Staré součástky

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
p4ul
Příspěvky: 317
Registrován: 29 srp 2007, 02:00

Staré součástky

#1 Příspěvek od p4ul »

Ahoj, vybrakoval jsem ze starých DPS staré součástky a chtěl bych poprosit o radu co je ještě použitelné a co je vhodné do popelnice. Staré tesla rezistory budou asi i po letech stále pracovat na jedničku, ale třeba staré elektrolyty budou na vyhození. Zajímalo by mě, co byste vyhodili a co byste si nechali, buď z hlediska použitelnosti nebo starožitnosti:)

Některé součástky vůbec neznám např.: 2, 4, 5, 6-13, 20-22, 28-30, 44-46
28 - nějaká laditelná cívka, 29 - nějaký tranzistor, ale proč takový divný tvar?
30 - nějaká pojistka? 44 - nějaký tranzistor s 10 nožkama:-O
Přílohy
stare02.jpg
Různé
(170.6 KiB) Staženo 190 x
stare01.jpg
Kondíky
(178.22 KiB) Staženo 195 x

Uživatelský avatar
Split
Příspěvky: 762
Registrován: 02 pro 2006, 01:00
Bydliště: Komárno

#2 Příspěvek od Split »

okrem vykonovych diod by som to asi secko povyhadzal...dle mne
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Davidus »

Já to normálka recykluju a používam znovu, není problem, většinou to vydrží ještě dýl než nově nakoupený součástky :roll: .. do starého lampového RC generátoru jsem dal jamicon, on se nafoukl a prskl po čase, tesla s polovičním jmenovitým napětím je tam už rok :lol:

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#4 Příspěvek od Radix »

Kondenzátory 12, 13, 14 ihned vyhoď, už pohledem na ně se dělá špatně. Ostatní může být použitelné. Č. 30 není pojistka, ale tantalový kondenzátor, č. 29 je Zenerova dioda, č. 28 asi nějaký MF transformátor, č. 44 je nějaký IO. Napiš jeho označení.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od AmarokCZ »

Z první fotky s kondíkami bych využil všechno kromě č.20 až 24, těm bych moc nevěřil.
Z druhého obrázku (asi) 2-VF cívka, 4-optočlen, 7 až 12 nějaké rezonátory/krystal/filtry, 13-vypadá jako bistabilní relé ale jen odhad, 45-kondík fólie, 46-nějaký tranzistor, typ podle barvy proužku. Jinak 18 je s nejvetší pravděpodobností kondík na vysoký napětí nebo termistor.

Uživatelský avatar
zouzel1
Příspěvky: 360
Registrován: 04 čer 2007, 02:00

#6 Příspěvek od zouzel1 »

AmarokCZ píše:Z první fotky s kondíkami bych využil všechno kromě č.20 až 24, těm bych moc nevěřil.
Z druhého obrázku (asi) 2-VF cívka, 4-optočlen, 7 až 12 nějaké rezonátory/krystal/filtry, 13-vypadá jako bistabilní relé ale jen odhad, 45-kondík fólie, 46-nějaký tranzistor, typ podle barvy proužku. Jinak 18 je s nejvetší pravděpodobností kondík na vysoký napětí nebo termistor.
Upřesním-Tesla kondenzátory byly celkem dobré, kromě plastových elektrolytů, vyřadil bych 23, ruský elyt 6 a staré svitky 12, 13, 14. Druhý obrázek-keramický filtr je jenom 10, 7 a 8 jsou hybridní obvody Tesla, 9, 11 a 42 jsou ruské tranzistory-vyřadit, 18 je kvalitní trubičkový kond, 45 je kvalitní slídový kond, 29 je výkonová zenerka, 46 tanzistor KC řady 140, 44 bude stabilizátor 723, 6 je fototranzistor KP 101 a 32 mizerný ruský keramický kond-vyřadit. Rusové měli vlastně jen dobré odpory, ostatní nestálo za nic... žoužel

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

Obr.1 : 3,9,10,11,26-29 jsou podle mě kvalitní kondíky. Ty by měly přežít navěky :)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

p4ul píše:44 - nějaký tranzistor s 10 nožkama:-O
To by mohl být patnáctibázový FET, který díky tehdejšímu embargu USA měl pár nožiček nezapojených :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od radekrd »

