Jak sepnout druhý okruh pøi zvýšení napìtí?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
pidapida

Jak sepnout druhý okruh pøi zvýšení napìtí?

#1 Příspěvek od pidapida »

Dobrý den, potøeboval bych poradit, o elektru skoro nic nevím. Mám obvod (mincovník), ve kterém je napìtí 2V, v okamžiku, kdy se tam hodí mince, se napìtí zvedne na 12V na asi 100ms, jak docílím toho, aby mi to seplo druhý obvod - staèí také na tìch cca 100ms (com v poèítaèi - zkrátka dalo mi to impuls, propojilo dva konektory). Nevím jestli snad nìjakým relátkem, ale to snad reaguje na zvýšení proudu (alespoò co si pamatuju ze školy, bejavla tam cívka :-)). Nevíte nìkdo, jak na to? Díky moc za každou odpovìï.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

Jak sepnout druhý okruh...

#2 Příspěvek od jasin »

Jak jsem z dotazu vyrozuměl, výstup bude zpracovávat počítač PC.
Pak není třeba spínat další obvody, linky COM portu to stihnou za 100 ms zaznamenat. Příklad rutiny, kterou používám (TurboPascal) :

Kód: Vybrat vše

Procedure Zaznam ;
begin
 Port [BA + 4] := 2 ;                             {nahodit  RTS }
 Repeat
    repeat
      CTS := (Port [BA+6] AND 16) div 16;             { cteni CTS }
   until CTS = 0 ;
   repeat
      CTS := (Port [BA+6] AND 16) div 16;             { cteni CTS }
   until (CTS = 1) or KeyPressed;
   nr := nr + 1 ;
   Ulozit;
 Until KeyPressed;                                   
end;
Optočlen se zapojí mezi RTS a CTS a už to funguje. Proměnná nr pak obsahuje počet mincí. Zastavit záznam lze stisknutím libovolné klávesy.

12 V se může přivést na vstup CTS i přímo (pokud tam chvílemi není víc) a pak se může vynechat nahazování RTS. 2V jako LO je moc, ale stačí dát do série bílou LEDku ( delší drátek je plus ;-) ).

Jestli chceš optočlenem oddělit PC, tak si kup typ PC817 (za 6 Kč v GME), má jen čtyři nohy. Vstup 1 (je ozn. tečkou) se připojí na těch 12 V, 2 (to je ten sousední) se připojí přes odpor (1 kiloohm) na nulový potenciál toho zapojení 12 V. 3 se připojí na CTS a 4 (ten naproti 1) na RTS.
Kvůli těm 2 V, (úroveň LO není nula) je potřeba dát do série se vstupem optočlenu ještě také nějakou tu LED diodu. Jednak srazí napětí a také vždy blikne, jako kontrola, že to funguje :)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“