Zesilovač-podivná závada

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

Zesilovač-podivná závada

#1 Příspěvek od jade »

Mám elektronkový zesilovač Tesla Stereodirigent, v poslední době mi vynechává jeden kanál. Když se ale dotknu holým drátem vstupního konektoru, pořádně si zabručí a pak nějakou dobu hraje. Po nějaké době zase vynechá.
Měl jsem podezření na studený spoj na konektoru, ale potukáváním izolovanou tyčkou ničeho nedosáhnu a navíc je jedno, jestli "rejpu" do gramo nebo mg vstupu,v obou je efekt stejný.
Jakoby potřeboval vždycky "profouknout" silným signálem.
Elektronky jsem všechny různě pospřehazoval, nožky očistil, ale bez úspěchu.
Tak už nevím.Sledovačem signálu se tam nedá dostat, chasis je zespodu omotané klubkem stíněných drátů.

NEONI
Příspěvky: 505
Registrován: 11 úno 2007, 01:00
Bydliště: SVK

#2 Příspěvek od NEONI »

Možno si sa to už naučil ako prvé vymeniť všetky elity, a ak nepomôže, tak len silnejšie fúkať signál do vstupu. :wink:

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#3 Příspěvek od masar »

Tak už nevím.Sledovačem signálu se tam nedá dostat, chasis je zespodu omotané klubkem stíněných drátů.
Nezbývá, než je odmotat a pak použít metodu uplatněnou na vstupním konektoru. Na vině může být některý vazební kondenzátor nebo studený spoj. :wink:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Tipuju, že je to v nějakém vazebním kondu v obvodech anod - je tam vysoké napětí, ale malý proud, v klidu navíc téměř stálé napětí. Tím "zabručením" se prorazí dočasný izolační stav někde na spoji polep - vývod a zesík nějakou dobu funguje. Pak přijde pauza, napětí se ustálí a pokud je kondík navlhlý, elektrolýza začne vesele produkovat izolační bariéru... Suma sumárum - popraskaný, netěsný a následně navlhlý svitkáč někde ve vazebním obvodu. Hledej - třeba jich najdeš víc...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od jade »

Tak skutečně šlo o vadný svitek na vstupu předzesilovače.Vyměnil jsem je pro jistotu v obou kanálech.
Byly tam takové ty v plastu zalité válečky modré barvy, vím, že rády bývají popraskané, ale tyto nevypadaly nijak poškozeně.
Díky všem za rady! 8-)

Uživatelský avatar
martinekk
Příspěvky: 87
Registrován: 05 úno 2008, 01:00

#6 Příspěvek od martinekk »

Tie potvory porpaskaju ze ani okom nevidis praskliny a robi to taketo psie kusy... to iste aj hovnaky TC18x....

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

I já , pokud se dostanu k opravám elktronkových zesů , se vždy domluvím a všechny vazební i blokační kondy šmahem měním . Záruka na celkovou spolehlivost je na několik let ! A ochráním lampy před svodovým proudem do G1 a tím jejich likvidaci .bobobo

Odpovědět

Zpět na „Poradna“