Doba už bastlení nepřeje

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Doba už bastlení nepřeje

#1 Příspěvek od workhard »

Řešil jsem chraptějící a výkonově nedostačující reproduktory v dílně. Mám rád muziku,obzvlášť rock a heavy metal :twisted: a už mě to začalo hodně vadit. Sehnal jsem basáky a dnes jsem vyrazil na bleší trh se podívat po nějakých výškáčích,že si něco sklepnu. A jak tam tak chodím, vidím třípásmové HANSEATICy akurátních rozměrů na kupě bordelu. Povídám maníkovi "Co za ně chceš?" On "Stovku. Někdo uřízl kabely." Tak jsem je sbalil,doma uřízl kabely od těch mých,napojil a hraje to jak víno 8-) kde jsou ty časy,když jsme si bastlili rádia pro příjem CCIR :D
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#2 Příspěvek od Mysteri »

Hmmm.To je ten život....Chápem Ťa! Osobne nezabudnem na zvuk reprobední DELÍCIA 30, 60, v prepojení na diskotékach s dvoma MUSIC 130, /na každý kanál jeden tento lampáč/ Ale čo už... :cry: :cry: :cry: A čo sa týka bastlenia VKV tunerov: Tie Klabalovské FM príjmače s vyleptanými cievkami na plošáku... Mne to napr. fungovalo na prvý krát, plošák som si robil sám a na rozdiel od kámošov, ktorí si plošák objednali za cca 85Kčs v REMPE Žilina a im to nešlo. Potom si vyleptali svoj plošák, a už im to šlo! :wink: A to bola tá krása bastlenia v našich mladých časoch :roll: Objednávať odpory, kondíky a KC,KF v zásielkovej TESLE Uherský Brod! Z 10-tich rôznych odporov, prišiel JEDEN :lol: Cena 10 halierov :P A bol som happy :!: , že mi niečo vôbec prišlo...

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#3 Příspěvek od konosuke »

Je to společnost spotřeby. hromadná velkosériová výroba a nepřeberná nabídka srazila ceny elektroniky hodně dolů tak proč něco vyrábět doma ? My kdysi stavěli zesíky (transiwatt 40,44,120,140...) repro boxy, eqáče, zdatnější bastlíři si troufli na tape-deck, FM tuner nebo gramo. Staré dobré audio hi-fi se již (skoro) nenosí, světu vládnou compy. Kde-kdo si to poskládá, z hotových dílů - komponentů, jako stavebnici LEGO. A kupodivu - občas i funguje to...
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#4 Příspěvek od Peterseal »

A snad to dnesne bastlenie neni az take zle....Kedysi sa stavalo to co na trhu nebolo, alebo bolo velmi drahe. dneska je na trhu vsetko za dobre ceny-tomu umerna kvlita na ukor kvantity. Ale stale dost ludi bastli zosilnoivace, rozne upgradei PC a tak....

Uživatelský avatar
proel64
Příspěvky: 464
Registrován: 28 led 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od proel64 »

Myslim si prave opak,pre bastlenie je teraz dobra doba.Suciastky su dostupne take o ktorych sa nam volakedy ani nesnivalo.Skor keby mal clovek teraz tolko rokov co vtedy.Pamatam ked sme utekali do radioam.obchodu v BA na Obchodnej bol,isla do predaja prva ledka-bodova
LQ100 tusim a stala 150Kcs co bola obrovska suma na tie casy-cena cca 20-tich litrov benzinu.A potom MBA 810 -165Kcs a stacila jedna nepozornost
pripadne skrat na vystupe a v momente malo dieru v chrbte.....
Dobra doba aj preto,lebo ozaj kvalitny pristroj dnes prakticky nekupite.Aj znacky ktore doteraz boli pre nas akoze zarukou kvality riesa mnoho veci kompromisne,lacnejsie a na ukor kvality.Aj preto ma uz davnejsie napadla myslienka postavit aspon tie bedne,zosik,tuner,a zvolit prioritu max.kvality dosiahnutelnej v amaterskych podmienkach.....

