Generování TV obrazu pomocí MCU

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
coat
Příspěvky: 68
Registrován: 13 čer 2007, 02:00
Bydliště: BRNO

Generování TV obrazu pomocí MCU

#1 Příspěvek od coat »

Zdravím.
Hraji si se zobrazováním textu na TV pomocí MCU. Chtěl jsem se zeptat na synchronizaci. Kdesi jsem četl že pro statický obraz je lepší zobrazovat řádky neprokládaně kvůli blikání obrazovky. Synchronizace na lichý snímek má 5 udržovacích impulsů, dále 6 vyrovnávacích, na sudý snímek 5 půlsnímkových a 5 vyrovnávacích. Je možné při neprokládaném řádkování zasynchronizovat jen na lichý snímek nebo musím projet oba půlsnímky, přičemž jeden bych nechal zatemněný?

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#2 Příspěvek od Zmije »

Zdravim. Pokud si matně vzpomínám jak vypadá TV signál, tak mezi sudou a lichou snímkovou synchronizací je rozdíl zejména ve stejnosměrné složce (myslim že se ty pulzy integrují a v závislosti na stejnosměrné složce se obraz posune).

coat
Příspěvky: 68
Registrován: 13 čer 2007, 02:00
Bydliště: BRNO

#3 Příspěvek od coat »

Tak sem ještě přihodím obrázek časového průběhu TV signálu. Je to teda v negativní polaritě, na kompozitní video je potřeba pozitivní. No hlavně se mi teda jedná o to jestli je potřeba projíždět i ten sudý půlsnímek. Zatím se mi teda podařilo jen rozjet bílý pruhy a to ještě místy zubatý a navíc to zobrazuje prokládaně.
Přílohy
casovy prubeh.GIF
(112.77 KiB) Staženo 60 x

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#4 Příspěvek od Zmije »

Obraz se vám trhá po řádcích, nebo ujíždí nahoru/ dolů? Jinak se obávám že budete muset zařadit i půlsnímky, protože snímkový generátor generuje pilu s periodou právě půlsnímku (v praxi běží volně pomaleji a synchronizací se urychlí na správnou periodu), nebo byste ho musel přeladit na T/2.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#5 Příspěvek od Zmije »

Pardon 2T :)

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#6 Příspěvek od breta1 »

Každý TV se zasynchronizuje i bez prokládání - stačí pustit V sync = 50Hz a H sync 15625 Hz - ovšem bude poloviční počet řádků...


coat
Příspěvky: 68
Registrován: 13 čer 2007, 02:00
Bydliště: BRNO

#8 Příspěvek od coat »

Mám to na procesor freescale, schema přikládám. Tranzitor řídí PWMko, pokud je seplý, pinem na kterém je dioda se ovládá napětí které jde na výstup do televize 0,3V(zatemnění) nebo 1V(bílá). Pokud je tranzisotr zavřený je na výstupu 0V(synchronizace).
Měřil jsem časový průběhy a všechno vypadá dobře. Obraz už mi nepopojíždí, ale když zkouším ty bílý pruhy, tak se mi rozjíždí. Programem mám nastavený že mají běžet jen v lichém půlsnímku, ale podle obrázku běží i v sudém a přitom jsou ještě posunuté.
Přílohy
tv.GIF
(11.64 KiB) Staženo 66 x

coat
Příspěvky: 68
Registrován: 13 čer 2007, 02:00
Bydliště: BRNO

#9 Příspěvek od coat »

Ještě teda ten obraz :)
Přílohy
PB030071.JPG
(297.46 KiB) Staženo 67 x

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#10 Příspěvek od mihal »

Cim lejes prog, origo BDM alebo nejaky bastl? Ja len ci nemas schema..

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#11 Příspěvek od Zmije »

Dobrý den. Nemuže vám to dělat příliš velký R v emitoru? Myslim pokud pouštíte bílou a zároveň je potřeba synchronizovat, jestli vám to neudělá moc velký výstupní napětí.

coat
Příspěvky: 68
Registrován: 13 čer 2007, 02:00
Bydliště: BRNO

#12 Příspěvek od coat »

Programuju to originálem Spyderem přes BDM. Tím tranzistorem to nebude, napěťové urovně jsem měřil a je to vše v pořádku, asi nezbyde nic než si s tím ještě chvíli hrát.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od ZdenekHQ »

Musíš si pohlídat, aby všechny podprogramy běžely vždy ve stejném čase. Jak tam máš větvení a nestejný délky, ty mikrosekundový rozdíly jsou pěkně vidět.

Já mám hotovej tester na 31.125Khz/50Hz na UV monitory - chudáka línýho AT89C2051 jsem tehdy přetaktoval na 48Mhz, aby to vůbec stíhal.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od jankop »

ZdenekHQ píše: Já mám hotovej tester na 31.125Khz/50Hz na UV monitory - chudáka línýho AT89C2051 jsem tehdy přetaktoval na 48Mhz, aby to vůbec stíhal.
31.125Khz/50Hz to je zajímavej kmitočet. Jak jsi k njhěmu došel? Co jsou to UV monitory?
Já generuju znaky s PIC12F675 na 4MHz.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od ZdenekHQ »

UV je v tomto případě ultrazvuk (ona je to spíš hantýrka než přesný označení). Mají dvojnásobnej počet řádků než běžná televize, šířku pásma kolem 20Mhz.

Možná je přesnej kmitočet 31250, ale ono je to jedno - teď si z hlavy nemůžu vzpomenout.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Poradna“