
Registrován: 25 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Prešporok

#61 Příspěvek od DolfiG »

No a už sa to hýbe ... :oops:

Pri odskočení bežca potenciomerta, na výstupe sa objaví 350 V, nie plné vstupné napätie ...

Ochrannú diódu na výstupe si doplní každý, ak ju bude potrebovať. Na meranie elektrónok, myslím si, nie je potrebná ...

Tá dióda na výstupe chráni tranzistory pri rýchlom stiahnutí zdroja naprázdno na min. výstupné napätie ...

Paralelným radením regulačných tranzistorov môžeme zvyšovať výstupný prúd po cca 50 mA.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#62 Příspěvek od Sendyx »

To je lepší tu diodu instalovat mezi E-C těch regltrandů a podobně ošetřit i bázový obvod.

Lepší je ZV regulaci vyřešit pevným děličem a hýbat s referencí (lze pot hezky udržet bez šelestu pomocí kondu na jezdci) nebo dát aspoň pot mezi bázi a GND.

Uživatelský avatar
DolfiG
Příspěvky: 375
Registrován: 25 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Prešporok

#63 Příspěvek od DolfiG »

Sendyx píše: To je lepší tu diodu instalovat mezi E-C těch regltrandů a podobně ošetřit i bázový obvod.
Nemyslím si, že by takto zapojená dióda bola niečo platná pri rýchlom nastavení minimálneho napätia z maximálneho. Alternatívou by bola dióda do báze, (prúser, neočísloval som súčiastky), BUT11AF v Darlingtone s regulačnými tranzistormi ...

(Možno by to fungovalo aj bez diódy, len neviem, či by to "zenerka" EB horeuvedeného tranzistoru zvládla ...

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#64 Příspěvek od zdenoeddie »

Ahojte
tak som dnes rano odskusal ten zdroj z AR riadeny tyristorom. Zvlada to uplne v pohode 330V/110mA co je pre moje pouzitie nanajvys vyhovojuce (tych 0.4A v "zadani" som trochu prehnal staci aj 150mA :wink: ). Vsetko ide ako ma, akurat je to dost bruni pri tranzistoroch pri napati vyssom ako 200V (normalne je to pocut ked prilozim ucho k KF506). A este jedna vada je ze trochu oneskorene reaguje na zmenu zataze, co pri elektronkach by som povedal ze sa da zanedbat. A este jeden , ani nie problem, len taka poznamka, ze napatie naprazdno a pri zapojeni zataze sa zmensi asi o tych 6% (pri 300V asi 20V) ako sa pise v clanku. Inak neni co danemu zdroju vytknut, meral som aj priebehy na osciloskope vsetko sa zhoduje, takze zatial spokojnost. Akurat ked som to prvykrat zapol mi hned vyhorela poistka, co som si nevsimol (asi preto ze kondiky boli vybite) a asi hodinu som hladal chybu ze preco to nejde ked som to zase zapol. Po vymene positky (160mA) uz vsetko fachci.
Vecer skusim sa pozriet na ten nacrt od dolfiga (dakujem), a uvidime, alebo radsej pockat este za vysledkami od autora?

Uživatelský avatar
DolfiG
Příspěvky: 375
Registrován: 25 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Prešporok

#65 Příspěvek od DolfiG »

zdenoeddie píše: Vecer skusim sa pozriet na ten nacrt od dolfiga (dakujem), a uvidime, alebo radsej pockat este za vysledkami od autora?
Ľutujem, ale ja som konštrukčne mimo. Môžem akurát tak na "teoretickej" úrovni, prípadne nanajvýš letovačka a multimeter. (Aj to je problém, momentálne neviem nájsť kolofóniu ... Poletuje tu dvojročný vnuk a občas je nás tu "ako hadov").

(P.S.: No možno sa raz vnuk "podedí". Fascinujú ho káble, náradie, meráky, ... Takže tak ... Skúste vyprovokovať konštrukčnú spoluprácu u ostatných aktívnych bastličov, /kruci, ako je to správne po slovensky ?/).
Naposledy upravil(a) DolfiG dne 27 črc 2008, 21:53, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#66 Příspěvek od zdenoeddie »

DolfiG píše:
zdenoeddie píše: Vecer skusim sa pozriet na ten nacrt od dolfiga (dakujem), a uvidime, alebo radsej pockat este za vysledkami od autora?
Ľutujem, ale ja som konštrukčne mimo. Môžem akurát tak na "teoretickej" úrovni, prípadne nanajvýš letovačka a multimeter. (Aj to je problém, momentálne neviem nájsť kolofóniu ... Poletuje tu dvojročný vnuk a občas je nás tu "ako hadov").