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#6 Příspěvek od Devo70 »

Dnes treba bastliť novo zakúpenú techniku, aby vôbec niečo vydržala. Tak napríklad absencii poistky vo väčšine prístrojov na vstupe nerozumiem. :(

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

proel64 píše:Dobra doba aj preto,lebo ozaj kvalitny pristroj dnes prakticky nekupite.Aj znacky ktore doteraz boli pre nas akoze zarukou kvality riesa mnoho veci kompromisne,lacnejsie a na ukor kvality.Aj preto ma uz davnejsie napadla myslienka postavit aspon tie bedne,zosik,tuner,a zvolit prioritu max.kvality dosiahnutelnej v amaterskych podmienkach.....
Doba je dobra preto, ze kvalitne pristroje sa daju kupit v bazari alebo na inzerat za par korun. Akurat treba co-to opravit.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#8 Příspěvek od konosuke »

Mně zas vadí u moderních asijských (ale nejenom) výrobků síťový vypínač až na sekundáru trafa nebo stabilní provoz v režimu stand-by (VCR, TV, tuner, fax...) může jít o klidový odběr až 10-15W neproduktívní ztrátové energie...
úprava je jednoduchá ale mám dojem že výrobce to dělá naschvál, to se musí projevit na životnosti zdroje, například...
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#9 Příspěvek od Radix »

Taky je možné, že výrobce je domluvený z ČEZem.

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#10 Příspěvek od Peterseal »

konosuke píše:Mně zas vadí u moderních asijských (ale nejenom) výrobků síťový vypínač až na sekundáru trafa nebo stabilní provoz v režimu stand-by (VCR, TV, tuner, fax...) může jít o klidový odběr až 10-15W neproduktívní ztrátové energie...
úprava je jednoduchá ale mám dojem že výrobce to dělá naschvál, to se musí projevit na životnosti zdroje, například...
Njn, zivotnost dnesnej techniky je uboha. Najme ellektrolitickich kondikov. A na porovnanie mam Color Oravana s 22 rocnou obrazovluo a ma este celkom dobry obraz a nasa nova TV co ma 4 r uz jej blbne obrazovka...

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#11 Příspěvek od Peterseal »

Devo70 píše:Dnes treba bastliť novo zakúpenú techniku, aby vôbec niečo vydržala. Tak napríklad absencii poistky vo väčšine prístrojov na vstupe nerozumiem. :(
No alebo spuusta impulznycj zdrojov nema sietovy odrusovac :idea: A to hlavne PC zdroje.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#12 Příspěvek od konosuke »

Devo70 píše:Dnes treba bastliť novo zakúpenú techniku, aby vôbec niečo vydržala. Tak napríklad absencii poistky vo väčšine prístrojov na vstupe nerozumiem. :(
No prostě - šetří se kde může ! materiál, pracnost, výrobní režie...
jinak by DVD-P sencor SDV-2509 nemohl stát 707.-Kč...jestli je to ovšem úspora na správném místě...
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
elipsa
Příspěvky: 98
Registrován: 02 črc 2008, 02:00

#13 Příspěvek od elipsa »

Já si bastlím své konstrukce. Ty nikde nekoupím. :D Takže když je čas a nálada. A dobré součástky. S těma je občas problém. Prý jsou i různé podvody. A sehnat něco v kusovém množství a za rozumnou cenu,také někdy nejde.

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od radekrd »

Spíš naše obchody bastlení moc nepřejí. Nějak mi připadá, že se ten sortiment nějak neochotně modernizuje. Spíš staré součástky pomalu mizí, ale bez náhrady (přitom se tu spousta zajímavých vyrábí). No jsme holt malá země a tak se to nevyplatí. :(

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

To je pravda - vselikde sa dopredavaju 20-rocne suciastky TESLA, ale zohnat kvalitny low ESR elyt je takmer nemozne (mozno maju niekde este aj tie vyschnute TESLY :D ).

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“