Rychly a presny detektor pruchodu nulou

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
alvr
Příspěvky: 288
Registrován: 25 led 2008, 01:00

Rychly a presny detektor pruchodu nulou

#1 Příspěvek od alvr »

Zdravim. nasel by se nekdo zkuseny tohoto tematu a poradil mi, jak zlepsit zapojeni pro detekci pruchodu sinus signalu nulou a vytvorit z nej cim jak nejstrmejsi obdelnik jen s kladnymi impulzy?Nezalezi na fazi (0 nebo 180 stupnu). Ze vseho co jsem zkousel se mi nejlepe osvedcilo zapojeni s OZ (TL072-4) tak, ze signal sinus o amplitude cca 5-10V pustim pres 1K do invert vstupu a z vystupu dam rychlou diodu UF4007 v zavernem smeru jako zpetnou vazbu zpet na invert. vstup. Vytvori mi to obdelnik, ale neni uplne strmy a taky ma nejake zpozdeni (cca do 5us) oproti tomu sinusu. Potreboval bych docilit cim jak nejstrmejsiho tvaru a s cim jak nejmensim zpozdenim. Diky moc za pripadne prispevky!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Zesílit několikastupňovým (3 stupně by mohly stačit) tranzistorovým zesilovačem s omezeným napájecím napětím - tu sinusovku to zestrmí a na vrchu uřízne tak, že zbyde holý obdélníkový impuls...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
alvr
Příspěvky: 288
Registrován: 25 led 2008, 01:00

#3 Příspěvek od alvr »

tohle zapojeni bude rychlejsi nez s OZ s maximalnim zesilenim jak to mam ja? proc tomu tak je? Ja jen abych to lepe pochopil

Marie Fùrie

#4 Příspěvek od Marie Fùrie »

alvr píše:tohle zapojeni bude rychlejsi nez s OZ s maximalnim zesilenim jak to mam ja? proc tomu tak je? Ja jen abych to lepe pochopil
Místo OZ použij rychlý komparátor.

Uživatelský avatar
alvr
Příspěvky: 288
Registrován: 25 led 2008, 01:00

#5 Příspěvek od alvr »

zkousel jsem, ale nejak jsem dosahl spis horsich nez lepsich vysledku. mozna. nemel by nekdo nejake konkretni zapojeni? klidne na alvr@seznam.cz

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Vycházím z toho, že několik nejlépe VF (= rychlých) tranzistorů bez přehnané kompenzace bude mít nižší zpoždění než relativně složitá struktura operačního zesilovače. Ten rychlý komparátor, co navrhuje Vzteklá Maruš, není ve své podstatě nic jiného - jen je integrovaný, tím pádem možná lépe a jednodušeji aplikovatelný.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od radekrd »

např. TL592 + 74AC00 + nějaká bižuterie okolo - rychlé (100MHz) výstupní hrany obdélníkového průběhu mají délku okolo 1ns, ale není to moc přesné, nebo LM319 + 74AC14 - to je přesné, ale ne tak rychlé (>100ns), strmost hran je stejná ... možností je spousta :)

Marie Fùrie

#8 Příspěvek od Marie Fùrie »

Chtìlo by to specifikovat, nejlépe v jednotkách SI, co se myslí tou rychlostí a pøesností :wink:

Uživatelský avatar
alvr
Příspěvky: 288
Registrován: 25 led 2008, 01:00

#9 Příspěvek od alvr »

strmost a zpozdeni aby nebylo vetsi nez 1/100 casu pulperiody pri 20KHz = cca do cca 200ns

Uživatelský avatar
alvr
Příspěvky: 288
Registrován: 25 led 2008, 01:00

#10 Příspěvek od alvr »

Vyreseno! Kdyz jsem kdysi zkousel nejake rychle OZ a komparatory, tak jsem mel asi nejak blbe zapojene doporucene zapojeni a nechtelo to chodit. Ted jsem testoval komparator LM319 a chodi to skvele. zpozdeni a hrany jsou do 100ns, coz jsem pri 20KHz hodne spokojen:-) Jinak diky chlapi za rady!Zakladam nove vlakno o posunuti faze obdelniku...kdyz tak kouknete

Marie Fùrie

#11 Příspěvek od Marie Fùrie »

alvr píše: Jinak diky chlapi za rady!
blbeèku

Uživatelský avatar
alvr
Příspěvky: 288
Registrován: 25 led 2008, 01:00

#12 Příspěvek od alvr »

jee, sorry! :-) uz si dam pozor :-)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“