TESLA 4131U ORAVA 131

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Primergy
Příspěvky: 143
Registrován: 25 led 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#61 Příspěvek od Primergy »

Ježíšku na křížku! Hlavně nepoužívej tavidla ve formě past a kapaliny na DPS! Obsahují agresivní látky. Na DPS jedině kalafunu.
Pokud v oné televizi pájíš k desce VN trafo, tak nejdříve pájecí plošky na plechu VN trafa začisti (jehlovými pilníky) jinak ti na to nebude chytat cín. :wink:

Uživatelský avatar
martinbbb
Příspěvky: 102
Registrován: 20 bře 2008, 01:00

#62 Příspěvek od martinbbb »

Oberleutnant píše:Mám ještě jednu Oravu 131, ta zatím čeká na renovaci, ale nastal problém: zjistil jsem, že jeden zelený tišťák u VN trafa je odlouplý a cín se prostě na to šasi bez tišťáku nepřilne, takže skápne na zem, poraďte mi, jak to napravit, pomohla by nějaká pájecí pasta?Zkoušel jsem i kyselinu na pájení, ale to vůbec nepomohlo...díky :cry:
Já už budu pěkně hnusnej, neodpustím si to.... všichni jste tady psali jakej já jsem špatnej že se mi líbí krystalky, jednolampovky a věci z pravěku radiotechniky a TV techniky a že na to utratím rozpočet celé rodiny atd. atd. když přitom nechápu že si dovolujete někoho takhle soudit, do našich rodinných financích nevidíte, tak pane Urbánku nesuďte, navíc stavím rodinej barák, takže každý měsíc nejvíc peněz spolyká stavba, takže laskavě držte ústa!....... a jestli si jak říkáte záchranu a renovaci TV ze sedmdesátých let představujete tak jak předvádí nadporučík, kterej plošňák rozleptá kyselinou, nebo všechno zasmrká od cínu, tak to je už lepší nezachraňovat a nerenovovat nic....

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#63 Příspěvek od pajosek2 »

No Ty ses nám rozkecal.
Taky mám rád krystalky. Asi mi něco uteklo,tebe za to někdo kritizoval?
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
urbanek
Příspěvky: 556
Registrován: 01 kvě 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#64 Příspěvek od urbanek »

martinbbb píše:
Oberleutnant píše:Mám ještě jednu Oravu 131, ta zatím čeká na renovaci, ale nastal problém: zjistil jsem, že jeden zelený tišťák u VN trafa je odlouplý a cín se prostě na to šasi bez tišťáku nepřilne, takže skápne na zem, poraďte mi, jak to napravit, pomohla by nějaká pájecí pasta?Zkoušel jsem i kyselinu na pájení, ale to vůbec nepomohlo...díky :cry:
Já už budu pěkně hnusnej, neodpustím si to.... všichni jste tady psali jakej já jsem špatnej že se mi líbí krystalky, jednolampovky a věci z pravěku radiotechniky a TV techniky a že na to utratím rozpočet celé rodiny atd. atd. když přitom nechápu že si dovolujete někoho takhle soudit, do našich rodinných financích nevidíte, tak pane Urbánku nesuďte, navíc stavím rodinej barák, takže každý měsíc nejvíc peněz spolyká stavba, takže laskavě držte ústa!....... a jestli si jak říkáte záchranu a renovaci TV ze sedmdesátých let představujete tak jak předvádí nadporučík, kterej plošňák rozleptá kyselinou, nebo všechno zasmrká od cínu, tak to je už lepší nezachraňovat a nerenovovat nic....
Nejsem si vědom, že bych někdy někoho kritizoval za to, že se mu líbí krystalky, takže opravdu nechápu na co narážíte. Ať si každej sbírá, co se mu líbí a co má rád. Mě se líbí věci ze 60. až 80. let, tak je sbírám, ale nikomu to nevnucuji.

ad Leoš: takových "expertů" jako je on znám víc, většinou jsou to mladí kluci, kteří o elektronice dohormady nic neví, ale uvidí na skládce pěkný starý televizor, zalíbí se jim, tak ho přitáhnou domů a myslí si že to půjde spravit "šroubovákem a kladivem". Každý holt nějak začínal. Já jsem svůj první televizor taky opravil metodou pokus-omyl. (v té době ještě nebyl internet, já neměl skoro žádnou literaturu, schémata, ba ani pořádný voltmetr...) A stejně si myslím, že když takový televizor po sérii neúspěšných pokusů o renovaci skončí někde na skříni jako dekorace, tak je to pořád lepší než kdyby došlo na jeho "ekologickou likvidaci"