26-29 kondíky pro integrátory s nízkou diel. absorbcí. Z druhého obrázku: 43 asi MAA741 - dnes už jsou lepší OZ, 44 asi MAA723 lze použít pokud je funkční - bude mít stabilnější parametry vzhledem ke stáří (ref. napětí). 4 optočlem, 5 ladící kondík, 30 tantalový kondík s tekutým elektrolytem (H2SO4) - má o něco leší parametry než běžné kapkové provedení. 6 fototranzistor, 13 - patrně bistabilní relé v dusíkové atmosféře. 29 výkonová zenerka. 2, 3, 28 - snad jedině na kostřičky. Zbytek nemá smysl schovávat.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

Z hlediska nešikovně krátkých vývodů a pájitelnosti - vyházet skoro všechno, z hlediska autentických oprav a sběratelství - nechat všechno.

Když vidím, jak současní sběratelé lampových rádií dostávají předporodní kontrakce z nalezených original odporů "Always" a jak se do starých vyhnilých elytů vkládají nové a do starých asfaltáků zase svitky, dá se čekat že za pár let budou podobní fanatici rozbrušovat hovňáky Tesla a vkládat do nich nové mylarové kondy.
Autentickou opravu starého sovětského tranzistorového rádia provedeš jen s náhradním starým tranzistorem MP42, ne s novým křemíkovým SMD tranzistorem made in Indonesia.

Uživatelský avatar
p4ul
Příspěvky: 317
Registrován: 29 srp 2007, 02:00

#11 Příspěvek od p4ul »

Zatím díky za reakce, koukám, že co člověk to názor. Pokusím se to nějak zpracovat a vytřídit. Ještě jsem udělal pár snímků...

Ten IO s 10 nožkama nemá žádný popis. Jak mám podle barev poznat co je to za tranzistor a jaké má parametry, jsou na to nějaké tabulky? A u těch diod lze nějak zjistit typ a na jaký proud jsou?

18 je kvalitní trubičkový kond -- a já myslel, že je to starý vyschlý elektrolyt
Přílohy
st3.jpg
(99.96 KiB) Staženo 48 x
st2.jpg
(127.75 KiB) Staženo 82 x
st1.jpg
(71.91 KiB) Staženo 56 x
stare03_.jpg
(95.86 KiB) Staženo 98 x

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od jezevec »

Je to šrot, pokud to nechceš jako muzejní exponáty, vyhoď to. Akorád ti to bude zavazet.

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#13 Příspěvek od Peterseal »

Ja by som si to nechal.....niektore veci ako odpory, diody, trandiky su puzitlene, a ostatne maju historicku cenu :) 8-)

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#14 Příspěvek od Ivan_Ryger »

skusim to trochu zhrnut, teslacke hnede zalievane kondiky praskaju, elektrolyty v plastovom puzdre netesnia, ruske tranzistory zaliate v dajakom bakelitovom puzdre skapinaju na zvody, inac ruske trubickove kondy maju vysoke Q, polovodice tesla tiez niesu zle, IO pokial to bola tesla CMOS, tie uz su v teplych krajinach... Ostatne by sa ako-tak dalo, na nahradne diely do inych pristrojov, ktore by mali este pobezat.
Z duse zacinam neznasat vsetky radialne elyty, ktore nie su FROLYT, FRAKO, ERD, NICHICON, NIPPON, proste tie, ktore su z PRC.
Taktiez vsetky VLSI integrace, ktore su napchate do TQFP puzdier, ktore nemaju dobre spocitane chladenie a odchadzaju...

Uživatelský avatar
DolfiG
Příspěvky: 375
Registrován: 25 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Prešporok

#15 Příspěvek od DolfiG »

Fakt, je tam všeličo, tuším i ruské tranzistory ...

Já si myslím, že najväčší problém je ten, že sa v tých súčiastkach absolútne neorientujete. Preto aj ich ďalšie použitie je skôr iluzórne ...

Všetko sa dá pomerať a posúdiť vhodnosť použitia, Najväčší problém je však veľkosť súčiastok. Tie dnešné určite nie sú lepšie, no objemovo a rozmerovo sú neporovnateľne menšie ...

No, keď ste si dali tú námahu s vyletovávaním, hodte to do nejakej margarínovej krabice a odložte na neskôr. Ak Vás elektronika chytí, po čase sa Vám rozjasní ...

Odpovědět

Zpět na „Součástky“