(P.S.: No možno sa raz vnuk "podedí". Fascinujú ho káble, náradie, meráky, ... Takže tak ... (Skúste vyprovokovať konštrukčnú spoluprácu u ostatných aktívnych bastličov, /kruci, ako je to správne po slovensky ?/).
OK jasne rozumiem :wink: , ak Vas mozem poprosit upravit ten navrh podla tunajsich pripomienok, ja uz si to otestujem, disponujem multimetrom, oscilom a dalsim "naradim" takze snad nieco vydumeme. Dik
(k P.S. spravne by to malo byt elektroamater, aspon si myslim)

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#67 Příspěvek od radekrd »

zdenoeddie píše:Ahojte
tak som dnes rano odskusal ten zdroj z AR riadeny tyristorom. Zvlada to uplne v pohode 330V/110mA co je pre moje pouzitie nanajvys vyhovojuce (tych 0.4A v "zadani" som trochu prehnal staci aj 150mA :wink: ). Vsetko ide ako ma, akurat je to dost bruni pri tranzistoroch pri napati vyssom ako 200V (normalne je to pocut ked prilozim ucho k KF506). A este jedna vada je ze trochu oneskorene reaguje na zmenu zataze, co pri elektronkach by som povedal ze sa da zanedbat. A este jeden , ani nie problem, len taka poznamka, ze napatie naprazdno a pri zapojeni zataze sa zmensi asi o tych 6% (pri 300V asi 20V) ako sa pise v clanku. Inak neni co danemu zdroju vytknut, meral som aj priebehy na osciloskope vsetko sa zhoduje, takze zatial spokojnost. Akurat ked som to prvykrat zapol mi hned vyhorela poistka, co som si nevsimol (asi preto ze kondiky boli vybite) a asi hodinu som hladal chybu ze preco to nejde ked som to zase zapol. Po vymene positky (160mA) uz vsetko fachci.
Vecer skusim sa pozriet na ten nacrt od dolfiga (dakujem), a uvidime, alebo radsej pockat este za vysledkami od autora?
Zdroj s tyristory nebude mít výstupní napětí nikdy tak hladké jako tranzistorový zdroj přispívá k tomu i fakt, že tyristory jsou součástky polořízené, je to totiž vpodstatě spínací regulátor a ještě s velmi nízkým spínacím kmitočtem, pro napájení elektronkových zesilovačů je podle mě zcela nevhodný, jedině snad jako předregulátor pro snížení ztrátového výkonu s následným velmi kvalitním lineárním regulátorem a kvalitním filtrem.

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#68 Příspěvek od Radix »

Zdroj snad nemá být pro elektronkové zesilovače, ale pro měření elektronek.

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#69 Příspěvek od radekrd »

Aha, no i tak, by byl lepší tranzistorový už kvůli vyšší přesnosti regulace.

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#70 Příspěvek od zdenoeddie »

Ano zdroj ma sluzit len pre meranie elektroniek, myslim ze pre orientacne meranie by to mohlo stacit. Uvidime ci s niecim este pride dolfig, ak nie tak ostaneme pri tyristoroch.

Uživatelský avatar
DolfiG
Příspěvky: 375
Registrován: 25 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Prešporok

#71 Příspěvek od DolfiG »

Já nevidím na tom "mojom" zdroji žiaden problém. Malo by to fungovať tak, ako je to načrtnuté ...

Variantné riešenia sú samozrejme možné, no nič to nemení na horeuvedenom fakte ...

Ak chcete vyhladiť výstupné napätie na tyristorovom zdroji, zapojte tam filter, ako som tu už naznačil. Čiže ešte raz: Výkonový tranzistor, trebárs BU2525AF, zapojiť namiesto R14, C k tyristoru, E von. Medzi CB tak 1 k odpor a medzi B a zem kondenzátor tak 20 uF/ 350 V. A v smere EC ochrannú diódu.

A hlavne by som na výstup pripojil predzáťaž, zdroj prúdu tak 5 mA, (viď budenie regulačných tranzistorov v "mojom" stabilizátore. Len 270R odpor treba nahradiť 120R odporom).

