Směšovač UZ07 - kolik má závitů?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

Směšovač UZ07 - kolik má závitů?

#1 Příspěvek od PavelFF »

Nevíte někdo, kolik má závitů směšovač UZ07?

Vzpomněl jsem si na to při tomto tématu:

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... highlight=

kde je UZ07 použitý. Když jsem to stavěl, směšovač jsem nesehnal, tak jsem si ho vyrobil z feritu N05. Zajímalo by mě, jestli jsem se trochu trefil do počtu závitů.

Dávno před stavbou generátoru jsem jeden UZ07 koupil, protože jsem potřeboval schottky diody. Tak jsem ho rozebral a zbytek někam zašantročil. Pamatuji si pouze to, že vinutí mě překvapilo dost lajdáckým provedením - o nějaké velké symetrii z pravidelném zkroucení vodičů se nedalo mluvit.

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#2 Příspěvek od Ivan_Ryger »

jeden som mal pred pár rokmi otvorený, tuším 3x6záv, vinie sa na toroid N1, ešte to radšej skontrolujem, už si presne nepamätám.
To závisí od požadovaného vložného útlmu a frekvenčného rozsahu.
Pokiaľ to budete vinúť na toroid s malými stratami, vinutie bude mať vysoké Q a bude mať zvlnenú amplitúdovú char. bude sa vyznačovať rezonančným maximom.
Pokiaľ ale vinutie bude tesné, nemusí to byť pravidlo.(tzn. skrútené vodiče)

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#3 Příspěvek od Ivan_Ryger »


Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od PavelFF »

Kupovat ho nebudu, když jsem ho tehdy viděl uvnitř, byl jsem dost zklamaný. Do generátoru 200MHz jsem namotal 5závitů trifilárně - jestli jich tam má být 6, tak jsem se docela trefil.
Přitom jsem si doteď myslel , že jsem proti originálu ještě nějaký ten závit přidal - mám utkvělou (ale matnou) vzpomínku, že v tom rozebraném jich bylo ještě míň, byly motané dost silným drátem a na to že měly být závity trifilární a co nejvíc spolu, měly strašně malou část vinutí společnou. Tehdy mi šlo jen o ty 4 diody a toroid mě nezajímal.
Jestli to můžeš ověřit, budu rád.

A co fázový závěs , už ti to chodí?

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#5 Příspěvek od Radix »

toroid
Přílohy
tor0004.jpeg
(19.93 KiB) Staženo 134 x

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od PavelFF »

to Radix: Mluviti stříbro, mlčeti zlato, ale někdy je stručnosti trochu moc.

Máš na mysli nějaký konkrétní toroid? UZ07 například?

Mohl bys k tomu něco víc napsat?

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#7 Příspěvek od Radix »

Pro neladěný transformátor a vyšší kmitočet se většinou používá hmota N2, N1, N05, pro nízké kmitočty (stovky kHz) hmota H12, H6. Toroidy o vnějším průměru 6 - 10 mm.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od PavelFF »

Pro neladěný transformátor a vyšší kmitočet se většinou používá hmota N2, N1, N05, pro nízké kmitočty (stovky kHz) hmota H12, H6. Toroidy o vnějším průměru 6 - 10 mm.
To je dobré vědět, díky.

Vím, že s tím stále otravuji, ale pokud mě zajímá, jak hodně se moje náhrada liší od originálu UZ07 (a jestli třeba právě kvůli tomu nefunguje přístroj úplně stejně jako autorovi konstrukce), tak jsem chtěl vědět, z jakého jádra a kolik a závity je motaný originál UZ07. Nevím, jestli to píšu srozumitelně.

Je mi divné, že generátor chodí garantovaně od 10kHz - to už mi připadá na směšovač jako docela nízký kmitočet. Autor uvádí, že při 1kHz začíná být signál nesinusový a zcela nepoužitelný je pod 300Hz. Já mám tu hranici posunutou poněkud výš. Už signál 1kHz je nepoužitelný, tak jsem měl podezření i na směšovač.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#9 Příspěvek od jasin »

Stejně důležité, jako počet závitů je i jejich kroucení. U těchto širokopásmových traf se musí ty tři dráty před navinutím spolu zkroutit. V návodech se udává i počet krutů na cm. Měl by stačit 0,5 až jeden.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“