Uživatelský avatar
Oberleutnant
Příspěvky: 414
Registrován: 07 dub 2007, 02:00

#65 Příspěvek od Oberleutnant »

u Oravy 131 mi nefungoval žhavící obvod, měřením jsem zjistil, že bude přerušený odpor R601 o hodnotě 82 ohm/10W, ohmmetr ukazoval nekonečno a po zapnutí bylo před odporem napětí 232V a za ním bylo 0V, tedy vypadal, že je přerušený.Na zkoušku jsem k němu paralelně připojil odpor o stejné hodnotě a po zapnutí začaly elektronky žhavit.Když jsem ten připojený odpor odstranil a nechal tam jen ten původní, po zapnutí elektronky už také žhavily i přes to, že tento odpor se předtím jevil jako přerušený!Nevím, jak je to možné.Také jsem zjistil, že po vypnutí se začne hodnota na tom původním odporu zvyšovat až do nekonečna, přitom po vychladnutí elektronek jsem televizi zkusil znova zapnout jen s tím původním odporem a zase to normálně žhavilo i přes to, že na tom odporu se po vypnutí televize zvýšila hodnota až do nekonečna.Po připojení druhého odporu paralelně k původnímu na nich naměřím hodnotu 83 ohm, což je správně, ale po odstranění toho paralelního na tom původním naměřím nekonečno a přesto s ním elektronky žhaví.Za tím původním odporem jsem naměřil napětí 200V.Je to správně?Jak je možný tento jev s těma odporama?

Uživatelský avatar
Oberleutnant
Příspěvky: 414
Registrován: 07 dub 2007, 02:00

#66 Příspěvek od Oberleutnant »

tak jsem ten odpor R601 ve žhavícím obvodu vyměnil a je po problému, má pořád stejnou hodnotu, což ten původní neměl, jak jsem psal v předchozím příspěvku.Žeby to bylo tím, že ten odpor už mohl být částečně poškozen?Kdybych ho tam nechal a televizi používal, možná by se mohl přerušit úplně

Uživatelský avatar
Oberleutnant
Příspěvky: 414
Registrován: 07 dub 2007, 02:00

#67 Příspěvek od Oberleutnant »

u té Oravy 131 během provozu problikává horní část obrazu a v okamžiku problikávání se v této části také zobrazují šikmé bílé proužky - tuto část jsem na první fotce označil bílým obdélníkem.Obraz v horní části ale neproblikává po celou dobu provozu, ani se v ní trvale nezobrazují ty šikmé proužky, ale jen po určité době - třeba třikrát za minutu, trvá to několik vteřin a pak to zmizí a stále dokola.Mám pocit, že na to problikávání horní části obrazu a zobrazování těch šikmých proužků má vliv kontrast obrazu - u více kontrastních scén se ty proužky většinou nezobrazují, ani tato horní část neproblikává, projevuje se to většinou, pokud jsou v obraze méně kontrastní scény.Čím by to mohlo být?Díky za radu
Přílohy
Orava 131.jpg
(100.83 KiB) Staženo 64 x

Uživatelský avatar
Oberleutnant
Příspěvky: 414
Registrován: 07 dub 2007, 02:00

#68 Příspěvek od Oberleutnant »

druhé foto
Přílohy
Orava 131 2.jpg
(258.95 KiB) Staženo 57 x

Uživatelský avatar
jardx
Příspěvky: 193
Registrován: 02 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kolínsko
Kontaktovat uživatele:

#69 Příspěvek od jardx »

Mě to také dělá u starých tv,je to prý signál teletextu.Když pustím signál třeba z dvd tak by tam ty pruhy být neměly

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#70 Příspěvek od Duvsan »

To na prvom obrázku skôr vyzerá na preložené sp. behy. Ak to má vychylovačky napájané cez kondenzátor, začal by som s ním a pokračoval s kondom pre posilnenie napájania v období sp. behov (napätie na ňom sa pripočíta k napájaniu).

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#71 Příspěvek od kokun »

Duvsan píše:To na prvom obrázku skôr vyzerá na preložené sp. behy. Ak to má vychylovačky napájané cez kondenzátor, začal by som s ním a pokračoval s kondom pre posilnenie napájania v období sp. behov (napätie na ňom sa pripočíta k napájaniu).
Dušane - jsme na EB, v sekci TV - "kondomy" sem nepleť (spletl sis forum) :lol: :lol: :lol:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Oberleutnant
Příspěvky: 414
Registrován: 07 dub 2007, 02:00

#72 Příspěvek od Oberleutnant »

proč se u těchto starých tv zobrazuje signál teletextu?Je to dáno koncepcí?

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#73 Příspěvek od Duvsan »

Víš, který kond myslím.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#74 Příspěvek od masar »

Nestabilitu, způsobenou přítomností TXT signálu, má na svědomí špatná funkce oddělovače a ořezávače synchronizační směsi, tedy obvody elektronky PCH200. Nestabilita by měla jít odstranit změnou pracovního bodu heptody nebo triody, popř. obou. Doporučovalo se např. pro zlepšení činnosti připojit katodu triody PCH200 ke GND přes odpor 4k7 a přes odpor 33K ke katodě připojit napětí +200V. Možná by šlo nalézt správný pracovní bod heptody připojením 2. a 4. mřížky na napětí nastaveném trimrem na vhodnou velikost. :wink:

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#75 Příspěvek od Duvsan »

Pardón, nevedel som , že to je ešte lampáč. Nepozrel som predchádzajúce stránky.

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“