Výstup sa vyhladí a určite sa zníži pokles napätia pri pripojení záťaže.

Určite by som bol rád, ak by ste odskúšali aj ten "môj" zdroj. No myslím si, že aj ten tyristorový po navrhnutých úpravách Vám rovnako dobre poslúži pre Vaše potreby ...

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#72 Příspěvek od zdenoeddie »

DolfiG píše:Já nevidím na tom "mojom" zdroji žiaden problém. Malo by to fungovať tak, ako je to načrtnuté ...

Variantné riešenia sú samozrejme možné, no nič to nemení na horeuvedenom fakte ...

Ak chcete vyhladiť výstupné napätie na tyristorovom zdroji, zapojte tam filter, ako som tu už naznačil. Čiže ešte raz: Výkonový tranzistor, trebárs BU2525AF, zapojiť namiesto R14, C k tyristoru, E von. Medzi CB tak 1 k odpor a medzi B a zem kondenzátor tak 20 uF/ 350 V. A v smere EC ochrannú diódu.

A hlavne by som na výstup pripojil predzáťaž, zdroj prúdu tak 5 mA, (viď budenie regulačných tranzistorov v "mojom" stabilizátore. Len 270R odpor treba nahradiť 120R odporom).

Výstup sa vyhladí a určite sa zníži pokles napätia pri pripojení záťaže.

Určite by som bol rád, ak by ste odskúšali aj ten "môj" zdroj. No myslím si, že aj ten tyristorový po navrhnutých úpravách Vám rovnako dobre poslúži pre Vaše potreby ...
OK dakujem zatial, vecer by som to chcel odskusat, potom napisem vysledky :wink:

zdenoeddie666

#73 Příspěvek od zdenoeddie666 »


Přílohy
kapacit.jpg
nasobic kapacity
(13.64 KiB) Staženo 43 x
prud.jpg
zdroj prudu ako predzataz
(17.23 KiB) Staženo 34 x

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#74 Příspěvek od Sendyx »

Dalo by se zombinovat třeba tyristorový regulátor, za něj parametrický filtr-regulátor a tyristor řídit na konstantní úbytek na filtru. Dokonce jsem viděl starý zdroj, kde byl dvojitý pot, jedním se řídil tyristorový blok, a druhým lineární, fungovalo to slušně a s dobrou účinností. Když si najdeš dokumentace od starých zdrojů Elgar nebo Sorensen řady tuším DRB a podobných (poznají se podle váhy, mají cca 12kg a víc), tak najdeš schéma kombinovaného zdroje. Dělali mj. tuším 0-300V a 0-600V pro proudy 0,5 až 8A.

Uživatelský avatar
DolfiG
Příspěvky: 375
Registrován: 25 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Prešporok

#75 Příspěvek od DolfiG »

Presne ! (Tuším sa budem musieť naučiť rýchlo robiť s počítačom ...).

Tie kondenzátory tam samozrejme treba nechať, najmä ten pred tranzistorom robí zásobník energie pre ten filter s tranzistorom. (Výstupný kondenzátor môžete aj zmenšiť, on najmä znižuje výstupnú impedanciu zdroja).

Ako som si všimol, tak tyristorový zdroj nemá nadprúdovú ochranu. Dokonca ani ten filtračný člen, (niekedy označovaný aj ako násobič kapacity, lebo jeho účinok je akoby ste tam zapojili kapacitu h21e.Cb), nie je skratuvzdorný. Prvý skrat na výstupe a tranzistor pravdepodobne "letí". Cez tranzistor sa totiž počas msec vybijú obe kapacity, zapojené v C aj B. Najjednoduchšie je nechať za E tranzistota BU2525AF a pred výstupný kondenzátor nejaký odpor, skúsil by som tak 47R, ( max. impulzný prúd 6 A). Zdroj nebude skratuvzdorný, no tranzistor neodíde.

Ďalším riešením je to, čo navrhol Sendix.

(Myslím si, že netreba ani veľmi špekulovať nad konštantným rozdielom napätia pre nasledujúci spojitý regulátor. Možno by stačilo použiť len tandemový potenciometer pre nezávislú reguláciu oboch zdrojov, odsledovať a nastaviť určité minimálne "prevýšenie" napätia tyristorového regulátora a zdroj by mohol chodiť trebárs do 600V/ 0,2 A. - Tak toto beriem späť, je to logická hlúposť. Pri skrate by to zhorelo !).

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“